18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Budowle megalityczne 2 - Starożytna technologia

trane1 • 2013-06-14, 13:11
Ostatni temat cieszył sie zainteresowaniem wiec daje kolejny.

Idealnie wyżłobione otwory i wyszlifowane kamienie za pomocą miedzianych scyzoryków w budowlach z przed 5k lat?

Dobrutro

2013-06-14, 19:09
trane1 napisał/a:

Swoja droga,widze ze wszyscy tutaj piszą o transportowaniu ciężarów, kiedy to film jest o obróbce kamienia D:



Jakie wszyscy? Było o narzędziach to wyskoczyłeś z odpowiedzią:

trane1 napisał/a:


Chyba czegos nie zrozumiales, co ma wiedza do podnoszenia 1000tonowych blokow? Teraz jest to praktycznie nie mozliwe, wiec w jaki sposob robili to indanie 2/3/4tysiace lat temu? I co nimi kierowalo? czesto pisali ze to juz tu bylo? Do tego dochodzi fakt samej obróbki ktora przy dzisiejszych maszynach jest bardzo trudna



To udzielono Ci odpowiedzi.

Feniks

2013-06-14, 19:13
trane1 - da się obecnie przesunąć bloki ważące nawet kilka tysięcy ton (jest dźwig co dźwiga 7 tys. ton) tylko jest to zupełnie nie opłacalne przy budowie budynków dużo łatwiej i taniej buduje się z stali i betonu którego starożytni nie znali więc musieli sobie poradzić inaczej. Indianie robili to w prosty sposób pejcz + x niewolników + brak zasad BHP i gotowe budowa będzie trwałą 10 - 20 lat ale w końcu ją skończą. Kierował nimi ambicja władcy/kapłana by samo wejście do takiego pałacu/świątyni budziło lęk wśród potencjalnych petentów.

Ansgar

2013-06-14, 19:17
Nie chodzi o to czy noszenie, czy narzędzia, czy cokolwiek. Chodzi o pracę wykonaną przez niewolników. Którzy musieli zapie**alać. Kiedy ktoś ma nad kimś władzę (możesz postawić się w tej sytuacji...) prawie zawsze jej nadużywa, więc w przypadku niewolnika (...w tej zresztą też można próbować sobie siebie wyobrazić) zrobisz wszystko żeby znowu nie dostać wpie**ol nawet dziurkę paznokciem czy miedzianym nożem, wyniesiesz ciężar na pycie 1000 tonowy... A jak nie to pejcz i halucynacje z niedożywienia...

Feniks napisał/a:

trane1 - da się obecnie przesunąć bloki ważące nawet kilka tysięcy ton (jest dźwig co dźwiga 7 tys. ton) tylko jest to zupełnie nie opłacalne przy budowie budynków dużo łatwiej i taniej buduje się z stali i betonu którego starożytni nie znali więc musieli sobie poradzić inaczej. Indianie robili to w prosty sposób pejcz + x niewolników + brak zasad BHP i gotowe budowa będzie trwałą 10 - 20 lat ale w końcu ją skończą. Kierował nimi ambicja władcy/kapłana by samo wejście do takiego pałacu/świątyni budziło lęk wśród potencjalnych petentów.



Właśnie to powiedziałem... więc chociaż pobieżnie czytaj komentarze...

Dobrutro

2013-06-14, 19:20
Bardzo dobre odpowiedzi Feniksa i Ansgara. Gdyby starożytni znali współczesne nam "zaawansowane" metody budowy. To piramidy pewnie powstałyby z żelbetonu. Więc to, że używali prostego i dostępnego im materiału może świadczyć o pewnej "prymitywności", ale na pewno nie głupocie i braku sprytu w jego zastosowaniu.

FANTOMAS

2013-06-14, 19:26
Od tych twoich żółtych napisów wklejonych w film można k***a padaczki dostać !

Betelgeuse

2013-06-14, 19:34
Niewolnicy szlifowali jajami na lustro, a te otwory... 3===> O

Dobrutro

2013-06-14, 21:11
Betelgeuse napisał/a:

Niewolnicy szlifowali jajami na lustro, a te otwory... 3===> O



Starożytni do odrąbywania surowca w kamieniołomach używali prostej metody. Wbijano wzdłuż "szpice" z brązu, prostą linię łatwo jest wyznaczyć za pomocą sznurka. Zresztą posiadali i inne prymitywne narzędzia do geometrii, bo już rozkwitała od dawna matematyka. Osłabiany kamień w linii prostej przez wspomniane "szpice" pękał wzdłuż pod własnym ciężarem. Tak odrąbany kawał skały ma idealnie prosty bok. Wiadomo, że niektóre skały są z natury matowe, a inne mają połysk nawet po lekkim przetarciu. Więc co to jest wypolerować szmatami idealnie prosty bok na lustro? Zwłaszcza, gdy dana skała ma właściwości połysku.

Otwór w kształcie O, możesz "wywiercić" za pomocą piachu i drewnianych klocków w kształcie walca, kwestia tylko czasu ile Ci to zajmie. A starożytni mieli go w cholerę, tam nie liczono nadgodzin czy "nadmiesięcy". Zaskoczę Cię, znano już wtedy cyrkiel więc to nie problem wyznaczyć postawę walca.

jacekmatys

2013-06-14, 21:18
Tusk przeniósł sie w czasie i TNIE KOSZTY...

pi...........ja

2013-06-14, 21:28
Tak mi się od tego Egiptu skojarzyło.Sorry że mniej kultowy, ale tego najbardziej lubię :-D

umcumcpolowka

2013-06-17, 20:27
Za ambitną i interesującą wstawkę zawsze piwo.
Chyba wiem jak zrobili te okrągłe dziury
Coś filmu wrzucić nie mogę :F
/watch?v=5pDpz0maE6k
albo