18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wsi spokojna, wsi wesoła.

banerr • 2019-03-03, 22:37
Wieś polska w roku 1971. Porażka.

Przyczajonykangur

2019-03-04, 05:39
Twój stary dał Ci na drugie porażka. Czego się spodziewałeś po kraju który był najpierw złupiony przez zabory, Niemców a następnie dojony przez ruskich?

Kubinho01

2019-03-04, 09:27
Wieś na filmiku i tak nie wygląda źle jak na tamte standardy. Pewnie tutaj są przedstawione rejony tzw. Polski A czyli mniej więcej od Wisły na zachód. Budynki z dobrej cegły, dachówka też jest, osobne budynki gospodarcze też są , więc z krowami nie spali. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie, a tym bardziej Podkarpaciu jeszcze w latach 80'tych ludzie mieszkali w jednoizbowych chatkach ze świniakami za ścianą. Ale wiadomo ruskie w dupie mieli swoich obywateli, a w ówczesnej Galicji bieda była taka, że ludzie chodzili boso z cebulą w dłoni (mówię o peryferiach). Polityka zaborcy miała kolosalny wpływ na późniejsze lata. Nie da się ukryć, że Kresowiacy co nieco skorzystali w postaci wyżej wymienionych kwestii mieszkalnych. Oczywiście, mogliby więcej gdyby najlepsze cegły, materiały nie były wysyłane do Warszawy pod sowieckim prykazem.

skywalker75

2019-03-04, 12:31
No cóż , wiocha w komunistycznym zacofanym państwie tak wyglądała, abstrah*jąc , że pora roku też nie atrakcyjna , a operator eksponuje dodatkowo biedę i ludzi starszych .

poligon6

2019-03-04, 13:54
Kubinho01 napisał/a:

Na Podlasiu, Lubelszczyźnie, a tym bardziej Podkarpaciu jeszcze w latach 80'tych ludzie mieszkali w jednoizbowych chatkach ze świniakami za ścianą. Ale wiadomo ruskie w dupie mieli swoich obywateli, a w ówczesnej Galicji bieda była taka, że ludzie chodzili boso z cebulą w dłoni (mówię o peryferiach).



Widziałem na lubelszczyźnie domy i nigdzie nie było swiniaków za ściana. Fakt te stare jeszcze sprzed i zaraz po wojnie były zbudowane z drewna, miały strzeche, czasami miały klepisko zamiast podłogi, ale świniaki jak to piszesz miały oddzielne pomieszczenie. Zadne zwierze poza kotem nie miało wstepu do domu. To teraz ludziom tak odj***ło że w domach trzymaja psy, fretki, szczury i ch*j wie co.

Przyczajonykangur napisał/a:

No cóż , wiocha w komunistycznym zacofanym państwie tak wyglądała, abstrah*jąc , że pora roku też nie atrakcyjna , a operator eksponuje dodatkowo biedę i ludzi starszych .



I tak polski chłop miał szczeście że go nie znacjonalizowanie jak prawie w całej reszcie demoludów. Ale komuchy bały sie ze zamiast 30 tyś żłnierzy wykletych beda mieli 300 tyś, wiec musieli jakos ludzi przekupić.

John Silver

2019-03-06, 13:39
Lepsze to niz pedalstwo na ulicach

krukibiale

2019-03-07, 20:23
Francuska/brytyjska wieś w latach 70 wyglądała podobnie, więc nie wiem o chodzi autorowi wątku? Mam info/zdjęcia z pierwszej ręki, ponieważ siostra mojej babci prowadziła gospodarstwo rolne wraz z mężem pod Vichy (obecnie już na emeryturze, starsza kobieta rocznik 1930). Podobny dom, też wóz konny- owszem z czasem pojawiło sie jakieś Renault, trochę szybciej kolorowa TV, troszkę lepsze ciuchy dla dzieci, ale bez przesady- akurat na wsi jakiejś dramatycznej przepaści nie było aż do lat 80-90 kiedy to na zachodzie rolnicy zaczeli być pompowani kredytami (podobnie jak całe państwa), a u nas akurat była zapaść :)

Pogrom

2019-03-07, 22:31
Dokładnie, żadna porażka jak na lata 70-te. Ja swoją wiochę opuszczałem w 2001 i uwierz mi, niektóre ujęcia by się pokrywały (przy czym dziś, to niemal nowoczesne przedmieścia). W każdym razie, wiocha, jak miliony na świecie wówczas. Owszem, kogoś niekumatego może zadziwiać, ale niech wtedy pomyśli, że my 25 lat temu, czyli jakoś w 1994 mieliśmy: Pulp Fiction, Króla Lwa, Psy 2, Edytę Górniak w Eurowizji, pierwszy odcinek Mody Na Sukces, pierwszy odcinek Śmiechu Warte czy samobójstwo Kurta Cobaina a wszyscy ludzie na kadrach tego dokumentu powyżej 30-tki 25 lat od jego nakręcenia mieli, k***a, piekło Drugiej Wojny.

kolosasz

2019-03-08, 12:31
kto nie kamerował swojej okolicy z zamiarem by po niemal pięćdziesięciu latach obejrzeć swój filmik niech pierwszy rzuci kamień

borsq

2019-03-08, 18:19
Takich inwalidów wojennych na wózkach napędzanych korbą to jeszcze z maleńkości pamiętam, że na ulicach widziało ich się dużo więcej. W Polsce i tak mieli szczęście, bo w ZSRR wysyłali ich do "sanatoriów", gdzie szybko umierali.

damiandan

2019-03-10, 18:31
rany, jakbym był u babci na wsi :)
swietny material

Kromlis

2019-03-18, 17:18
5:05 - Brwinów pod Warszawą :) I jakie puste drogi - ech

Wiewór

2019-03-19, 12:55
Przecież polska wieś wygląda tak do dzisiaj z tą różnicą, że pojawiły się kościoły z plebaniami wielkie jak k***a mać i biedronki. :-D

Krezolica

2019-03-25, 13:41
Nic tylko chlać