18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Witold Pilecki

Avitus • 2012-01-17, 19:44
Ochotnik do Auschwitz.
Pewnie wielu z was o nim słyszało ale jak dla mnie jeden z największych bohaterów w historii naszego kraju. Przez całą moja szkolną karierę niestety nigdy o nim nie wspomniano.

Ale trzeba przyznać że facet miał jaja jak mało kto.

W 1940 Pilecki przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Nauczył się życiorysu nieujawnionego Niemcom polskiego żołnierza, by jako „Tomasz Serafiński” stworzyć dla Gestapo powód do zesłania do obozu zagłady. 19 września 1940 podczas łapanki wszedł w kocioł łapanki by dostać się do obozu Auschwitz zdobyć informacje o panujących w nim warunkach Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie W zorganizowanej przez niego siatce nazwanej przez Pileckiego – ZOW Pilecki wyznaczył stworzonej przez siebie organizacji następujące cele
-podtrzymywanie na duchu kolegów
-przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu
-potajemne zdobywanie żywności i odzieży
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu. Brał udział w powstaniu warszawskim. 8 maja 1947 został aresztowany. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszka...

3 marca 1948 przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces. Rotmistrz Pilecki został oskarżony o:

-nielegalne przekroczenie granicy
-posługiwanie się fałszywymi dokumentami
-brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień
-nielegalne posiadanie broni palnej

15 maja 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony.

[/size]

miedziak

2012-01-20, 05:02
wszyscy o tym gimnazjum psioczą ale ja o Pileckim się właśnie w gimnazjum uczyłem. A co do tego że naziści przynajmniej nie kryli swoich zamiarów to też to ma mało wspólnego z prawdą.

.:...........:.

2012-01-20, 08:58
Cytat:

wszyscy o tym gimnazjum psioczą ale ja o Pileckim się właśnie w gimnazjum uczyłem



Stąd tyle komentarzy, gdyby nie wspominano o nim w nich, to nie byłoby tylu odpowiedzi. ;-)

modzgi

2012-01-20, 22:29
Cytat:

http://www.wykop.pl/ramka/858759/wymiana-miliona-zydow-na-ciezarowki-ii-ws/


moim zdaniem naziści nie byli aż tak źli jak reżim sowiecki. Nie krzywdzili własnych obywateli of course poza biedniejszymi żydami oraz Eugeniką ( ale to wbrew temu co w szkołach uczą nie jest niemiecki wynalazek, nawet w takiej skali jak w państwach liberalnych (USA, Szwecja, UK)nie była stosowana). no tyle że mieli swoje porombane niekiedy ideologie dot. żydów (chodź nie całkiem takie złe;p) Prawda jest taka żę niemcy porzyczali pieniądze od szwajcarskich niemieckich żydów po to aby eksterminować zydów polskich i swoich, a ci wszysto i o wszytkim (cały zachód wiedział o obozach zagłady) wiedzieli i odbywało się to za ich przyzwoleniem( co jest taką hipokryzją że omg). Co innego niemcy co chcieli wymieniać żydów za mydło i ciężarówki, ale wujek icek z ameryki nie pozwolił i stało się jak się stało. Nie tylko niemcy sąwinni tej zbrodni, bo jak widzisz co się dzieje i nie reagujesz, zwłaszcza jak jest to ogromna krzywda ludzka ( 6 mln ludzi adolf wybił) zresztą Józef nie lepszy - ok 40 - 60 mln do tego swoich!!!!) to poprostu jesteś zwykłym śmieciem.

Go2Hell

2012-02-20, 18:48
trochę historii



napinaczom że Hip Hop mówię Go To Hell gimbusy :samoboj:

Avitus

2012-03-09, 18:55
Go2Hell napisał/a:

trochę historii

napinaczom że Hip Hop mówię Go To Hell gimbusy :samoboj:


"mute" i można oglądać.