18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Achtung, Panzer! - Panzerkampfwagen 38(t) [LT38]

Kominek1993 • 2016-08-14, 22:53
Szanowni Sadole i Sadolki! Wiem, że generalnie lubicie ciężkie sprzęty, więc oto Panzerkampfwagen 38(t). Drugi w Europie jeżdżący egzemplarz. To było bardzo trudne zadanie i jeszcze większe wyzwanie. Pan Karol Woldan, dyrektor Muzeum Pojazdów Militarnych w Częstochowie, na początku czerwca zwrócił się do naszej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Infanterie-Regiment 73 z propozycją współpracy. Jego prośba była jasna: potrzebna obsada czołgu. Czas operacyjny: dwa miesiące. Zadanie wydawało się nie do przeskoczenia, ale wspólnym, ogromnym wręcz wysiłkiem udało się i tak oto możemy bez wyrzutów sumienia powtarzać powiedzonko "nie mam czasu - jadę czołgiem!".

Zapraszam do obejrzenia bardzo krótkiego materiału na ten temat:


Więcej za kilka dni opowie nasz serdeczny kolega Irytujący Historyk.

pi...........ja

2016-08-15, 20:03
Zmieńcie tą pocztę. Onetowa słynie z tego, że maile "za chwilę otrzymasz mail potwierdzający" przychodzą następnego dnia. Wiem z doświadczenia :)

Kominek1993

2016-08-15, 20:45
@pietras_ja tak, tak, wiemy, ale teraz już troszkę byłoby to zbyt skomplikowane... Po 3 latach działalności zmiana adresu e-mail może być tragiczna w skutkach :D

aberidicule

2016-08-16, 00:33
Fajnie, ze tak sie bawicie w to i dokładnie badacie historię ale zastanawia mnie jedno czy przypadkiem cała nazistowska ideologia Was za bardzo nie wkręciła? Po samym adresie mailowym mozna stwierdzić coś na temat tego oddziału jego zbrodni itd troche szkoda bylo

Kominek1993

2016-08-16, 00:51
@aberidicule - hmmmm? To dość dziwne, że tak uważasz, ale czując się wywołany do odpowiedzi udzielę jej.

Na samym początku naszego felietonu (w odcinku 1. pod tytułem "Pilotaż") powiedzieliśmy, że nie będziemy w ogóle poruszać ideologii. Nasz Regulamin, na którego przestrzeganie każdy Członek musi się zgodzić w artykule 3 punkt 1 stanowi, że "Grupa nie sympatyzuje z ideologią nazistowską, ani żadnym innym ustrojem totalitarnym, którego propagowania zakazuje artykuł 256 Kodeksu Karnego oraz szeroko rozumiany artykuł 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

Także nowo wstępujący Członek musi podpisać deklarację, w której jest klauzula "jestem osobą niekaraną, a swoim zachowaniem i światopoglądem nie propaguję żadnego ustroju prawem zakazanego".

Niepełnoletni Członkowie w deklaracji, którą muszą podpisać ich prawni opiekunowie, mają klauzulę "Oświadczam
również, iż mój syn/podopieczny* swoim postępowaniem nie narusza art. 256 Kodeksu Karnego, ani szeroko rozumianego art. 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

W naszych szeregach znajduje się dwóch studentów prawa. Naprawdę, nikt nie jest na tyle głupi, żeby ryzykować utratę studiów, czy pracy, dla jakiejś ideologii. Nigdy nie mieszamy światopoglądów z rekonstrukcją.

Jesteśmy rekonstruktorami historycznymi, którzy odtwarzają niemieckie wojsko. Niemożliwym jest uniknięcie prezentacji swastyk, czy innych symboli. To, że wizualnie nam się coś podoba nie znaczy, że podzielamy ideologię, którą dany przedmiot/symbol reprezentuje.

Nasz adres mailowy jest taki, a nie inny, bo odtwarzamy właśnie 73 pułk (piechoty i grenadierów pancernych). Nadto my nie wypieramy się tego, że oddział, który rekonstruujemy, dokonywał zbrodni wojennych. Zdaje się, że osoby przepełnione ideologią nazistowską zaprzeczają, jakoby Wehrmacht dokonywał zbrodni wojennych :)

Zapewniam, że w naszych szeregach zachowania totalitarne, sympatia wobec komunizmu, nazizmu, czy faszyzmu, jest niedopuszczalna. Podkreślam to z całą stanowczością, że nie mamy absolutnie nic wspólnego z rzeczonymi ustrojami.

Przykro mi, że mimo wszystko masz wątpliwości, choć rozumiem, bo są w Polsce grupy, gdzie aby zostać wcielonym w jej szeregi musisz... przysięgać na wierność Hitlerowi :) U nas tego nie było, nie ma i nie będzie.

Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości. Jeśli nie, to ewentualnie proszę o wskazanie konkretnych przykładów zachowań, które budzą Twój niepokój. Chętnie się do nich odniosę, bowiem rzucenie zdania tak po prostu, oceniając tylko to, jaką armię odtwarzamy, uważam za niewystarczający argument, bo do czego mam się odnieść? Tak, odtwarzamy armię, która mordowała. Właśnie... odtwarzamy... :) A nie utożsamiamy się z nią! :)

Pozdrawiam! :)

aberidicule

2016-08-16, 02:23
Dziękuje za odpowiedź bez spiny :) Nie chodzi mi tutaj o jakieś konkrety tyle, że sam adres mailowy dał mi do myślenia. Rozumiem, że odtwarzacie armię niemiecką (faszystowską) a pytanie z pomysłem może na kolejny odcinek czy w szeregach armi niemiecjek w czasie trwania 2 wojny światowej były oddziały które nie popełniały zbrodni na ludzkości, ludobójstwa itd wykazywały się hmm no właśnie czym może jakimiś przejawami człowieczeństwa na froncie godnymi pochwały! I nie chodzi mi tutaj o jakieś grupy obwodowe tylko typowo frontowe.

Kominek1993

2016-08-16, 08:50
aberidicule, ciekawa kwestia, ale z tego, co wiem, to wyłącznie Afrika Korps jest wolna od oskarżeń o zbrodnie wojenne. Niemcy akurat ogólnie mordowali od początku do końca tej wojny. Niemniej pomysł zacny, poszukam dokładnie i może znajdę jeszcze coś ciekawego! :)

Dzięki wielkie :)