18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Żydzą skurwysyny

Centurionero • 2021-09-27, 01:09
KRAKÓW ZAKAŻE SPRZEDAŻY WIZERUNKU „ŻYDA Z PIENIĄŻKIEM”? FIGURKA UZNANA ZA ANTYSEMICKĄ


Żyd z pieniążkiem” miał przynosić szczęście i dobrobyt domownikom. Do tej pory wizerunki te były sprzedawane na krakowskich jarmarkach. Po interwencji Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, władze miasta uznały, że słynny „Żyd z pieniążkiem” to antysemityzm. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia takim stanem rzeczy.

„Żyd z pieniążkiem”, „Żydka na szczęście”, „Żyd ze świeczką i pieniądzem na szczęście, zadowolony”, „Żyd na szczęście z amerykańską monetą w lewej ręce”, do tego trzeba dodać wizerunki Żyda, które wzbudzają grozę – takie figurki można kupić na jarmarkach i w Internecie.

„Ta figurka jest antysemicka i czas, żebyśmy to sobie uświadomili! W mieście takim jak Kraków, z tak trudnym dziedzictwem i bolesną przeszłością, nie powinno się jej sprzedawać. Dość zamiatania sprawy pod dywan” – przekonuje Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury. W 2019 r. sieć OBI uznała, że w jej asortymencie znajdzie się obraz przedstawiający Żyda liczącego pieniądze. Interwencja internautów sprawiła, że produkty zniknęły ze sklepów. Monika Sznajderman, etnolożka i szefowa Wydawnictwa Czarne, odnalazła niedawno w sieci Żyda wykonanego z wosku, który w rzeczywistości jest świecą, a gdy się ją spali, daje „przyjemne ciepłe światło oraz przyjemny aromat miodu i propolisu”. Zaskakujące pomysły nie kończą się na świeczkach. Kilka lat temu w jednej z polskich miejscowości, w Wielki Czwartek, stworzono inscenizację sądu nad Judaszem. Wyciągnięto wówczas na rynek miasteczka słomianą kukłę przedstawiającą Żyda (pejsy i kipa), którą bito, a ostatecznie spalono. Jak wyjaśnia antropolożka kultury zajmująca się także przejawami antysemityzmu w polskiej kulturze, Joanna Tokarska-Bakir: „Żyd z pieniążkiem” to polski pomysł.

„W kraju, którego społeczeństwo tak bardzo wzbogaciło się na »zniknięciu« swoich Żydów, »Żyd z pieniążkiem« to czysta groteska. Groteska, twierdził Lee Byron Jennings, stanowi połączenie ridicula i formidolosa, rozbawienia i lęku, cech przerażających i śmiesznych. Groteska to demoniczność przemieniona w trywialność. Prezentuje ona »w niewinnej masce to, co okropne, a jej żartobliwość jest stale na skraju załamania się pod naciskiem ukrytej grozy«” – poinformowała Tokarska-Bakir na łamach „Gazety Wyborczej” w 2012 roku.

Najczęściej „Żyd z pieniążkiem” był sprzedawany na straganach, podczas corocznego wielkanocnego odpustu Emaus. Władze miasta Krakowa postanowiły spotkać się z przedstawicielami kilkunastu instytucji, organizacji pozarządowych, kongregacji, muzeów, stowarzyszeń, a także środowiska naukowego, które wyraźnie sprzeciwiały się handlowi tymi wizerunkami. Wówczas powstało pismo, w którym można przeczytać: „Obecność figurek »Żyda z pieniążkiem« w ofercie sklepów pamiątkarskich i targów jest jednoznacznie odbierana jako dowód braku refleksji i wrażliwości w obszarze tzw. trudnego dziedzictwa. Porównywane są również przez diasporę Żydów z całego świata i wielu badaczy do takich antysemickich zjawisk jak palenie kukły Żyda, zwyczaj bicia Judasza czy obecność karykatur Żydów w skrajnie prawicowych broszurach i publikacjach”. Mimo to, miasto nie może zakazać sprzedaży wizerunków Żyda. Władze zapowiadają, że w nowych umowach z najemcami prowadzącymi stoiska w Sukiennicach, będzie zastrzeżenie, że w asortymencie nie powinny pojawiać się figurki „Żyda z pieniążkiem”.

Szkoda, że pewnien malarz z austrii nie zdążył...


swampman

2021-09-27, 02:28
jest i u mnie doj***ny do lodowki na magnesie zyd z modeliny z wielkim kinolem i z grosikiem...
obok jest tez przyklejony kominiarz zeby go pilnowal

:lol:
Babosz

2021-09-27, 02:31
„W kraju, którego społeczeństwo tak bardzo wzbogaciło się na »zniknięciu« swoich Żydów, »Żyd z pieniążkiem« to czysta groteska"

Tylko to jest szokujące w całym tym tekście. Polska była w czasie wojny najbardziej zrujnowanym i okradzionym krajem Europy, a ta polonofobiczna idiotka twierdzi, że Polacy wzbogacili się.
To ja twierdzę, że Żydzi wzbogacili się na holokauście, bo bez niego nie byłoby państwa Izrael.


A zakazywanie figurki Żyda z pieniążkiem jest czystą groteską. Ale w sumie dobrze. Zastąpmy ją jakąś inną figurką, byle nie Żyda.

notak

2021-09-27, 03:38
żyd zawsze będzie kojarzony z piniądzem

CoJaTamKurwaWiem

2021-09-27, 05:05
To może zacząć sprzedawać takie medale dla przypomnienia....?
(tak- to jest awers i rewers tego samego medalu wybitego przez żydków)


Manii

2021-09-27, 06:54
Ryj tej baby to groteska. Te okulary to chyba razem z nochalem sciaga. Chodzacy stereotyp.

Halman

2021-09-27, 06:58
niech ktoś wstawi tą tępą babę co mówi że śmierć Polaków w obozach była zwykła śmiercią w porównaniu z ogromną martyrologią żydów...

mygyry

2021-09-27, 07:33
Hmn żyd z pieniążkiem będzie zakazane? To co oni banki w tym Krakowie chcą pozamykać

Pan_Cernik

2021-09-27, 08:03
A mnie się coś wydaje że za tym wszystkim stoi jakiś żyd, który te figurki produkuje. I te całe zamieszanie z antysemityzmem zrobił po to żeby zwiększyć sprzedaż....

Caramon

2021-09-27, 08:10
Mają świętą rację. Trzeba natychmiast przestać korzystać z usług banków, które należą do globalnych struktur własnościowych tej grupy wpływów. Ktoś poleci jakiś bank będący poza nimi?

Oczywiście poza BGK.

MrFalken

2021-09-27, 08:48
ale jakoś handlowanie Żydem przybitym do krzyża i wieszanie go w tej formie gdzie popadnie nikomu nie przeszkadza...

Prof._Kot_Budd

2021-09-27, 09:17
Znając żydków, to nam zakażą i sami będą opie**alać za 10x dotychczasowa wartość i wtedy już wszystko będzie koszernie. Swego czasu zbierałem małe obrazy żydków z pieniążkami, ale mnie k***a specjalnie jakoś bogatym nie uczyniły = pejsaci oszukali mnie na pieniądze :hitlerzaba:

baronturbina

2021-09-27, 10:10
Halman napisał/a:

niech ktoś wstawi tą tępą babę co mówi że śmierć Polaków w obozach była zwykła śmiercią w porównaniu z ogromną martyrologią żydów...


Nie tępą babę tylko tępą k***ę, podludzia ! Żydzi wysoko ustawieni wiedzieli co się dzieje a z resztą to wszyscy czołowi naziści mieli żydowskie korzenie.

htp

2021-09-27, 10:33
Niech ktoś jeszcze powie, że Polacy to antysemici. Jesteśmy otwarci, tolerancyjni i humanitarni - jak przystało na prawdziwych chrześcijan.

Fx12

2021-09-27, 10:39
Żyd na szczęście... przecież to antonim.