18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Cztery strony świata, bez kompasu

Riv91 • 2016-01-15, 19:28
Może przydać się w wypadku zabłądzenia. Pewna metoda na wyznaczenie czterech stron świata, bez kompasu pod ręką.


kaiel

2016-01-15, 23:21
pierwszy lepszy posąg Światowida i po sprawie

AzuxAzi

2016-01-15, 23:40
Jak dla mnie spoko. Będę wiedział jak wrócić do domu gdy znów obudzę się gdzieś na polanie. Piwo.

Dragonov

2016-01-15, 23:52
Ja tam i tak bym się nie bawił w takie pierdoły. Jak mawia Bear Grylls idź korytem rzeki a trafisz na ludzi.

Riffer

2016-01-16, 00:05
Riv91 napisał/a:

rai87, z tym ch*jem masz rację, ale zwróć uwagę na to, że wszystkie te sposoby są a) mało dokładne b) wyznaczasz tylko jeden kierunek, a nie 4 strony.
Romek, kluczowe słowo: kiedyś.
bach, wszędzie na półkuli północnej, na południowej wyznaczysz w ten sposób nie północ, a południe.



Hehe, ja jak bede wiedzial gdzie jest wschod to i bede wiedzial gdzie jest polnoc taki ze mnie magik :ok***a:

przeme13

2016-01-16, 00:25
to był najbardziej idiotyczny filmik jaki widziałem. Do takiego samego wniosku by doszedł stając po prostu tyłem do słońca... Przed sobą miałby północ, z prawej wschód a z lewej zachód... problem w tym że sł0once musiałoby być w południe, a u niego też nie jest południe, więc jak k***a niby on wyznaczył tę północ? bo jakoś tego nie czuję

Obejrzałem jeszcze raz z nadzieją że coś przeoczyłem, ale nie, nadal jest to bez sensu i bardzie wyznaczył wschód niż północ... skoro za nim zachodzi słonce to ciekawe jak przed nim ma być pól noc XD

OpenStreetMaps

2016-01-16, 00:39
Oszustwo! Jakie kierunki wskaże linia łącząca dwa patyczki gdy pomiaru dokona od godz. 16:00 do 17:00 ? Północ jest wskazana przez cień wtedy gdy cień jest najkrótszy . Metoda ta działa tylko w południe i nie ma potrzeby łączyć odcinków wystarczy tylko stanąć plecami do słońca . W innych godzinach należy skorzystać z tarczy wskazówkowego zegarka w celu skorygowania kąta o jaki słońce przesunęło się na nieboskłonie . Bowiem cień wskazuje różne kierunki w zależności od pory dnia . Metoda tarczy zegarka jest bardzo prosta należy skierować godzinową wskazówkę na tarczę słoneczną . Będzie nas interesować kąt który powstanie miedzy godz przykładowo 16 a południem .potem wystarczy tylko położyć na tarczy zegarka prostą słomkę lub źdźbło tak żeby kąt który powstał między południem a daną godziną podzielić na dwie równe połowy. Dolna część słomki wskaże nam dokładnie północ jeśli trzymamy zegarek tak aby wskazówka godzinowa była skierowana na tarczę słońca . Należy też pamiętać że dla sztucznego czasu letniego to godzina 13:00 jest astronomicznym południem a nie 12:00 i najlepiej jest przestawić sobie zegarek na czas astronomiczny zimowy.

banan0011

2016-01-16, 00:43
To jest bezsensu jakim cudem po przeciwnej stronie słońca jest północ skoro ono właśnie zachodzi..

przeme13

2016-01-16, 01:05
powtarzanie tego co ja powiedziałem nie przysporzy wam popularności