18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Cementownia Grodziec

majcino • 2012-08-27, 10:39
[wiki]
Cementownia Grodziec – cementownia mieszcząca się w Grodźcu (dzielnicy Będzina). Została uruchomiona w 1857 roku i była pierwszą w Królestwie Polskim, a zarazem piątą cementownią na świecie.

Była to fabryka cementu portlandzkiego. Właścicielem był Jan Ciechanowski, a pierwszym dyrektorem był inż. Emil Konarzewski, który prowadził zakład przez 20 lat.

Stanisław Ciechanowski, syn Jana, wydzierżawił, a w 1925 roku sprzedał Cementownię koncernowi belgijskiemu Solvay. Koncern Solvay prowadził rozbudowę zakładu aż do 1939 roku. Równolegle z rozwojem Cementowni nastąpiła ogólna poprawa sytuacji materialnej załogi, wybudowano mieszkania i inne obiekty socjalne.

Cement produkowany w tej fabryce był używany między innymi przy budowie Obszaru Warownego Śląsk.
Przez długi czas pod Cementownią utrzymywano filar oporowy w zalegającym pod tym obiektem pokładzie węgla o grubości 1,8 m. Na skutek wyeksploatowania go przez Kopalnię "Grodziec", nastąpiły nieodwracalne szkody w obiekcie Cementowni i 31 lipca 1979 roku wstrzymana została działalność produkcyjna zakładu.

Wejście zabronione z oczywistej przyczyny, ale jakoś nikt nas nie ścigał ;)



Resztę wrzucę jak się spodoba..

naplecik

2012-08-27, 10:47
A więc podoba się ;)

BongMan

2012-08-27, 11:19
Mieszkam w Sosnowcu, zaraz koło Będzina i nie miałem pojęcia że takie coś tam jest :D Może się tam wybiorę za jakiś czas. Browar ;)

majcino

2012-08-27, 11:21
^ My jesteśmy ekipą z Dąbrowy, a jedna dziewczyna też jest z Sosnowca ^^

Edit: @down niestety, do gimnazjum już dawno nie chodzę. Myślę, że zwiedzanie ruin jest ciekawe. Zawsze to coś więcej, niż hejtowanie ;]

bleblebetor

2012-08-27, 11:35
Sadistic powoli staje się ostoja podniecających ruin, nad którymi gimbusy fapują.

rockface123

2012-08-27, 11:39
skąd wiesz że gimbusy? nudne to już jest porównywanie wszystkiego do gimbusów



fajne miejsce ale pozbawione klimatu

si...........ia

2012-08-27, 12:01
Uwielbiam opuszczone fabryki, ruiny zamków, stare budynki, mają klimat :)

thango

2012-08-27, 12:46
HARD..., cementownia...?

SuperfuzzBigmuff

2012-08-27, 14:39
BongMan napisał/a:

Mieszkam w Sosnowcu, zaraz koło Będzina i nie miałem pojęcia że takie coś tam jest :D Może się tam wybiorę za jakiś czas. Browar ;)


wybierz się do Wandy na dańdówce, jeśli nie byłeś. Fajne miejsce

K-...........an

2012-08-27, 17:49
ja pie**ole :homer: co "graficiarz" (czyt. ćwiercinteligentny wandal uważający się za graficiarza) chce osiągnąć wkradając się do starej cementowni, żeby jebnąć jakieś bazgroły?

Przecież nawet jakby tam przeszło 1000 osób to 900 będzie miało na to wyj***ne, a 100 stwierdzi, że jakiś niedorozwój...

majcino

2012-08-27, 17:56
kpaxian napisał/a:

ja pie**ole :homer: co "graficiarz" (czyt. ćwiercinteligentny wandal uważający się za graficiarza) chce osiągnąć wkradając się do starej cementowni, żeby jebnąć jakieś bazgroły?

Przecież nawet jakby tam przeszło 1000 osób to 900 będzie miało na to wyj***ne, a 100 stwierdzi, że jakiś niedorozwój...


A co powiesz na to:

Zrobione w tej cementowni.
Jakaś interpretacja? ;>

Hi...........uk

2012-08-27, 17:57
UP.
Wiesz lepiej żeby ćwiczył w takich miejscach niż na ścianie wyremontowanego budynku w centrum. Tutaj ma dużo czasu, nikt go nie przyłapie, a jak poćwiczy to może będzie robił dużo lepsze wrzuty :)

Harold

2012-08-27, 18:07
Mam szczęście przejeżdżać dziennie obok tej cementowni do pracy, i uwierzcie mi że to miejsce wygląda naprawdę niesamowicie ponuru i majestatycznie. Z głównej drogi wygląda niczym zamek ;] naprawdę polecam odwiedzić to miejsce jeśli ktoś mieszka blisko Grodźca i lubi takie rzeczy.

juki

2012-08-27, 18:12
Bylem w tym roku 2 miesiace w Czeladzi i nawet nikt mi nie powiedzial, ze taki fajny opuszczony obiekt jest tak blisko.


Btw. U mnie w miescie jest opuszczona cukrownia - jak znajde czas to porobie klka zdjec i wrzuce.