18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Cannibal Holocaust

ed...........87 • 2009-12-14, 15:57



"Cannibal Holocaust" określany mianem "matki filmów o kanibalach" szokuje od wielu lat. Nie jest on oczywiście pierwszym dziełem o tej tematyce, bo wcześniej mieliśmy już do czynienia z kilkoma filmami o kanibalach jednak przez swój szokujący realizm stanowił podstawę do stworzenia wielu kolejnych. Obraz ten niejednokrotnie przekracza granice dobrego smaku przez co zyskał sobie wielu przeciwników (także w świecie filmów grozy).

Film rozpoczyna się od raportu związanego z zaginięciem trzech osób, które wybrały się do jednej z dżungli w Ameryce Południowej w celu nakręcenia filmu o życiu tamtejszych mieszkańców. Zainteresowany ich zniknięciem, profesor Monroe postanawia zbadać cała sprawę i wraz z grupą przewodników udaje się na miejsce zdarzeń. Mężczyzna bardzo szybko staje się świadkiem brutalnych rytuałów prowadzonych przez miejscową ludność, a po jakimś czasie odnajduje zwłoki poszukiwanych osób. Na miejscu odnalazł także filmy będące sprawozdaniem z ich wyprawy i to one okazały się najbardziej szokującym elementem jego znaleziska. Po powrocie do Nowego Jorku poddaje się szczegółowej analizie taśm i widząc brutalność, gwałty, spalenie wioski tubylcom, dochodzi do wniosku, że to nie kanibale, lecz biały człowiek okazał się niecywilizowany.

Film momentami swym stylem przypomina pierwszą część "Blair Witch Project", a to przez to, że oglądany obraz jest czymś w rodzaju pseudo-dokumentalnego filmu. Ten element sprawia, że całość wygląda niezwykle realistycznie. Sceny gore i brutalność stoją na wysokim poziomie i zahaczają o skrajność. Zobaczymy m.in. ucinanego penisa, gwałcone kobiety, zabijane zwierzęta i wiele innych. Elementy te sprawiły, że miłośnicy horroru podzielili się na dwie grupy, dla jednych obraz ten jest nieetyczny, niesmaczny i przesadzony, z kolei dla pozostałych "Cannibal Holocaust" urósł do rangi klasyki! Jako ciekawostkę warto także zaznaczyć, że zabijanie zwierząt na planie odbywało się naprawdę i nie ma tutaj żadnego koloryzowania.

"Cannibal Holocaust" to film, obok którego na pewno nie można przejść obojętnie. Jego groza nie tkwi w klimacie, lecz realistycznym ukazaniu starcia się dwóch cywilizacji, a także dzikości jaką ogarnięty jest każdy człowiek. Moja ocena końcowa nie mogła być inna. Polecam go każdemu bo warto poszerzyć swój pogląd o filmach i kulturach, jednakże z góry zaznaczam, że nie jest to typowy horror i ze straszeniem nie ma za wiele wspólnego.

mcmt

2011-09-15, 18:11
Machol napisał/a:

wpie**alać megakubełki z KFC.


Może mu nie smakowały? :-?

tyska666

2011-09-16, 18:18
Piekne naiwne i proste filmy, a pomyśleć, że przygoda się zaczeła od Martwicy Mózgu.

jankol

2011-11-02, 18:47
Jakby nie patrzeć film ma jakiś przekaz, bez sensu są tylko te nic nie wnoszące sceny zabijania zwierząt, tego muskata, czy jakoś tak nawet mi szkoda było.

Krzysztof

2011-11-03, 00:33
Zabawny jest Polski tytuł filmu "Nadzy i rozszarpani". Zawsze jak go widzę to nie mogę skojarzyć z tym filmem.

Może w swoich czasach ten film wnosił coś nowego, teraz imo nie wart jest oglądania.

_............._

2011-11-03, 15:15
Krzysztof napisał/a:

Może w swoich czasach ten film wnosił coś nowego, teraz imo nie wart jest oglądania.


Mimo wszystko to jeden z największych klasyków gatunku i jego znajomość jest raczej wskazana. Citizen Kane też nie jest dziś wart oglądania? Albo Gabinet doktora Caligari? ;-)

BÃ...........³g

2011-11-11, 10:10
de Sade napisał/a:

Mimo wszystko to jeden z największych klasyków gatunku i jego znajomość jest raczej wskazana.



Ostatnio siliłem się by to przetrwać, z nudów wyłączyłem.
Gwałty mnie nie ruszają, po prostu nudne, nie to żebym wielbil filmy gdzie krew leje się hektolitrami, tyle że to było takie zwyczajne i brak w tym takiego katowania ofiary, zniszczenia jej psychicznie.

Octopussy

2011-11-14, 02:18
Mi się ten film podobał.. Za to ściężka dźwiękowa lepsza, bardzo przyjemna.