18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

CzAES, Pripyat i Czarnobyl - kilka zdjęć, lipiec 2013

to...........um • 2013-08-05, 19:50
Poniżej mała próbka zdjęć z Zamkniętej Strefy.
Stan na lipiec 2013

Jeżeli będzie zainteresowanie, dorzucę kilka.

Plac przed bramą i blok IV


Główny plac w Prypeci


Przykładowy dom w Czarnobylu

Luki911

2013-08-06, 11:11
Zawsze chciałem tam pojechać :D od razu mi się przypomina moja ulubiona gra STALKER kozacka gra polecam każdemu :)

juzeg

2013-08-06, 11:25
Dopiero na zdjęciu z dachu hotelu w Prypeci widać jak ogromny jest nowy sarkofag. Zajebiste zdjęcia!

Cytat:

Jeżeli się dobrze przyjrzeć, z prawej strony Sarkofagu widać niedokończony blok V, a znad Sarkofagu wyłania się fragment nieukończonego komina chłodniczego.



A tak wygląda z bliska niedokończona chłodnia kominowa i blok V i VI. (Zdjęcia zrobiłem we wrześniu 2010 roku)


maniek1340

2013-08-06, 11:36
Zdjęcia robią wrażenie fakt. Szkoda tylko że to efekt paniki, awaria sama w sobie nie była nawet w części tak groźna jak się powszechnie uważa.

Aotearoa

2013-08-06, 11:36
Też mam kilka zdjęć z Prypeci, ale stanowią moje domowe archiwum :)
Warto tam pojechać - to miejsce wgniata w glebę bardziej niż mierne dowc**y BongMana

necroorcen

2013-08-06, 11:46
PRYPEĆ, nie Pripyat.... :roll:

asada

2013-08-06, 11:55
maniek1340 - jeśli nie była tak groźna to czego budują kolejny sarkofag?

hujos

2013-08-06, 12:15
asada napisał/a:

maniek1340 - jeśli nie była tak groźna to czego budują kolejny sarkofag?



Żeby ujarzmić panikę.

dosekk

2013-08-06, 12:35
Myślę, że was to zaciekawi, byłem w ubiegłym roku w Czarnobylu, i porobiłem kilka - myślę, że ciekawych - zdjęć.

Wesołe miasteczko, zapewne kiedyś było wesołe ...
Taki tam misiek
Maska pozostawiona po wybuchu
Mam jeszcze dużo ciekawych zdjęć z czarnobyla, podrzuce w komentarzach

dosekk

2013-08-06, 12:59



















Każdy sadol powinien tam zjeść obiad - restauracja w środku czarnobylu





















Mam jeszcze pare - wstawilem najciekawsze

juzeg

2013-08-06, 13:10
asada napisał/a:

maniek1340 - jeśli nie była tak groźna to czego budują kolejny sarkofag?



Nie zgodzę się z tym, że nie była groźna (w koncu INES 7 skądś się wzięło), ale przesadą jest sposób w jaki opisywana ona była chociażby w filmie "Bitwa o Czarnobyl" i kilku pseudo-książkach typu "czarnobyl baby", "czarnobylska modlitwa" czy niektórych fragmentach książki W.Siwińskiego.
Przypomnę tylko, że od 1986 roku strefa została dwukrotnie zmniejszona. Raz w latach 80tych, drugi raz w 1997 roku. Dziś w planach jest pozostawienie jedynie 10km strefy. Wskazuje na to poziom mocy dawki jaki notuje się w strefie (niższy niż w PL m.in. ze względu na mniejszą liczbę skał). Sama strefa jest zresztą przydatna dla energetyki jądrowej chociażby na wykorzystanie składowiska w Burakówce dla odpadów średnioaktywnych.
Stary sarkofag był budowany w pospiechu w wysokoradiacyjnym środowisku ze wszystkimi tego konsekwencjami. W stosunku do pierwotnej konstrukcji kilka dobrych lat temu przybyło z przodu takie rusztowanie, które miało na celu odciążenie konstrukcji dachu. Mimo że obok budynku poziom mocy dawki jest stosunkowo niewielki (ok 5uSv/h) to wewnatrz znajduje się spora ilość wysokoradioaktywnego korium (radioaktywnej "lawy" ze stopionego paliwa i elementów konstrukcyjnych) a także wszelkiej masci pyłu i gruzu. Aby myśleć o uprzatnięciu tego należy przede wszystkim pracować w warunkach w których:
- nie zawali się nic na łeb
- elementy obudowy/sarkofagu nie opierają się na konstrukcji budynku reaktora
- można operować dźwigami, robotami itd.
Sama budowa sarkofagu z jednej strony była hamowana przez pracowników EJ Czarnobyl (bo maja pracę) z drugiej strony przyspieszana przez iwnestora tj państwa zachodnie. W końcu groźba pokrycia kosztów wzrostu cen materiałów przez UA spowodowały że doszło do budowy i teraz budują to bardzo szybko.
Mozna się spodziewać, że po wykonaniu i nasunieciu nowego sarkofagu znowu cały proces zostanie spowolniony.

ObceOko

2013-08-06, 14:27
A znacie może ten projekcik?
http://www.kiddofspeed.com
Jest to dość stare, ale chyba godne polecenia. Kiedyś Było nawet w języku Polskim, niestety nie mogę tego znaleźć więc pozostaje tylko angielski. Jest tam sporo fotek opatrzonych ciekawymi opisami.

cerox

2013-08-06, 17:05
Ile kosztuje taka wycieczka ?

Cryo

2013-08-06, 17:08
Dołączam się do pytania. Zawsze chciałem tam pojechać.

Me...........id

2013-08-06, 17:19
ObceOko napisał/a:

A znacie może ten projekcik?
http://www.kiddofspeed.com
Jest to dość stare, ale chyba godne polecenia. Kiedyś Było nawet w języku Polskim, niestety nie mogę tego znaleźć więc pozostaje tylko angielski. Jest tam sporo fotek opatrzonych ciekawymi opisami.



Podobno ściema.
Babka tam nigdy nie była.
Zdjęcia nie są jej własnością.
Dodatkowo fotki niby z nia są fotomontażem.