18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Efekt McGurka - słyszenie oczami

Mockba • 2013-03-23, 11:15
Witam, czytajac jedna z naukowych gazet natrafiłem na artykuł pt. "słyszenie oczami". Pierwszy wynik z googla dał rozwiązanie. Żeby nie przedłużać - kopiuj , wklej. Do rzeczy.

"Poniżej znajduje się filmik z mężczyzną, który wypowiada kilka razy jedną sylabę. Twoje zadanie polega na tym, aby włączyć ten film dwukrotnie– najpierw mając otwarte oczy (patrz na usta osoby na filmie), następnie z zamkniętymi. Pamiętaj o włączeniu głośników i uważnie słuchaj tego, co mówi osoba na filmie."



"Czytaj dalej dopiero, gdy zrobisz eksperyment.

Co zauważyłeś (a właściwie usłyszałeś)?
Większość osób w momencie w którym ma oczy otwarte, słyszy sylabę „DA DA”, a gdy ma zamknięte oczy „BA BA”. Nawet gdy jesteś tego świadom, nie jesteś wstanie uniknąć tego złudzenia, co możesz zresztą ponownie sprawdzić. Niesamowite, prawda?"

O co w tym chodzi ?
"Złudzenie to powstaje gdy ludzki mózg nie otrzymuje zgodnych informacji ze zmysłu wzroku oraz słuchu. Okazuje się, że filmik jest specjalnie skonstruowany w ten sposób, że dźwięk osoby mówiącej „BA BA” jest nałożony na obraz osoby mówiącej „GA GA”. Gdy więc mamy oczy otwarte, nasz mózg zmienia ten dźwięk tylko dlatego, że widzi usta poruszające się inaczej, niż powinny!

Okazuje się zatem, że starając się zrozumieć mowę innych ludzi poza informacją słuchową wykorzystujemy również informację wzrokową – sposób poruszania się ust drugiej osoby. W tym doświadczeniu nasz mózg łączy dźwięk „BA BA” z obrazem przekazującym „GA GA”, przez co słyszymy dźwięk „DA DA”."


Źródło
Jakby kogoś zainteresowało, podaje źródło, strona zawiera pare innych ciekawostek.

Everizon

2013-03-23, 16:12
Ciekawostką jest to że ja i żona nabieramy się czyli słyszymy dada.. jak widzimy i baba.. jak nie widzimy.
Nawet wiedząc o "oszustwie" wciąż wyraźnie słyszymy różnicę.

Natomiast... nasz 8 letni syn nie... wyraźnie słyszy baba.. w każdej opcji..

Tak więc po wcześniejszych komentach można osądzić obiektywnie w jakim wieku są użyszkodnicy sadola !!

suchy945

2013-03-23, 16:15
madmax321 napisał/a:

Mam chyba zj***ny słuch, albo wzrok..albo jedno i drugie. Jakbym nie puszczał to i tak słyszę BA BA.. :roll:



Po prostu może niedoj***ny jesteś.

kjds

2013-03-23, 16:43
ja słysze DA BA, jestem popie**olony tylko w połowie :roll:

fryc88

2013-03-23, 18:11
Ja też słyszę ba ba da da ^^

picolo

2013-03-23, 18:15
a ja słysze i tak i tak allah akbar...

zylasty

2013-03-23, 18:16
Tutaj dużo lepiej "widać" ;-)




A btw, wydaje mi się, że już gdzieś był o tym temat.

~krzys.toxic

2013-03-23, 21:11
@ zylasty.. znacznie więcej widac różnic nis słychac w poprzednim filmie.

dzięki :)

issenpl

2013-03-23, 23:26
niektórzy z was widzę nie znają życia przed internetowego
chciałem wam powiedzieć że ten koleś pojawia się cały czas co 2 lata z tym śmiesznym bababa gagaga
nikt przez te 20 lat nawet na remake nie wpadł

skin88

2013-03-24, 16:07
Ja pie**ole dziękuje że to tu wstawiłeś gdyby nie ty to nigdy bym się nie dowiedział że jestem głuchy na lewe oko, teraz gdy już o tym wiem mogę z powodzeniem rozpocząć leczenie. Dziękuje dobroczyńco.


Elanez

2013-03-25, 01:54
Jak patrzysz na usta słyszysz DA DA a z zamkniętymi BA BA.