18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Cyberpunk

tosztobartosz • 2012-09-07, 15:02
Moja pierwsza wrzuta, chciałbym sypnąć ciekawostką która sadoli może zainteresować.. kogo jak nie Was? ;-) Temat tylko musnę bo jest dość obszerny.

Cyberpunk to nurt kulturalny w klimacie mrocznego sci-fi, zapoczątkowany w latach 80 w Japonii. Bezpośrednim impulsem tego ruchu były obawy przed technologicznym rozwojem, który w tych latach w Japonii, Europie Zachodniej i USA nabrał zawrotnego tempa. Niepokój społeczny, jak zwykle zyskał oddźwięk w literaturze, muzyce, sztuce i filmach (sam Matrix, jest inspirowany wizją przyszłości oczami cyberpunków).
Jakotakiej przyszłości nie definiowali, ponieważ twierdzili, że staje się ona faktem dokonanym tu i teraz, i niewiele dzieli nas od tego, by człowiek stał się istotą bioniczną, naszpikowaną czipami, zdominowaną przez system i kontrolujące nas wielkie korporacje.
Za ojca chrzestnego cyberpunku uznaje się Williama Gibsona, autora książki Neuromancer. Cytat z książki:
Niebo nad portem miało barwę ekranu monitora nastrojonego na nie istniejący kanał. Miasto nocą było jak obłąkany eksperyment (...) badacza, który ciągle trzymał palec na przycisku "fast forward".

Klasyczne rysunki cyber artystów, niestety ciężko o nazwiska autorów:



W muzyce cyberpunków dominował industrial pomieszany z dnb, punkiem i rave. Najpopularniejszy kawałek był wykorzystany w Tokyo Drift, tekst oraz muzyka wybitnie oddają klimat tego nurtu kulturowego.
Atari Teenage Riot - Speed

Polecam lyriksy bo ciężko skumać: http://www.mp3lyrics.org/a/atari-teenage-riot/speed/

Jak ktoś się zainteresował to polecam wywiad z Williamem Gibsonem:
[/i]

Źródła:
http://historieprzyszlosci.hihnt.net/2012/07/06/muzyka-cyberpunka/
http://www.slupskie-prace-filologiczne.apsl.edu.pl/9/pomiecinski9.pdf

BongMan

2012-09-07, 15:18
Te rysunki mi się nieodparcie kojarzą z Matrixem.

tosztobartosz

2012-09-07, 15:33
No widzisz, a powstały przed matrixem.

Skid17

2012-09-07, 20:46
troche jak scooter

Housenka

2012-09-08, 16:10
Wielkie piwko za ATR.

wormarder

2012-09-08, 18:41
@up

za wspominanie o chińskich bajkach zara sie sypnie troche hejtu w twoją stronę

tosztobartosz

2012-09-08, 18:45
Chiny to nie Japonia kolego. A zgodnie z regulaminem, na sadistiku nie ma tabu. Tymbardziej, że nikt nie głosi tutaj jakichś politycznych poglądów tylko na marginesie rozwinął temat.

Nazarr

2012-09-08, 19:01
BLAME! niszczy system

Zapraszam i polecam Piotr Fronczewski.

Psycho.Mantiis

2012-09-08, 19:06
Philip Dick byl przed Gibsonem a jego ksiazki to przeciez klasyki w tej dziedzinie. Blade Runner, Pamiec Absolutna, Raport Mniejszosci i kilka innych filmow sa ispirowane wlasnie jego nowelami. Neuromancera wlasnie czytam i to rowniez swietna ksiazka jest. Bede musial wiecej poczytac tego autora zeby sobie zdanie wyrobic. Moze cos polecisz?

tosztobartosz

2012-09-08, 19:12
Znam tylko Gibsona, ale warto wrócić do korzeni prozy sci-fi, i poczytać Juliusa Verne ;-) w swojej epoce zrobił to samo co Gibson.

Sky3D

2012-09-08, 19:24
@Psycho.Mantis polecam całą trylogię Gibsona- Neuromancer, Graf Zero, Mona Liza Turbo

Keku

2012-09-08, 21:54
Pamiętam jak za małolata grałem w syndicate, a później w syndicate wars. Tam to był prawdziwy cyberpunk. Intro z jedynki j***ło mi w głowie ;)

majean

2012-09-10, 01:41
Fajnie, ze został poruszony taki temat, szkoda ze tak okrojony. No i nie moge do konca zgodzić się z "cyberpunkową" muzyką. Nie ma gatunku "Cyberpunk" w muzyce, za jako taka można uznac caly industrial, nie wspominając o wywodzących się z niego podgatunkach :dark electro, ebm, agrotech itp. , np Combichrist. O uznaniu czegoś za cyberpunkowe decyduje określona tematyka i estetytyka. A w kawałku który wrzuciłeś nie ma elementów dnm, jest to raczej industrial kierujacy się w strone noisu.

tosztobartosz

2012-09-10, 16:11
Spoko, temat właśnie w zaprezentowany przez Ciebie sposób zawsze można rozwinąć. Nie chciałem wrzucać cytatów z innych stron, bo wyguglowanie ich to żaden problem dla użytkowników, którzy by się zainteresowali. No i nie chciałem zgarnąć hejtów przy pierwszym artykule za 15 ekranów tekstu i 2 obrazki ;) Siema