18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

37 lat po wybuchu

gregorius • 2013-12-29, 12:11
Witam Sadoli,

Jako że lubię dodawać jakieś tematy na temat swojego miasta, to dorzucam Wam ciekawą historię związaną ze świętami i zakładami chemicznymi PCC Rokita :)

Rankiem 23. grudnia 1976 roku na bocznicy kolejowej zakładów Rokita eksplodowała cysterna z tlenkiem etylenu. W wyniku pomyłki przy transporcie została wcześniej otwarta i zanieczyszczona, co doprowadziło do stworzenia mieszanki wybuchowej. Kiedy dotarła do Brzegu Dolnego, była już bombą z opóźnionym zapłonem.



Siła wybuchu była porównywalna do detonacji 70 ton trotylu. Wszystkie najbliższe budynki zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Huk eksplozji był słyszany nawet we Wrocławiu (oddalony od Brzegu Dolnego o około 40 km).



Latające szczątki cysterny przebijały ściany. Szczęśliwie nikt nie zginął. W większości domów w Brzegu Dolnym z okien wyleciały szyby. Na dzień przed Wigilią cała Polska dostarczała szkło do miasta. Naprawa innych zniszczeń trwała kilka lat.






Zdjęcia i artykuł z profilu fb/BrzegDobry

Karenz88

2013-12-29, 12:19
pomyliłeś portale ?

xts

2013-12-29, 12:22
@up dlaczego pomylił?

sam nie słyszałem o tej sprawie + stare fotki są zawsze w cenie.

mare30ks

2013-12-29, 12:32
o k***a, niezle
piwko

op...........ve

2013-12-29, 12:32

się k***a administrator sadola znalazł....

Karenz88

2013-12-29, 12:45
co to za pie**olona moda gimbusów na sprawdzanie kto co wstawił

xts

2013-12-29, 12:50
Karenz88 napisał/a:

co to za pie**olona moda gimbusów na sprawdzanie kto co wstawił



dał do zrozumienia, że możesz być bezguściem.

KetchupLudojad

2013-12-29, 22:19
Lepiej palcem grzebać w cipie niż pracować na rokicie.

slec21

2013-12-29, 23:55
Ale komunie trzeba przyznać zaradność... "Na dzień przed Wigilią cała Polska dostarczała szkło do miasta." Chciałbym to zobaczyć teraz...

deeepeee

2013-12-30, 00:51
@Karenz88 twoja stara pomyliła portale i teraz masz tate cygana

baraq

2013-12-30, 15:10
Hehe to ja tez dorzuce male co nieco do tej histori (ciekawostka dla autora).

Babka mi opowiadala, ze jak jeblo w Brzegu to fala uderzeniowa byla tak silna ze wylecialy szyby z okien w budynku przy skrzyzowaniu ulic Wojska Polskiego i Chopina w Wolowie. Troche nie chcilaem wierzyc bo to od stacji w BD bedzie jakies 11 -12 km (moze nawet ciut wiecej), ale sprawdzilem i faktycznie mowila prawde, w tedy zabudowa byla duzo luzniejsza i ow podmuch polecial w zdluz lini kolejowej i przez ogrodki dzialkowe gdzie nie natrafil na zadne przeszkody. Moim skromnym zdaniem to musialo byc zajebiste pie**olniecie :D