18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Dziadzia skubie trzonek do siekiery

kubczyk • 2015-02-08, 15:26
Jako, że jestem pasjonatem przeróżnych rzeczy związanych z rzemieślnictwem postanowiłem podzielić się z wami filmem na który ostatnio się natknąłem. Uwaga pytanie do znawców. Czy dziadzia ma taką krzepę w łapskach czy skubie to z wyjątkowo plastycznego gatunku drzewa?


je...........yA

2015-02-08, 23:20
Yoka_Brotherrr napisał/a:

ja pie**ole jest tyle ciekawych rzeczy do roboty a ja oglądam jak chłop trzonek struga :homer:


No najlepiej idź sobie zwalić :D

bobro

2015-02-08, 23:41
U mnie w domu od jakichś 20-30 lat leżą gotowe trzonki akacjowe do siekier. Dziadek zrobił nam zapas, bo domyślał się, że kiedyś takich już nie będzie. Ostatnio musiałem pierwszy zapas wykorzystać. Żeby obsadzić siekierę, musiałem zastrugać część trzonka. Za cholerę w rękach niczym nie szło tego zrobić. Naostrzyłem stalowy nóż i dopiero pukając w niego młotkiem mogłem rzeźbić. Pierwszy raz widziałem tak twarde drewno. Dlatego mogę powiedzieć, że na tym filmie nie ma suchej akacji :)

kothletino

2015-02-09, 01:21
Yoka_Brotherrr napisał/a:

ja pie**ole jest tyle ciekawych rzeczy do roboty a ja oglądam jak chłop trzonek struga :homer:



Nie mędrkuj, jeszcze ci się przyda taka wiedza jak upadnie rząd w Polsce a ZUS przestanie istnieć. Właściwie to on już prawie nie istnieje.

skorpion87

2015-02-09, 02:05
bobro napisał/a:

U mnie w domu od jakichś 20-30 lat leżą gotowe trzonki akacjowe do siekier. Dziadek zrobił nam zapas, bo domyślał się, że kiedyś takich już nie będzie. Ostatnio musiałem pierwszy zapas wykorzystać. Żeby obsadzić siekierę, musiałem zastrugać część trzonka. Za cholerę w rękach niczym nie szło tego zrobić. Naostrzyłem stalowy nóż i dopiero pukając w niego młotkiem mogłem rzeźbić. Pierwszy raz widziałem tak twarde drewno. Dlatego mogę powiedzieć, że na tym filmie nie ma suchej akacji :)



Suche i świeże to nie to samo co suche i stare. Takie trzonki po kilku latach są coraz twardsze. mój dziadek też takie robił i teraz są jak kamienie po kilkunastu latach.
Dawniej ludzie potrafili zrobić ręcznie coś o wiele lepszego niż dziś możemy kupić w sklepach.

Aprilman

2015-02-09, 03:03
Kiedyś ludzie naprawdę musieli mieć talent i doświadczenie żeby coś zrobić dzisiaj już tego nie ma, nikt nie potrafi zrobić czegoś bez stosu precyzyjnych narzędzi do dzisiaj są u mnie cuda które robił mój dziadek i pradziadek za pomocą siekiery, noża, ewentualnie jakiegoś prostego hebla, metrówki.

manio777444

2015-02-09, 10:43
a może wystarczy ostra siekiera? nie pomyślałeś?

Luqas95

2015-02-09, 10:54
ostra siekiera i odpowiednia penetracja
zauważ że nie tnie grubych wiurów tylko cienkie i czynnosć powtarza wiele razy

Bachowski

2015-02-09, 16:01
"Jak To Jest Zrobione" odcinek pilotażowy :D

Yoka_Brotherrr

2015-02-09, 20:51
kothletino napisał/a:



Nie mędrkuj, jeszcze ci się przyda taka wiedza jak upadnie rząd w Polsce a ZUS przestanie istnieć. Właściwie to on już prawie nie istnieje.



wychowałem się na wsi, więc struganie trzoneczka do siekiereczki nie jest mi obce mistrzu :)

bimaczow

2015-02-09, 23:15
ja też uwielbiam tego typu rzeczy

klapek89

2015-02-10, 00:16
A tak na marginesie świetnym sposobem na nadmiernie zeschnięty trzonek czy inną drewniana rękojeść jest zanurzenie w wodzie na 24h. drewno pęcznieje i siekierka czy młotek nie spada :)
Z serii wiejskie mądrości :D