18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Buluniia

BongMan • 2013-04-22, 13:47

Ciekawe jakby opisał dzisiejszą Polskę...

koolowsky

2013-04-22, 17:02
Czerstwy napisał/a:

Rati-slaba? Bratysława?



raczej chodzi tu o Wrocław. Vratislav, to jedna ze średniowiecznych jego nazw. Czesi tak chyba do dziś mówią. Także Wratislavia było używane, więc wyszła arabowi Ratislaba.

wisnia9202

2013-04-22, 17:19
"Ginazna" to pewnie "Gniezno" moje miasto :) Zadupie jakich wiele w tym kraju gdzie nic się nie dzieje ale jestem dumny z tego zadupia :)

astmuus

2013-04-22, 17:26
A Sandomierz gdzie? :D

bubek91

2013-04-22, 17:45
Nie zapominajmy że Polska w tamtych czasach miała nieco inne granice ;)

Tassadar

2013-04-22, 17:48
Po arabsku Polska to Bulandia. Wielkiej różnicy nie ma, a że kiedyś było lepiej każdy wie. Można pomarzyć i tak się nic nie zmieni każdy się z nas śmieje

oksi89

2013-04-22, 17:53
Powiem tak:

1) Przedstawiona mapa jest do góry nogami. "Tabula Rogeriana" oryginalnie ma orientację południową. Autor obrazka popełnił błąd ją odwracając.

2) Topografia mapy Idrisi'ego to synteza ogromnej części wiedzy o ówczesnym świecie, ale Al-Idrisi sam tej wiedzy nie gromadził a jedynie wybiórczo ją umieszczał w swym dziele (mapa stanowiła część Księgi- czegoś na wzór encyklopedii). Większość map tworzona do XVI wieku to były kopie Mapy Ptolemeusza. Oczywiście lekko modyfikowane i aktualizowane o lokalizacje miast itp. Powielano tym samym wiele błedów, mających już nawet półtora tysiąca lat (w przypadku Idrisiego było to 1000 lat).

Oznaczanie miast było bardzo orientacyjne i pochodziło w większości z relacji kupców, którzy przez Sycylię przejeżdżali. Ale kiedy taki kupiec w podróży był nawet kilka lat (kilka lat!) to pamiętał, co, gdzie, kiedy minął, jak się nazywało i w którym ze słowiańskich księstw? "Rati-slaba" mogła być równie dobrze Bratysławą :P (ale za Wrocławiem stoją też mocne dowody, Wrocław był grodem kniazia Wratysława, stąd jego nazwa).

To tak jak napalanie się na "Calisię" z Mapy Ptolemeusza.

3) Oliwki w Polsce? Klimat w roku X-XI wieku był cieplejszy i uprawiano winorośle (stąd nazwy miejscowości i starych dzielnic miasta, np. poznańskie Winiary i Winogrady), ale oliwek nigdy nie mieliśmy ;)

4) Z tą ważnością i uczonymi w miastach przesadził... Kraków, Gniezno i Sieradz to ok, ale reszta? To były większe grody a nie miasta.

5) Popatrzcie na północ na mapie. Im dalej, tym mniejsza wiedza o topografii. Skandynawia i Wielka Brytania na siłę namalowane chyba, żeby białej plamy nie stawiać. Sądzicie że wiedziało wiele więcej o Polsce?

kaiel

2013-04-22, 18:06
i od tamtych czasów k***a dobrobyt, aż głowa Buluni

matjus

2013-04-22, 18:37
w czasach gdy rządził król i magnaci byliśmy potęgą, potem zachciało im się Nihil Novi i zaczął się początek sprzedawania pięknego kraju!

19ahmed22

2013-04-22, 19:19
Gdzie Radom?! Gdzie Sosnowiec?! To są dopiero potęgi a nie jakiaś ch*jowa Gniazna-srazna :D

ziron

2013-04-22, 19:51
oliwki w Polsce?

messi169

2013-04-22, 20:24
To w średniowieczu w Polsce był klimat śródziemnomorski ? Ciekawe, oliwki w klimacie umiarkowanym. W większości źródeł dowiadujemy się, że kilkaset lat temu zamarzanie Bałtyku było co zimę, teraz czasami zdarza się, że zamarznie przy brzegu. Czyli bardziej pizgało, a oliwki były, a teraz nie ma. No chyba, że hodowali w szklarniach ...

tonieja

2013-04-22, 20:59
Siradija - wydaje mi się, że to dzisiejszy Sieradz, ale co ja tam wiem. Chociaż w sumie "Pierwsza pisana wzmianka dotycząca Sieradza i potwierdzająca jego miejski charakterpochodzi z 1136 r., a została ona zamieszczona w bulli papieża Innocentego II, ustanowiającej uposażenie dla arcybiskupa gnieźnieńskiego."

Rainn

2013-04-22, 22:26
"(...)posiada on winnice, oliwki (...)"

W Polsce kiedykolwiek uprawiano oliwki? Chyba coś się komuś poj***ło...

Sz...........ik

2013-04-22, 22:58
rafal88x napisał/a:



Gdyby nie "zaj***ne" materiały, ten serwis w ogóle by nie istniał, więc zluzuj cwaniaczku..



mozna byłoby oznaczać tego typu tematy, skąd pochodzą np. za pomocą dwóch lieterek jm. wtedy mam wybór postawic piwo albo wejśc na joemonstera,