Wysłany:
2024-10-31, 6:30
, ID:
6809262
1
Zgłoś
W niektórych kulturach taniec z nożem jest głęboko zakorzenionym rytuałem, stanowiącym wyraz odwagi, honoru i gotowości do poświęcenia. Widzimy go między innymi na Kaukazie (w Gruzji i Czeczenii), w Indonezji na Bali, a także w niektórych grupach Bliskiego Wschodu. Każdy z tych rytuałów różni się w szczegółach, jednak wspólna jest symbolika związana z mocą i odwagą.
W Kaukazie, zwłaszcza podczas tańca lezginka lub khorumi, tancerz może przykładać ostrze do klatki piersiowej, czasem delikatnie się raniąc – to gest symbolizujący przysięgę gotowości do oddania życia dla ukochanej lub rodziny. Z kolei na Bali, w rytuale Kris Dance, tancerze w stanie transu próbują wbić ceremonialny sztylet (kris) w swoje ciało. Trans ten, będący integralną częścią rytuału, chroni ich przed ranami, a taniec ma wymiar ochronny – odgania złe duchy i stanowi metaforę walki dobra ze złem.
Na Bliskim Wschodzie, w niektórych praktykach sufickich, pojawia się element „sprawdzania” siły duchowej poprzez kontakt z ostrzem. W ekstatycznym stanie derviszowie mogą symbolicznie „nakłuwać” swoje ciało, co ma dowodzić ich oddania i wytrzymałości w dążeniu do celu duchowego.