18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Avitus

2014-03-11, 22:11
Niemcy a Polska... A dzieli nas tylko rzeka. :homer:

niepowtarzalny

2014-03-11, 22:35
@Avitus

Wschodnie czy zachodnie niemcy?

oc...........an

2014-03-11, 23:48
@Avitus, gdyby po wojnie w Polskę hamerykanie wtopiliby tyle samo kasy co swego czasu w RFN (np zakłady Vokswagena zaczęły produkować samochody tylko dzięki wstawiennictwu USA) to też inaczej by to wyglądało. A jak świetnie zauważył niepowtarzalny, NRD do dziś się nie może podnieść i radzi sobie gorzej od Polski.

Wielkie mi k***a osiągnięcie, dostać kilkanaście BILIONÓW od rządu USA w ramach tworzenia "pierwszej i ostatniej linii obrony Europy zachodniej przed ZSRR" i się dzięki temu podnieść. Gdyby nie USA, to niemcy pewnie po dziś dzień nie byliby w stanie posprzątać gruzu z czasów wojny...

Majesty

2014-03-12, 00:07
Wysoka pozycja USA związana jest z sukcesywną polityką "drenażu umysłów", gdyby nie ich środki nakładcze rozstaw osiągnięć pewnie byłby bardziej zróżnicowany. Swoją drogą zaskoczony jestem wyższą pozycją Włoch nad Indiami.

Atreyu

2014-03-12, 00:53
Gdzie wasze komentarze o Afryce?

oc...........an

2014-03-12, 02:39
Atreyu, daj spokój stary! Nawet kopanie leżącego ma pewne granice :niggasmile:

Ork.Fajny

2014-03-12, 06:12
DUST DEVIL, tutaj nie jestem pewny czy trollujesz czy serio jesteś tak bezdennie głupi i masz problemz USA tylko dlatego że to USA i wolałbyś aby Niemcy nie dostali pomocy i pozdychali. Taka typowa sowiecka mentalność "mam źle, ale fajnie jak sąsiad umrze albo straci chociaż sam coś cennego"...
Tu nie chodzi o wpakowywanie kasy przez nikogo. TU chodzi oto że socjalizm ogranicza możliwości naukowe pracowników uniwersyteckich i innych.
Raz: Historia Łysenki i na jak długo Politbiuro zakazało myśleć że to nie białka są nośnikiem materiału genetycznego. W Polsce trwało to nawet jeszcze w latach 60-tych.
Dwa: Nie istniał żadna możliwość aby w dawnych czasach ktoś z PRLu mógł subskrybować jakikolwiek czasopismo na łamach którego publikowane były pisma naukowe. Natomiast tacy naukowcy z zachodnich Niemiec aby utrzymać się w obiegu nowości i trendów subskrybowali po kilkanaście/kilkadziesiąt takowych kiedy jeszcze internetu nie było.
Trzy: Wymiana handlowa z zachodem była ograniczona a w Polsce nie istniał żaden przemysł który mógłby zaopatrzyć np. biochemików. Przykład jednego z moich byłych wykładowców, który aby kupić głupi prosty żel chromatograficzny do rozdziału białek dla swojej pracy magisterskiej składał podanie w jakimś urzędzie i czekał PÓŁTOREJ roku na ten żel.

Brzydkii

2014-03-12, 08:25
Ork.Fajny, a ja się zgodzę z Wami oboma. Raz, że socjalizm ograniczał naukowców (chyba, że była to broń), a dwa, że USA wpompowało od groma pieniędzy w RFN. Gdyby szkopki nie dostały żadnych pieniędzy, ba miały zapłacić tylko, to podejrzewam, że do tej pory byliby w kryzysie i nie mogliby dyktować gospodarce światowej kierunków.

Rappar

2014-03-12, 11:39
Po pierwsze głównym beneficjentem planu Marshalla była Wielka Brytania, RFN nie dostał wcale dużo. Po drugie analogiczne kredyty otrzymała Polska w 47 od Stalina.
Po prostu Niemcy od zawsze były wielokrotnie bardziej od nas rozwinięci i w stosunku do okresu międzywojennego, to myśmy wręcz nadrobili różnicę.

oc...........an

2014-03-12, 13:27
@Rappar ale że plan Marshalla to jeden wielki mit to Ty wiedz: http://www.tomaszgabis.pl/2012/07/24/tyler-cowen-%E2%80%9Eplan-marshalla-%E2%80%93-wielka-mistyfikacja%E2%80%9D/

Ja tu nie mówię o planie Marshalla, tylko o celowym inwestowaniu USA w niemców. Nawet był taki peerelowski plakat propagandowy - "Nowa szczęka dla wilka [pokazany siedzący na krześle dentystycznym wilk w mundurze SSmana] - prosto z Ameryki".

Ork.Fajny, weź ty lepiej poczytaj ile szmalu wpakowały kraje zachodu w RFN kiedy mieli osrane dupy, że ZSRR ich lada dzień zaatakuje. To samo zresztą tyczy się Japonii, którą niejako stworzono od zera na amerykański obraz. Owszem, wolne rynki, pisma naukowe, swobodny przepływ wiedzy itp. pomaga, ale jak kraj jest wyniszczony wojną to pierwsze czego potrzebuje to zastrzyk gotówki. A nawet sami niemcy Ci powiedzą, że amerykańska "protekcja" bardzo im pomogła.

panchamityle

2014-03-12, 16:42
Co dorobek naukowy ma do planu marszala? Niemcy zawsze były centrum europejskiej nauki i filozofii, to co w tym dziwnego?
Jeśli ktoś by jeszcze zapomniał, to USA stworzyli imigranci a tych było wielu z Niemiec - chyba nie dziwne, że pomagali 'swoim' po wojnie, tym bardziej że było to w ich interesie.

Dorquba

2014-03-12, 17:32
Tak samo jak Brzydkil, zgodzę się i z Devilem i Orkiem. To że socjalizm niesamowicie ogranicza osiągnięcia naukowe jest niepodważalnym faktem.
To że zachód wpakował masę kasy w RFN jest również faktem, gdyby nie to to pomimo cech narodu niemieckiego nie dali by radę podnieść się do takiego stopnia.
Ruskie z NRD wywozili wszystko, jak mówił mój historyk z liceum- "jakby można było wykręcić fundamenty, to też by zabrali" Do dziś we wschodnich Niemczech nie jest tak wesoło a bogate landy z zachodu muszą pompować ogrom kasy w te ziemie.

Ork.Fajny

2014-03-13, 07:14
Panowie. Któryś z was był kiedykolwiek w jakimkolwiek laboratorium? I mam na myśli jakieś takie laboratorium z prawdziwego zdarzenia gdzie ludzie na serio pracują nad czymś "nowym". Nie twierdzę że jestem w takich miejscach stałym gościem ale jakiś tam mały staż po praktykach posiadam.
Nie ważne ile pieniędzy wpompujecie, bo jeśli naukowcy są ograniczani ideologią to nie ma szans na jakikolwiek rozwój. Najlepszy przykład to ten wspominany przeze mnie Łysenko. Pupil politbiura a politbiuro miało do dyspozycji kopalnie złota mające więcej w sobie kruszczyca niż całe USA ma. Myślicie że oni nie pakowali w niego forsy? Oczywiście że pakowali.
A jeśli naukowców zostawi się samych w ich laboratoriach, to oni sobie radzą świetnie z brakiem wielkich funduszy. To właściwie ma nawet pozytywny wpływ na nich bo bardzo szybko wszyscy uczą się że należy oszczędzać chemikalia, pipetować po mistrzowsku aby pobierać za każdym razem tylko tyle ile trzeba - ani więcej ani mniej, oszczędzać czas i energię nie wykonując np. dodatkowych bezsensownych kroków oczyszczania białek oraz najważniejsze uczą się dostosowywać do potrzeb środowiska poprzez uzyskiwania grantów na badania od rożnych instytucji, firm lub fundacji.

mis_kudlacz

2014-03-13, 11:54
@DUST DEVIL

Źródło odnośnie tych "BIOLIONÓW USD" proszę.