18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

dysk 5 mb

mario7778 • 2013-01-06, 21:41
taki tam pendrive
:lodowka: zdjecie pochodzi prawdopodobnie z roku 1954

ma...........00

2013-01-07, 00:21
DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM, że pierwszy dysk twardy wyprodukowany przez firmę IBM w 1965 roku ważył ponad tonę.

W latach 50 ubiegłego stulecia w związku z bardzo dynamicznym rozwojem przemysłu, firmy zaczęły poszukiwać alternatywy dla dotychczasowego sposobu przetwarzania i zapisywania danych. Taką alternatywę dla kart perforowanych znalazł IBM, konstruując i wprowadzając na rynek w 1956 roku komputer RAMAC 305. Był to pierwszy komercyjny komputer, przy którego konstruowaniu jako pamięć zewnętrzną wykorzystano napęd dysku twardego z ruchomą głowicą. Skrót RAMAC oznaczał "Random Access Method of Accounting and Control" co można przetłumaczyć jako "metodę księgowania i kontroli o dostępie swobodnym". Już w 1957 roku pierwszy egzemplarz RAMAC 305 zaczął pracę w jednym z oddziałów Chryslera jako część systemu przetwarzania zamówień oraz kontroli stanu części zapasowych. Jego produkcja trwała do 1961 roku, a IBM zbudował ich łącznie ponad 1000 egzemplarzy.

Napęd dysku IBM 350 miał zdolność przechowywania niespełna 5 MB danych, składowanych na 50 dyskach o średnicy 24 cali. Za odczyt i zapis danych odpowiedzialne były dwa niezależne, napędzane przez serwomechanizmy, ramiona zakończone głowicami. Poprzez pracę na płaszczyźnie góra - dół oraz do środka i na zewnątrz, zapewniały dostęp do pożądanej ścieżki i odpowiedniego dysku. Cała konstrukcja HDD ważyła ponad tonę i zapewniała średni czas dostępu do losowo wybranej ścieżki na dysku na poziomie 600 milisekund. Komputer IBM RAMAC 305 wymagał do zainstalowania pomieszczenia o wymiarach 9 na 15 metrów kwadratowych, przy czym sam dysk twardy IBM 350 pochłaniał z tego około 1.5 metra kwadratowego.

radek225

2013-01-07, 04:14
Dzięki Marcin za informacje z Wikipedii, które przewertowałem już kilka ładnych lat temu. Od siebie dodam tyle, że od czegoś trzeba było zacząć. Technika idzie do przodu i moje pokolenie ludzi 89-99 jest świadkiem wydarzeń, które nigdy wcześniej w historii ludzkości nie miało miejsca. Przełom technologiczny dokonuje się na moich oczach. To co teraz w historii informatyki się dokonuje sprawia, że dech zapiera mnie w piersiach. W 1998 roku miałem PC, które miało procesor 200 Mhz Cyrix, 32 MB RAM, 2,1 GB dysk i kosztował mnie wtedy 1500 zł, a 4 lata wcześniej szczytem szpanu i lansu była Amiga 500 z procesorem 7,14 Mhz, 0,5 MB RAM i 20 MB dysk. Tak, 20 MB przestrzeni dyskowej, a nie 20GB. Dziś mam tablet, który ma 1GHZ Procesor, 512 MB RAM i 20Gb pamięci dyskowej i kosztował mnie 260 zł z pokrowcem i klawiaturą QWERTY. Minęło ledwie 15 lat, a taki postęp się dokonał. Na moich oczach powstawał internet, który w przeciągu nie całych 17 lat zmienił w ogóle podejście ludzkie do życia. Na moich oczach powstawały i umierały technologie typu ZIP, JAZ, dyskietki 3,5 cala, czy CD. Czy w innych latach miał miejsce taki szybki postęp technologiczny jaki ma miejsce teraz? Czy wynalezienie Pascaliny w XVII wieku sprawił, że zwykły Kowalski leciał zaraz do sklepu i kupował podobny model tej maszyny, by łatwiej mu było policzyć bydło, albo by mógł wyrwać laskę mieszkającą 2 wioski dalej na facebooku? Chyba nie. Poziom życia Kowalskiego nie różnił się znacząco między XVII a XVII wiekiem. Za to dziś wystarczy obejrzeć pierwszy lepszy film, nie ważne, czy polski, czy amerykański z lat '80 i współczesnych by zobaczyć, jaka bariera technologiczna i kulturowa nas dzieli. To jest coś niesamowitego, co napawa mnie jednocześnie dumą, podziwem i przerażeniem w jednym, ponieważ obecnie człowiek nie zdąży dobrze przywyknąć do jednej technologii, a za kilka lat rodzi się następna przełomowa technologia i Bóg jeden wie, do czego nas to zaprowadzi za 20, 30 lat. W latach '50 naukowiec potrafił swoim umysłem ogarnąć cały swój dorobek naukowy. Dziś naukowiec musi przebrnąć przez płyty CD i kilka książek by wiedział w ogóle, co napisał i stworzył. Tak więc nie ma co się śmiać z tego zdjęcia. Kiedyś pamięci miały tysiące razy mniejszą gęstość zapisu niż dziś, a komputery zajmowały całe piętro mając dziesiątki razy mniejszą wydajność niż współczesny programowalny kalkulator naukowy.

bania88

2013-01-07, 14:40
A ja mam 1TB na 2,5" dysku :D
Pamietam, ze kiedys jakis leb sie uparl ze w technologi zastoj jest i szerzyl te teorie na sadisticu :D

radek225

2013-01-07, 14:45
"Poziom życia Kowalskiego nie różnił się znacząco między XVII a XVII wiekiem" - miało być oczywiście: Poziom życia Kowalskiego nie różnił się znacząco między XVII a XVIII wiekiem.

slig01

2013-01-07, 14:47
Artykuł spox, tylko to pomieszczenie o wymiarach 9 na 15 metrów kwadratowych... Zainstalowali go w przestrzeni czterowymiarowej?? :)

androgenius

2013-01-07, 16:47
Talerze do niego pewnie z obiadu wynieśli :D