18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Centralny Akademicki Teatr Armii Czerwonej w Moskwie

Yurij • 2013-01-17, 20:40
Z cyklu Sadol bawi i uczy. :mrgreen:
Od jakiegoś czasu, obserwuję duże zainteresowanie ze strony użytkowników Sadola tego typu tematami to i ja wrzucę coś swojego. ;)
Tekst jest mojego autorstwa, opracowany swego czasu na zajęcia z architektury współczesnej. :)


Centralny Teatr Armii Czerwonej w Moskwie



Centralny Teatr Armii Czerwonej, będący projektem autorstwa zespołu radzieckich architektów: K. Ałabiana, W. Simbircewa oraz inżyniera technologii I. Malcyna, został zrealizowany w stylu określanym jako „Gotyk Stalinowski” lub klasycyzm socjalistyczny w latach 1934 - 40. Znajduje się on w czołówce największych teatrów świata. Zlokalizowany w najwyższym punkcie, w głębi placu Komuny (obecnie plac Suworowa), góruje nie tylko nad przestrzenią placu, ale stanowi także punkt orientacyjny dla całego regionu.


Projekt




Widok współczesny


Główną ideą projektu był symboliczny kształt pięcioramiennej gwiazdy, będącej emblematem Armii Czerwonej. Przekrój kolumny został ukształtowany na tej samej zasadzie, nawiązując przy tym do planu całego budynku. Autorzy, pragnąc w ten sposób, symbolicznie odzwierciedlić potęgę radzieckich sił zbrojnych, stworzyli niezgodną z charakterem architektury teatrów kompozycje symetryczną, dopasowując ja do z góry narzuconego schematu przestrzennego (tj. pięcioramiennej gwiazdy) co przysporzyło wielu problemów w organizacji przestrzeni wewnętrznej. Konieczność wpisania złożonego organizmu teatru w skomplikowaną ostrołukowa formę (rozmieszczenie holu reprezentacyjnego, otwartych reprezentacyjnych schodów, widowni, ogromnej sceny z jej złożonym kompleksem pomieszczeń) wymagała od architektów dużego nakładu pracy.


Rzut



Przekrój poprzeczny



Sytuacja


Nad główna salą, przewidzianą na 1900 miejsc, zbudowano „małą” salę kameralną na kolejne 400 miejsc. Na kolejnej kondygnacji, ponad salą studyjną, mieści się pracownia scenograficzna związana z obiema scenami. Widownię zrealizowano w formie amfiteatru z lożą w formie balkonu. Odległość ostatniego rzędu od sceny wynosi 32 metry. Plafon nad widownią i obramowanie portalu scenicznego są ozdobione malarstwem tematycznym (malarze: W. Faworski i Ł. Bruni). Główna scena o rozmiarach 37,5 m. x 29,6 m. i wysokości 33,5 metra została uzupełniona dwoma kieszeniami. Portal o wymiarach 24 m. x 14,5 m. zapewnia dobrą widoczność ze wszystkich miejsc, podzielonej na sektory widowni. Boczne śluzy pozwalają podawać, na płytkim proscenium, fragmenty dekoracji przy opuszczonej kurtynie oraz umożliwiają wchodzenie aktorów na pierwszy plan sceny i przed dekorację. Zainstalowano tam też system podnoszonych i opuszczanych platform.


Widok sceny



Detal Architektoniczny



Widok z Google Maps


Dla potrzeb szczególnie reprezentacyjnych spektakli z udziałem do 1000 aktorów, kawalerii i czołgów zostały wybudowane platformy poszerzające, ale sztuki o takim rozmachu nigdy się nie odbyły. Rezultatami mocno zawyżonych wymiarów teatru, (280 tysięcy zamiast 150 tysięcy metrów sześciennych) stały się przeskalowane wymiary sceny, powodując trudności w pracy takie jak: zła akustyka wynikająca ze zbyt dużej wysokości widowni, niemożność dobrego zaaranżowania kątów gwiazdy tworząc w nich ciemne i skomplikowane w układzie pomieszczenia kulis. Podporządkowanie kompozycji formie gwiazdy odbiło się również w wyglądzie zewnętrznym budynku. W jego złożonej sylwetce nieodpowiadającej wewnętrznemu układowi, górna część zwieńczonej pasem loggi, schodami i tarasami, jest praktycznie nieużywana.


Narożnik



Zniszczenia wojenne


Bibliografia (dla zainteresowanych tematem):

1. Gnedowski S., Khripunow J. Architektura teatru Radzieckiego, Stroiizdat, 1986, s. 119-121 (Ros: Архитектура советского театра)
2. Riabuszyn A.., Szyszkina I. Architektura Radziecka, Arkady, Warszawa 1987, s. 30-36


Jeśli temat się spodoba, postaram się wrzucić coś jeszcze. :piwo:

Smutas

2013-01-18, 08:37
Muszę sprawdzić czy faktycznie jestem na Sadolu...

Yurij

2013-01-18, 15:18
Smutas napisał/a:

Muszę sprawdzić czy faktycznie jestem na Sadolu...



Wyobraź sobie, że to nie gwiazda tylko pentagram i już będzie bardziej sadolowo. :->

Suka_Blyat

2013-01-20, 17:07
Wysadzić to w powietrze

razoreus

2013-01-20, 19:12
Za dzieło Ludowe zawsze piwo! :D

Endiegs

2013-01-20, 19:20
Straszna tandeta. Ale j***ć dobry gust. Mam być monumentalnie i potężnie! Napij się piwka.

Brzydkii

2013-01-20, 19:21
Czemu to jest na głównej, a nie na hardzie? Jak są tematy o polskich patriotach lub też inne to lądują od razu w czarnej części portalu, a tu jakiś komunistyczny teatr i prosze - główna.

M4rkOPL

2013-01-20, 19:36
japie**olewszystkozajete napisał/a:

Czemu to jest na głównej, a nie na hardzie? Jak są tematy o polskich patriotach lub też inne to lądują od razu w czarnej części portalu, a tu jakiś komunistyczny teatr i prosze - główna.

Swojego wroga trzeba dobrze znać, żeby wiedzieć jak go wykończyć ;)

Yurij

2013-01-20, 19:39
@japie**olewszystkozajete Broń Boże nie sympatyzuję z warstwą ideową (a nawet wręcz przeciwnie), na której stworzono ten chory system, którego manifestacją miał być także i ten teatr. Co to, to nie. Chodziło mi raczej o pokazanie tego jako ciekawostki, do jakiego stopnia można zindoktrynować naród, żeby zaczął wznosić coś takiego.

A i za piwka dziękuje, będą kolejne tematy. ;)

thoms0n

2013-01-20, 19:46
Ruski teatr... Czy tylko mnie narzuca się pytanie: i ch*j z tego?

anonymousm

2013-01-20, 23:06
Bardzo fajne. Zwłaszcza ta charakterystyczna dla tamtej epoki niefunkcjonalność, wynikłą z podporządkowania każdego aspektu życia ideologii. Ma być pięcioramienna gwiazda i ch*j nas obchodzi, jak rozplanujecie teatr...

Paulinaa92

2013-01-21, 21:43
Podoba Sie! dawaj więcej! Tylko żeby z Ruskimi było związane. Bo to ciekawy naród :D