18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Węże w Polsce

wolek14 • 2013-04-08, 17:29
Mam już jeden temat z wężami (na hardzie), a na głównej ostatnio popularne są fotki najgroźniejszych węży świata. Idąc na przeciw oczekiwaniom wrzucam cos o naszych rodzimych zwierzakach, coby nie musieć sp***alać kilometr przez las po spotkaniu, jak to ktoś się chwalił...
Zaskroniec zwyczajny,Natrix natrix. Najczęściej występujący wąż w kraju. Zazwyczaj koloru szarego z czarnymi kropkami. Inna charakterystyczna cecha, to żółte plamy po bokach głowy. Osiągają do 1m długości. Są zupełnie niegroźne dla ludzi, chociaż łapiąc go do rąk miej świadomość tego, że będą j***ć niemiłosiernie. Oczywiście zaatakowany będzie się bronił na tyle, na ile będzie umiał, będzie próbował kąsać, jednak poza uszczypnięciem nic się nie stanie. Co jeszcze... zazwyczaj ucieka przed człowiekiem, można go spotkać praktycznie wszędzie. Jeśli widzisz węża w wodzie, to na 99% zaskroniec. Często chłodzą się w rzekach/potokach. A wpie**ala myszy, żaby, itp. Co najciekawsze - na żywca :evil: Połknięcie dorosłej żaby zajmuje mu nawet godzinę. Parę fot:








Żmija Zygzakowata, Vipera berus, jedyny jadowity wąż u nas wystepujący. Cechą po której najłatwiej jest odróżnić go od reszty, to właśnie zygzakowaty wzór na grzbiecie. Występuje w dwóch odmianach ubarwienia, jasnobrązowa z rudym wzorkiem (tzw. miedzianka):

oraz szara z czarnym wzorkiem:
Inną cechą charakterystyczną jest szpiczasta głowa (zaskroniec ma owalną), na której jest coś w rodzaju "X", i pionowa źrenica. Ogólnie żmija jest mniejsza od zaskrońca, jednak masywniejsza. Co ważne, istnieje jeszcze odmiana całkiem czarna, jednak osobiście nie spotkałem. Wtedy zostaje tylko zerknąć na głowę, i szukać zółtych plam, by wiedzieć co to za sk***iel.
Żmija jest jadowita, ale do zabicia człowieka potrzeba 20 ukąszeń. Smiertelnych przypadków brak, jednak groźnym powikłaniem po ukąszeniu jest tzw. wstrząs anafilaktyczny, czyli reakcja alergiczna na jad. Po kazdym ukąszeniu mimo wszystko lepiej jechać do lekarza. Na hardzie jest fota po ukąszeniu...

A z mniej popularnych węży - Wąż Eskulapa, Zamenis longissimus. Najdłuższy wąż żyjący w Polsce. Ma nawet 2m długości. Również niegrożny dla człowieka. Kolor brązowy przechodzący w zielony, wyraźnie jaśniejszy brzuch. W sumie nic ciekawego o nim napisać nie można, raczej go nie spotkacie, chyba że łazicie w Bieszczady. Jest dusicielem, w przypadku złapania do ręki czasami próbuje się owijać.




Jest jeszcze Gniewosz plamisty,Coronella austriaca, bardzo często mylony z żmiją. Jest podobnych gabarytów, jednak ma mniej intensywne ubarwienie. Zamiast zygzakowatego wzorku posiada szereg plam na grzbiecie, oraz charakterystyczny znak na głowie. Również zupełnie niegroźny. Raczej nie spotkacie go w wilgotnych miejscach. Więcej nie wiem, gdyż nie spotkałem jeszcze mendy... ale do czasu...








A na koniec mały bonus, czyli "wąż", który nie pasuje do żadnego opisu, a mozna sie na niego natknąć bardzo często:






Jesli zobaczysz kiedyś cos takiego pod kamieniem, albo na trawie, to zanim to zapie**olisz łopatą miej świadomość, że to padalec zwyczajny, czyli beznoga jaszczurka. Kompletnie nie groźna. Tak przy okazji, bo zawsze jak ktoś ze znajomych z "wielkiego miasta" go zobaczy, to nie ma pojęcia co to jest :)

No i ogólnie jak zobaczysz węża, nawet blisko siebie, to nie uciekaj, tylko się mu przyjrzyj. To nie kobra, że napluje Ci w twarz, ani nie mamba, że ruszy na ciebie z zawrotną prędkością. Zazwyczaj wąż będzie uciekał przed tobą, a praktycznie nigdy nie stoisz w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

[/i]

Xoevo

2013-04-08, 18:58
A swoim wężem się nie pochwalisz? ;)

tolopl

2013-04-08, 18:58
miczel1 napisał/a:

@up
Najlepsza reakcja na Bongmena
-aaaa!!!!! suchar k***a!!!!!





żarcik żarcik :)




ejdzbikej

2013-04-08, 18:59
wolek14 napisał/a:

Więcej nie wiem, gdyż nie spotkałem jeszcze mendy...



A to jak ją juz spotkasz to myslisz ze ci o sobie opowie? :amused:

Jab7kO

2013-04-08, 19:03
Co żeście się nagle na te węże k***a nakręcili...

Mimson

2013-04-08, 19:18
Cytat:

Tak przy okazji, bo zawsze jak ktoś ze znajomych z "wielkiego miasta" go zobaczy, to nie ma pojęcia co to jest



W jakim mieście trzeba się wychować żeby nie wiedzieć co to jest padalec?

Camel_06

2013-04-08, 19:32
Raz, na koloniach, ratowalem zycie jednemu zaskroncowi zeby go chlopaki nie zadeptali. Nie spodobala mu sie chyba ze wzialem go do reki i mnie osral, niewdziecznik pieprzony. Bluza poszla do wyj***nia, mowie wam, w zyciu nie czuliscie takiego smrodu.

adiemus36

2013-04-08, 19:38
Żaden z wymienionych przez Ciebie węzy nie jest groźny dla człowieka. Żmija zygzakowata ma tak malutkie zęby, że często wkładając po prostu rękę w jakieś chaszcze poczujesz ukłucie(jakbyś się dźgną jeżyną) i dopiero po jakimś czasie zauważasz, że to żmija Cie uj***ła. Ogólnie niewarto znęcać się nad naszymi coraz rzadziej występującymi wężami :)

KxYxO

2013-04-08, 19:39
Wąż postrach budowlańców :mrgreen:

meier

2013-04-08, 19:40
Co do zaskrońca to tez przewraca się na plecy i udaje martwego z otwartym ryjem:D
Żmije są również czarne. Najczesciej spotykałem brązowe, raz mnie nawet uj***ła w kalosza. Mają pionowe zrenice, gniewosz okragle.
A no i zapomniales o węzu Zaskroniec rybołów, który też zyje w Polsce.

smokeone

2013-04-08, 19:51
i tak będę sp***alał

finkreth

2013-04-08, 19:58
Ej ale czym się różni beznoga jaszczurka od węża ?

jankol

2013-04-08, 20:01
Tak czy srak, jak widzę te obrazki to mam dreszcze ;p a tak serio, nie wiem, czy bym się nie bał przyglądać, czy coś, bo skąd wiem, czy komuś jakieś jadowite kurewstwo nie uciekło i akurat podobne? Groźnie wygląda ten Gniewosz... Brr! A takiego padalca jak biorę do ręki i on się tak między palcami wije to też jakoś tak niemiło się robi ;p Wolę nie tykać tych węży, niech sobie żyją daleko ode mnie! Współczuję i podziwiam capekpl1 na szczęście w moich okolicach takie zjawisko nie występuje, pewnie jakbym miał gdzieś blisko żmiję to bym ją gdzieś przeniósł, bo szkoda zabijać. Gdyby jednak ich od ch*ja było to holocaust! ;)

Zahir997

2013-04-08, 20:03
Parę metrów od domu mam mała rzeczkę co roku przeżywam wysyp zaskrońców mój pies panicznie ich się boi ;o

wolek14

2013-04-08, 20:05
Tak w kwestii zabijania, to ja tylko przypomnę, że wszystkie te żyjątka są u nas w kraju pod ścisłą ochroną. Złamanie tego zakazu powoduje naruszenie Art 181 kk (pkt. 2 i 3), i przeciwko takiej osobie wszczyna się proces z urzędu, który może skutkować dwuletnimi wczasami na koszt państwa. Więc jeśli widzisz, że ktoś próbuje zatłuc gada, to najpierw poinformuj o tym, a później możesz dzwonić na Policję. Nie testowane w praktyce, zazwyczaj wystarczy upomnieć taką osobę...
Podobnie sprawa wygląda ze Strzeblami Potokowymi.

Zapomniałem o tym napisać :)