18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Co się dzieje w Turcji?

tomciox0 • 2013-06-03, 16:02
Do moich przyjaciół, którzy mieszkają poza granicami Turcji:

Piszę, aby poinformować, co działo się w Stambule przez ostatnie pięć dni. Muszę to zrobić, ponieważ większość mediów została zamknięta przez rząd, więc poczta pantoflowa i internet to jedyne sposoby, które zostały, aby wyjaśnić co robimy oraz zaapelować o pomoc i wsparcie.



Cztery dni temu grupa ludzi, którzy nie należą do żadnej konkretnej organizacji, ani nie wyznają konkretnej ideologii zebrała się w Parku Gezi w Stambule. Wśród nich było wielu moich przyjaciół i studentów. Ich motywacja była prosta: zapobiec i zaprotestować przeciwko nadchodzącej demolce parku spowodowanej budową kolejnego centrum handlowego w centrum miasta. W Stambule istnieje wiele centrów handlowych, co najmniej jedno w każdej okolicy! Wycinka drzew miała się rozpocząć wcześnie rano w czwartek. Ludzie przyszli do parku z kocami, książkami i dziećmi. Rozłożyli swoje namioty i spędzili noc pod drzewami. Wczesnym rankiem, kiedy buldożery zaczęły powalać stuletnie drzewa, stanęli przed nimi, aby przerwać proces.

Nie zrobili nic innego poza staniem naprzeciw maszyn.

Żadna gazeta, żaden kanał telewizyjny nie nagłośniał protestu. To była kompletna cisza w eterze.

Ale policja przybyła z pojazdami wyposażonymi w armatki wodne i gaz pieprzowy. Przegonili tłumy z parku.

Wieczorem liczba protestujących zwielokrotniła się. Tak samo jak siły policyjne wokół parku. Tymczasem samorząd Stambule zamknął wszystkie drogi prowadzące do placu Taksim, gdzie położony jest Gezi Park. Metro zostało zamknięte, promy zostały odwołane, drogi były zablokowane.

Jednak coraz więcej osób udawało się do centrum miasta pieszo.


Przyjechali z całego Stambułu. Pochodzili z różnych środowisk, wyznawali różne ideologie i różne religii. Wszyscy zebrali się, aby uniknąć zniszczenia czegoś większego niż parku:

Prawa do życia jako szanowani obywatele tego kraju.

Zebrali się i ruszyli. Policja goniła ich z gazem pieprzowym i poprowadziła czołgi na ludzi, którzy w zamian za gaz łzawiący oferowali policji jedzenie.



Dwóch młodych ludzi zostało przejechany przez czołgi, zginęli na miejscu. Inna młoda kobieta, moja przyjaciółka, została uderzony w głowę przez jeden z nadlatujących pojemników gazu łzawiącego. Policjanci strzelali nimi prosto w tłum. Po trzech godzinach operacji jest nadal na oddziale intensywnej terapii w stanie krytycznym. Kiedy to piszę, nie wiem czy uda jej się przeżyć. Ten blog jest poświęcony właśnie jej.

Ci ludzie to moi przyjaciele, moi studenci, moi krewni. Nie mają «ukrytego plan» jak twierdzi rząd. Ich program jest tam. Jest bardzo jasny. Cały kraj jest sprzedawany korporacjom przez rząd, na budowę centrów handlowych, luksusowych mieszkań, autostrad, zapór i elektrowni jądrowych. Rząd szuka (i tworzy w razie potrzeby) pretekst do zaatakowania Syrii przeciwko woli swoich ludzi.

Na szczycie tego wszystkiego jest kontrolowanie przez rząd osobistych spraw obywateli, które ostatnio stało się nie do zniesienia. Państwo, w ramach swojej konserwatywnej agendy wprowadziło wiele ustaw i przepisów dotyczących aborcji, cesarskiego cięcia, sprzedaży i używania alkoholu, a nawet koloru szminki noszonej przez stewardessy linii lotniczych.



Ludzie, którzy maszerują w centrum Stambułu żądają swojego prawa do wolnego życia oraz do sprawiedliwości, ochrony i szacunku ze strony państwa. Żądają wzięcia pod uwagę ich zdania w procesie podejmowania decyzji o mieście, w którym żyją.

Jednak to co otrzymali w zamian to nadmierne użycie przemocy i ogromne ilości gazu łzawiącego wystrzeliwanego prosto w ich twarze. Trzy osoby straciły wzrok.



Jednak nadal maszerują. Dołączyły do nich setki tysięcy innych. Kolejne kilka pokonało most Bosfor na piechotę aby wesprzeć ludzi w dzielnicy Taksim.

Żadna gazeta ani stacja telewizyjna nie pojawiła się nie miejscu, żeby raportować zdarzenia. Byli zajęci nadawaniem wiadomości o miss Turcji i „najdziwniejszym kocie świata”.

Policja wciąż goni ludzi i spryskuje ich gazem pieprzowym do tego stopnia, że ​​bezpańskie psy i koty zostały zatrute i umarły od jego wysokiego stężenia.



Szkoły, szpitale, a nawet 5-gwiazdkowe hotele w pobliżu placu Taksim otworzył swoje drzwi aby przyjąć rannych. Lekarze zapełnili sale i pokoje hotelowe, żeby udzielać pierwszej pomocy. Niektórzy policjanci odmówili rozpylania gazu na niewinnych ludzi i rzucili pracę. Wokół placu umieszczone zostały zagłuszacze aby uniemożliwić połączeń internetowych, sieci 3G zostały zablokowane. Mieszkańcy i przedsiębiorcy w obszarze zdarzeń udostępnili protestującym swoje sieci wifi. Restauracje oferują żywność i wodę za darmo.


Ludzie w Ankarze i İzmirze zebrali się na ulicach by wspierać opór w Stambule.

Najważniejsze media nieustannie pokazują miss Turcji i „najdziwniejszego kota świata”.



Piszę ten list, aby powiedzieć Wam, co dzieje się w Stambule. Mass media nie mówią nic na ten temat, przynajmniej nie w moim kraju. Proszę, udostępniajcie jak najwięcej artykułów, które widzicie w Internecie na ten temat i dzielcie się informacjami.

W czasie umieszczania artykułu w Internecie ktoś zadał mi wczoraj na Facebooku następujące pytanie:

«Co masz nadzieję zyskać narzekając na nasz kraj cudzoziemcom?»

Ten blog jest moja odpowiedź na to pytanie.

Przez tak zwane «narzekanie» o moim kraju mam nadzieję zdobyć:

Wolność wypowiedzi i wolność słowa,

Poszanowanie praw człowieka,

Kontrolę nad decyzjami, których dokonuję wobec mojego ciała,

Prawo do gromadzenia się w dowolnej części miasta, nie będąc jednocześnie uznanym za terrorystę

Ale przede wszystkim poprzez szerzenie tych słów, moi przyjaciele, którzy mieszkacie w innych częściach świata, mam nadzieję uzyskać świadomość, wsparcie i pomoc!

Proszę rozpowszechniać i udostępniać ten blog.

Dziękuję!

Po dalsze informacje i wskazów jak można pomóc zobaczcie stronę Amnesty International

Artykuł jest tłumaczeniem wpisu z tego bloga.

Dołącz do wydarzenia na Facebook - Wyrażam solidarność z pokojowymi protestantami w Turcji.

źródło:http://www.wykop.pl/ramka/1541111/co-dzieje-sie-w-turcji/
http://defnesumanblogs.com/2013/06/01/what-is-happenning-in-istanbul/

Zavebe

2013-06-03, 16:24
a ja o tym słyszałem przed chwilą na tvn-ie

RockyWood

2013-06-03, 17:31
tak - obudzili się dopiero w sobotę wieczorem a rozpie**ol od paru dni...
Na interii pisali o "grupie 1000 protestantów"...

super...

CiasnyJanusz

2013-06-03, 18:00
bardzo się cieszę że ludzie potrafią wstać i ochronić kawałek zielonej ziemi w istambule, który miał zostać poświęcony na jakieś centrum handlowe, gdybym mógł sam bym tam poszedł.

Żartuje , j***ć islam, w tym turcje .

fhMichaelo

2013-06-03, 19:16
A w Polszy mogli by nawet nasrać nam do ryja, a i tak byśmy nic nie zrobili, a tam bunt o mały niby głupi park.

tomciox0

2013-06-03, 19:44
To nie chodzi tylko o kawałek ziemi...Rząd Turecki działając wbrew woli ludzi, narzucając im coraz bardziej absurdalne zakazy, doprowadził do zamieszek. Ludzie wyszli na ulice i sprzeciwiają się temu że zabiera się ich wolność.

Lucius

2013-06-03, 21:59
nie doczytałem do końca, doszedłem do momentu że w turcjii protestują... a ch*j mnie to obchodzi... w Polsce jest wszystko oka, że mam się interesować problemami ciapatych?

CiemnosciHetman

2013-06-04, 00:17
@Lucius

Jeśliś muł, ignorant i baran, to twoja sprawa - typowo polskie. Zakładam, że gdybyś urodził się gdzieś na bliskim wschodzie, byłbyś takim samym kozojebcem jak oni.
Też nie lubię ciapatych, wk***iam się, że wpie**alają się na siłe do Europy, że w piździe mają wszystkich innych i srają na nasze tradycje, ale są rzeczy, od których moglibyśmy się od nich nauczyć - solidarność i jednomyślność. W Polsce od ponad 500 lat są conajmniej 2 wewnętrzne zwalczające się frakcje, których przywódcy mydlą pospólstwu oczy (jedni do sasa drudzy do lasa). Obcy kapitalizm wpie**ala nam się drzwiami i oknami, a rząd jeszcze korzy się przed nimi zwalniając ich choćby z VAT'u, a tam, proszę, zwykły park i ludzie nie dają się r*chać jak kozy ciapatym. Poza tym w Turcji, jak w niewielu arabskich krajach, jest dużo muzułmanów, ale mało islamistów (możesz spytać wujka google o różnicę, ale pewnie ch*j cie to obchodzi, boś jest debil).

Lucius

2013-06-04, 01:03
@up szkoda że twoja mądrość ogranicza się tylko do pisania komentarzyków, pifko mam ci postawić? Jak tak lubisz muzułmanów to pakuj menele i bilet w jedną stronę. Ja mam swój kraj, ze swoimi problemami, tu pracuje, tu żyje nie mam zamiaru wyjeżdżać. Może jak przestaniesz żyć za pieniążki mamusi i tatusia to się przekonasz że życie to nie tylko szkółka od 8 do 15 a potem ciepły obiadek ... pie**olisz, zgrywasz mądralę boś się czegoś naczytał albo nasłuchał. Ty se k***a najpierw poczytaj historie baranie, a kiedy była jedna frakcja co rządziła i nie było opozycji? Nie zmienia to faktu, żeś z tym kozojebcą przesadził. "Typowo polskie" taki z ciebie obierzyświat? albo najlepsze mamy się uczyć od turasów solidarności i jednomyślności? solidarność - 1989 mówi ci to coś? jednomyslność - wtf? Obcy kapitalizm? żydzi i niemcy chyba.

Zacznij matole postrzegać rzeczywistość, a nie nasłuchałeś się propagandy gloszącej jaki to naród Polski tępy i ograniczony.


jerry

2013-06-06, 12:28
sory ale to naprawde ciekawe i nie daje mi spokoju, może ktoś dodać zdjęcie tej miss turcji i tego najdziwniejszego kota świata?

gówniaczek

2013-06-07, 02:04
Czy aby na pewno chodzi o budowę centrum handlowego? Przed momentem znalazłem polski, bo polski, ale mini-reportaż mówiący o tym, że chodziło o budowę meczetu. W ch*j się pogubiłem, więc proszę was o odpowiedź.