18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Choroby Psychiczne, syndromy, zaburzenia neurologiczne

Kaśka • 2011-06-07, 16:46
Kilka dziwnych syndromów , może znajdziesz coś dla siebie ?

Syndrom Alicji w Krainie Czarów
Syndrom Alicji w Krainie Czarów (znany również jako Micropsia) polega na zaburzeniu współpracy pomiędzy mózgiem a nerwami wzrokowymi. U chorego prowadzi to do odbierania obrazów przedmiotów i ludzi jako mniejszych. Co dziwniejsze, takie postrzeganie świata pozostaje po zamknięciu oczu. Niektórzy podejrzewają, że na tę chorobę cierpiał też Lewis Carroll, który napisał „Alicję w krainie czarów”.

Syndrom Chodzących Zwłok
To ciekawe zaburzenie. Chorym wydaje się, że brakuje im części ciała, czasami nawet duszy. W skrajnych przypadkach, wierzą, że są martwi. Utrzymują, że czują zapach swoich gnijących zwłok i to jak SA jedzeni przez robaki. Schorzenie to zwykle łączy się z psychozą wywołana przez narkotyki (amfetaminy i kokaina) a także ze schizofrenią. Czasami chorzy mają też problemy z zaakceptowaniem swojego ciała. Znane są przypadki, gdy ludzie cierpiący na zaburzenia celowo sobie coś amputowali, bo nie pasowało im zupełnie do wyobrażenia o sobie, jakie podpowiadał im mózg. Dopiero po odcięciu sobie np. ręki twierdzili, że ich ciało w końcu jest takie, jakie być powinno.

Syndrom Rybiego smrodu
schorzenie fizyczne polegające na tym, że ciało nie może wyprodukować pewnej substancji chemicznej (FMO3), która rozkłada płyny fizjologiczne. W rezultacie chory wydziela (w pocie i urynie) silny rybi zapach, kojarzony też z zapachem zgniłych jaj.

Syndrom Obcej dłoni
Problem natury neurologicznej, polegający na tym, że jedna dłoń przyjmuje całkowicie obcą osobowość. Na przykład obca dłoń zwykle robi rzeczy na przekór choremu. Kiedy dłoń, nad którą chory panuje zapina koszulę, obca dłoń w tym samym czasie ją rozpina. Chorzy na ogół sądzą, że dłoń ma oddzielną osobowość i starają się ja wychować za pomocą karania. Ciekawe, czy bicie niesfornej ręki działa i kto bardziej na tym cierpi: obca dłoń czy może chory?

Syndrom Stendhala
Zespół ten przejawia się wzmożonym biciem serca, zawrotami głowy, dezorientacją, a nawet halucynacjami związanymi z nagromadzeniem wspaniałych dzieł sztuki na małej przestrzeni. Nazwa wywodzi się od francuskiego pisarza Stendhala, który opisał swoje dolegliwości po przybyciu do Florencji i podziwianiu tamtejszych zabytków. Ponoć wrażliwy twórca musiał po zakończeniu zwiedzania przeleżeć parę dni w łóżku z gorączką.
Podobnym zjawiskiem jest tzw. "przesyt wyboru" występujący czasem u ludzi w hipermarketach czy galeriach handlowych. Doświadczają oni podobnych objawów w związku z wielką liczbą rzeczy, które mogliby sobie kupić.
Arytmomania
Pamiętacie "Dzień świra"? Główny bohater prawdopodobnie cierpiał właśnie na to zaburzenie. Polega ono na obsesyjnym liczeniu i wykonywaniu działań arytmetycznych. Często występuje jako element zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Przejawia się wtedy przymusem wykonywania określonej liczby powtórzeń danej czynności by zapobiec pewnym negatywnym, wyimaginowanym wydarzeniom.
Brzmi znajomo? Nie martw się! Arytmomania diagnozowana jest tylko wtedy, kiedy istotnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Możesz więc nadal spokojnie liczyć drzewa lub samochody czy też mieszać herbatę określoną ilość razy.
Zastępczy zespół Munchhausena
Zaburzenie o wyjątkowo dramatycznym przebiegu. Rodzice, przeważnie matki, wywołują u swoich dzieci dolegliwości chorobowe, na przykład podtruwając je. Z tego powodu dziecko często trafia do szpitala, gdzie rodzic odgrywa rolę oddanego opiekuna. W krańcowych przypadkach może dojść nawet do śmierci dziecka.
Podwójna tragedia tego zaburzenia polega na tym, iż matki są zwykle piętnowane z powodu swojego zachowania. Nic zresztą dziwnego, większość z nas zareagowałaby skrajnym oburzeniem na wieść o tym, że ktoś krzywdzi małe dziecko. Zachowanie to ma jednak głębokie podłoże psychiczne. Nie wynika ze zdeprawowania rodzica, ale z dużych, nierozwiązanych konfliktów i potrzeb wewnętrznych.

Źródła: Wikipedia ,Zero Tabu

olo1990pl

2011-06-07, 19:53
Kurcze już myślałem, że temat poszedł do kosza.
Czemu go przeniesiono? Przecież pasuje do chorób.

alkoboy

2011-06-07, 19:56
Ja mam Syndrom Scroll'a - ciąle muszę przewijać srone scrollem :)

Kaśka

2011-06-07, 20:30
olo1990pl napisał/a:

Kurcze już myślałem, że temat poszedł do kosza.
Czemu go przeniesiono? Przecież pasuje do chorób.


Pewnie dlatego że jest za słaby na Harda;)

damiosa

2011-06-07, 22:22
O tym ostatnim syndromie był film ... Dom Glassów: dobra matka

Barak

2011-06-07, 23:29
Ciekawe jak mecze polskiej reprezentacji... Ta Kaśka to jakaś niepełnosprawna, że jej tak w dupę włazicie?

Kaśka

2011-06-07, 23:37
Barak napisał/a:

Ciekawe jak mecze polskiej reprezentacji... Ta Kaśka to jakaś niepełnosprawna, że jej tak w dupę włazicie?


Tak nie mam rączek ani nóżek i w ogóle jestem pokrzywdzona przez los :amused: możesz zacząć wchodzić mi w dupę :dupsko:

Barak

2011-06-07, 23:51
No to fajnie, bo leżysz i sie ruszyc nie możesz więc można Cie ładnie wyr*chać. Tylko zebys cycki miala chociaz jakies w miare dobre

Kaśka

2011-06-08, 00:08
Barak napisał/a:

No to fajnie, bo leżysz i sie ruszyc nie możesz więc można Cie ładnie wyr*chać. Tylko zebys cycki miala chociaz jakies w miare dobre

Tylko takie laski r*chasz? Inne Ci uciekają?

hi...........ja

2011-06-08, 11:21
Kurde, chciałbym mieć syndrom chodzących zwłok - ale by był szacun na dzielni...

Scarlet

2011-06-10, 13:37
w normalnym zespole Munchhausena ludzie sami wywołują jakieś objawy chorobowe, działając autodestrukcyjnie na swój organizm, a potem jeżdżą po szpitalach w celu ich wyleczenia. taka ekstremalna hipochondria, gdzie pacjent może np. połykać żyletki żeby wywołać krwawienie w przewodzie pokarmowym. nieraz przechodzą szereg operacji i zabiegów zanim lekarze zorientują się co jest grane. a wtedy pacjent zmienia lekarza, a często nawet miejsce zamieszkania.. ot, taka ciekawostka.

Kaśka

2011-06-10, 13:59
No to jeszcze kilka
Zespół Korsakowa
Występuje głównie u alkoholików z tzw. "długim stażem". Jest wywołany uszkodzeniem niektórych struktur mózgu przez negatywny wpływ alkoholu oraz brak witamin w diecie. Chory dosyć dobrze orientuje się w wydarzeniach z przeszłości, jednak z trudem zapamiętuje nowe dane.
W zaawansowanym stadium cierpiący na zespół Korsakowa nie przyswaja już nowych informacji, a jego pamięć ogranicza się do poprzednich 30 sekund. Luki w pamięci zastępuje konfabulacjami - na bieżąco wymyśla kłamstwa, które mają udowodnić, że orientuje się w rzeczywistości. Normą są także halucynacje wzrokowe, chory potrafi na przykład "chwycić" niewidzialną nitkę, którą podaje mu lekarz.
:wodka:
Osobowość mnoga - dysocjacyjne zaburzenia tożsamości
Wyobraź sobie dwie lub więcej osób w ciele jednego człowieka. Na tym właśnie polega fenomen zwany osobowością mnogą lub wieloraką. Co ciekawe, często te dwie osoby różnią się nie tylko charakterem, ale również płcią, wiekiem, ilorazem inteligencji, ostrością wzroku, ciśnieniem krwi, preferencjami seksualnymi czy alergiami. Najczęściej tożsamości nie wiedza o sobie nawzajem.
Przypadłość ta występuje niezwykle rzadko, niewiele więc o niej wiemy. Nowa osobowość kształtuje się przeważnie jako ucieczka od wyjątkowo bolesnych doświadczeń. Znane są przypadki osób posiadających nawet kilkanaście tożsamości. Pewna kobieta zmieniła swoje imię i nazwisko, ponieważ domagała się tego najsilniejsza osobowość.
Bardzo fajny serial widziałam kiedyś na ten temat "Wszystkie wcielenia Tary" - polecam ;)
Zespół Aspergera
Zaburzenie ze spektrum autyzmu. Cierpi na nie cztery razy więcej chłopców niż dziewczynek. W Polsce tylko 5% ludzi z tym zaburzeniem jest poprawnie diagnozowanych, resztę uważa się po prostu za nieszkodliwych dziwaków.Często takie osoby nie łapią ironii, żartów. Mają wyjątkowe pasje i w tej dziedzinie wiedzą wszystko i mogą o niej dyskutować godzinami.
Zespół czołowy
Jest efektem uszkodzenia płatów czołowych mózgu, przede wszystkim wskutek wypadków komunikacyjnych. Charakteryzuje się wielością różnych objawów, jednak najdotkliwszym jest często całkowita zmiana osobowości pacjenta.
Najbardziej znanym, podręcznikowym przykładem zespołu czołowego jest Phineas Gage. Mężczyzna ten był ofiarą tragicznego wypadku na budowie, w trakcie którego metalowy pręt przebił mu czaszkę. Szczęśliwym zrządzeniem losu, Gage przeżył, w dodatku wyszedł z wypadku niemal bez szwanku. Niestety, całkowicie zmienił się jego charakter. Z miłego, uczynnego i pracowitego mężczyzny stał się kłótliwy, agresywny, niezdolny do wykonywania zawodu.

SilesianHunter

2011-06-10, 17:52
Kaśka napisał/a:

Mają wyjątkowe pasie i



Popraw błąd, bardzo fajnie się to czyta chociaż to bardzo pobieżne informacje. Może kogoś to zachęci do pogłębiania wiedzy. ;-)

Kaśka

2011-06-10, 20:30
SilesianHunter napisał/a:



Popraw błąd, bardzo fajnie się to czyta chociaż to bardzo pobieżne informacje. Może kogoś to zachęci do pogłębiania wiedzy. ;-)


Chętnie bym to zrobiła ale nie mogę jak mi napisało "post można edytować przez 60min od napisania" Trochę dziwnie że mi nie podkreśliło jak pisałam :roll: