18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Cząstka Podlasia

lemo1029 • 2014-11-24, 22:06
Podlasie (albo Podlasze; białoruski: Падляшша, Padlaszsza, Padlašša, ukraiński: Підляшшя, Pidlaszszia, litewski: Palenkė, łacina: Podlachia) – historyczna kraina Polski leżąca na Nizinie Podlaskiej. Historyczne Podlasie obejmuje centralną i południową część województwa podlaskiego, północny wschód i północ województwa lubelskiego oraz wschodni skrawek województwa mazowieckiego. Zamieszkana jest głównie przez Podlasian, a także w niektórych regionach przez Podlaszuków.

Chyba jedyne miejsce w Polsce, w którym można odczuć słabą siłę kultury zachodu, co mnie cieszy :)

Link do strony projektu:
http://www.czastkapodlasia.pl/

vid 1




vid 2


Owchi

2014-11-24, 22:14
Jestem z Polesia, ale piwko i tak leci.

lemo1029

2014-11-24, 22:15
Owchi napisał/a:

Jestem z Polesia, ale piwko i tak leci.



Ja mieszkałem 3 lata na Polesiu, pozdrawiam :)

Luqas95

2014-11-24, 23:52
jaka to polska chyba bialoruś
:-)

żartuje sam mam działke na podlasiu jeden z moich ulubionych regionów , częsciej tam przebywałem jak byłem mały niż w domu tak naprawde co sobote z rodzicami jezdziliśmy do dziadków.
Tam jest pełno lasów dzikie tereny , cisza spokój zwierzyna , mili ludzie , grabarka-nieamowite miejsce dopiero jak pojedziesz to się przekonasz niby polsaka ale na bramie jest napis cyrilicą ,
ogólnie super miejsce

To tam walczył młot i huzar z ub po wojnie , więc bardziej polskiego miejsca się nie da znalezć

I oczywiście drewniane domy i kościoły prawie na każdym kroku
przyjedziesz to nie wyjedziesz

30 % mieszkańców podlasia to zubożona szlachta nigdzie w polsce nie było takiego % szlachty jak na podlasiu

czy to twój autorski film czy znajomego bo zapowiada się nieżle


Obrodzić podlasie szczelnie mórem aby nic z tego piekna co jest teraz nie ucierpiało , stworzyć enklawę ze specjalnymi przepustkami, aby nic piekna tamtejszej przyrody i mistyki miejsc nie zepsuło , takich miejsc w europie jest tyle że na palcach 1 ręki policzysz :shock:

lemo1029

2014-11-25, 00:27
Nie jest to mój film. Ma być wersja pełnometrażowa, ale nie wiem kiedy.
Większość informacji znajdziesz tam na stronce, co podałem.

Aaa film nie będzie typowym mówionym przewodnikiem a filmem pokazującym podlasie z podkładem muzycznym komponowanym przez marka Kubika

A co napisałeś...
Cyrylicą, bo prawie Białoruś :D
Poza tym największe zagłębie prawosławnej wiary w Polsce (a obrzędy tam nie są po polsku).
Ogólnie rzecz biorąc, nie wyobrażam sobie pełnej urbanistyki w tamtych terenach :)

I to chyba jedyny teren Polski, co nie w sobie zachodniej kultury.

Coo

2014-11-25, 18:18
Pamiętajcie, że nikt nie czuje się tu białorusinem, nasi prawosławni mocno podkreślają swoją Polskość. Fajna sprawa, że ani z prawosławnymi ani z tatarami nie ma tu żadnych konfliktów, wszyscy żyją jak brat z bratem. Rdzenna Polska kończyła się duużo dalej :)

scarface1911

2014-11-28, 18:54
Piwko! Sam jestem z Podlasia i jestem prawosławny ;-) Luqas95 i lemo1029 napis i obrzędy są w języku cerkiewnosłowiańskim:) Jak coś chcecie wiedzieć to pytać :-P

Luqas95

2014-11-29, 01:03
@up dla mnie najwieksze zaskoczenie było jak byłem na grabarce kiedyś ta atmosfera nigdzie nieda jej sie poruwnać w polsce do niczego nawet jasna góra nie ma takiej atmosfery niesamowite miejsce, wprawdzie niezwiedziłem kaplicy bo miałem t-shirta :-|