18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Dlaczego przestaliśmy być mocarstwem

Quetzal • 2014-01-23, 23:22
Nieco mniej podręcznikowe podejście, nieco mniej pragmatyczne.



Warto by wrócić do dawnych zwyczajów, szczególnie do pojmowania dyplomacji i stosunku do innych.

Kutarate-Miszcz

2014-01-24, 00:54
Wykład całkiem ciekawy, tylko po cholerę na koniec ta wrzuta o 2010? :roll:

Cembrowina

2014-01-24, 13:09
Jesteśmy atrakcyjni kulturowo i prawnie - Tym się stało USA dla zachodu i wszystkich państw na całym swiecie

Kubarj

2014-01-24, 17:49
Szanowny Panie, proszę się zapoznać z Lelum PoLelum, to jest Nasza historia ZACNIEJSZA od sfałszowanego judaizmu.

cz...........00

2014-01-24, 18:42
Ciekawe kiedy to Polska była mocarstwem? Chyba tylko w 16 i 17 wieku.

Ork.Fajny

2014-01-24, 22:59
czarek00 napisał/a:

Ciekawe kiedy to Polska była mocarstwem? Chyba tylko w 16 i 17 wieku.


Mocarstwem byliśmy do czasów rozbiorów. Oczywiście pod każdym względem prócz stricte państwowej armii którą skutecznie zastępowali pospolite ruszenie. Ale niektórzy ludzie w tym niestety spora część Historyków nie są wstanie rozumieć prostego faktu że jak się przeciw tobie zmówi cała okolica, to nieważna jaką się ma potęgę to i tak się przegra z nimi.

pi...........ja

2014-01-24, 23:23
@up
Mocarstwo z wewnętrznym bajzlem, gdzie prawem były zajazdy, urzędy były bezwartościowymi tytułami, król bezradną marionetką a zloty tłumoków zastępowały armię? Ten kraj i bez sąsiadów by upadł. A głupi dalej gównokrację chwalą.

parolpl

2014-01-25, 01:24
@ up tym bardziej na własne życzenie

kopnęli w dupę tatarów, kozaków, bezsensu stracili inicjatywę po wygranie Wiednia, dali urosnąć ruskim, nie walczyli o przyłączenie Szwecji(kiedy mieliśmy niejako powiązanie za Sasów), a pospolite ruszenie było akurat standardem (właściwie asekuracją na wypadek klęski regularnej armii)

pi...........ja

2014-01-25, 11:22
Asekurować coś czego nie było i najwyżej pojawiało się na chwilę do pomszczenia klęski a potem znikało bo absolutyzm. Po co Szwecję? Prusy przyłączyć a nie robić lans niby hołdem, IV Wazę zrobić carem a III do wariatkowa, dać kozakom te województwa jako kraj trzeciego narodu a Wiedeń mieć w dupie.

Ork.Fajny

2014-01-25, 13:39
pietras_ja napisał/a:

Mocarstwo z wewnętrznym bajzlem


Jakim bajzel...?

pietras_ja napisał/a:

gdzie prawem były zajazdy


Które rzadko były pozbawione podstaw prawnych albo wyroku. Za to skuteczności nie można im odmówić.

pietras_ja napisał/a:

urzędy były bezwartościowymi tytułami


Wolę nieważnego Kasztelana niż Komisarza Europejskiego...

pietras_ja napisał/a:

król bezradną marionetką


A co? Dyktator na miarę Stalina lub Hitlera lepszy...?

pietras_ja napisał/a:

a zloty tłumoków zastępowały armię?


Ci tłumocy byli jedną warstwą której zależało na kutlurze Polskiej więc szczym ryj i okaż szacunek...
Wiesz co zwrot "armia regularna" znaczy w historiografii do XIX...? Oznacza zaciąg prowadzony w miastach który służył królowi za ciężkie pieniądze, które potem bezlitośnie bogaci mieszczanie bezlitośnie ściągali z królów/cesarzy/carów, bo w gruncie rzeczy to oni mieli większą władzę w państwie niż monarcha. Mieszczanie od początków historii "miasta" byli pozbawioną skrupułów grupą społeczną którą kierował tylko i wyłącznie zysk który realizowali razem z anty-katolicką, anty-państwową a nawet anty-kulturalną ideologią...
Na przykład czy wiesz czemu nie wydano za życia Kopernika jego dzieła? Bo jedyna Polskie drukarnie były powiązane z kapitałem z Rzeszy. A od kiedy Kopernik obronił pewien zamek przed oblężeniem Hohenzollernów, stał się on pośród tamtejszej elity persona non grata, co spowodowało nieformalny zakaz rozpowszechniania jego dzieł.

pietras_ja napisał/a:

Ten kraj i bez sąsiadów by upadł.


Oczywiście masz przykład z historii innego kraju który sam upadł z tych wyżej powodów? Uznając oczywiście że są ona choć trochę poprawne...

pietras_ja napisał/a:

A głupi dalej gównokrację chwalą.


Żadna demokracja tam miejsca nie miała... Liberum veto to bardzo antydemokratyczny i w gruncie rzeczy dobry zapis, który uratował kulturę Polską przed unifikacją znaną np. w Prusach...

!Timon

2014-01-26, 16:48
Cóż, Polaków zgubiło to co gubi każdą potęgę. Poczucie o swojej niezniszczalności i niezachwianym bezpieczeństwie. Było co było ale w XVII wieku obroniliśmy się przed agresją na kilku frontach co uśpiło czujność dalszych pokoleń.