18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Werwolf - tajna armia Hitlera

Krówka • 2012-12-25, 22:19



Blisko pół wieku temu, Adolf Hitler spuścił ze smyczy swoich ''wikołaków''.

Gdy rozpadające się Niemcy hitlerowskie zmierzały ku Götterdämmerung, w listopadzie 1944 Reichsleiter Martin Bormann, działający w myśl rozkazów Führera, zarządził niezwłoczne sformowanie organizacji partyzancko-terrorystycznej znanej później pod nazwą Werwolf. Ogólnym celem było stworzenie podwaline pod IV Rzesze.


Jej członków miano rekrutować z Hitlerjugend oraz BDM ( żeński odpowiednik Hitlerjugend ), jak również z SS, Wermachtu, a nawet spośród ludności cywilnej.




Nadzór nad Unternehmen Werwolf ( Operacją Werwolf ) Bormann powierzył oficerowi swojego sztabu, Gruppenführerowi Hansowi Prützmannowi.
Prützmann miał koordynować i nadzorować rekrutację oraz przygotowania do działań; zachowało się jednak stosunkowo niewiele dokumentów bądź informacji o jego rzeczywistej działalności. Schwytany przez Brytyjczyków po zakończeniu wojny, popełnił samobójstwo ( miał ukrytą ampułkę z cyjankiem potasu, a że nie został wcześniej przesłuchany, całą wiedzę o Werwolfie zabrał do grobu, w przeciwieństwie do m.in. : Alberta Speera oraz Baldura von Schiracha, których zeznania można znaleźć w Aktach Procesów Norymberskich ).



Nazwa ''Werwolf'' została trafnie wybrana. Wer - człowiek, Wulf - wilk. Jest to ktoś, kto według średniowiecznych wierzeń przybiera postać okrutnego wilka-mordercy grasującego nocą, o świciezaś zmienia się ponownie w człowieka. Wzorując się na legendzie, hitlerowscy Werwolfowcy uchodzili za dnia za zwykłych obywateli, a z zapadnięciem nocy wyruszali siać śmierć i zniszczenie w szeregach przeciwnika.





Od samego początku organizacja nadawała własną audycję radiową przeznaczoną dla wojsk Sprzymierzonych oraz dla Niemców, którzy mogli ulec pokusie kapitulacji wobec nieprzyjaciela czy nawet współpracy. Audycje te rozpoczynały się ścinającym krew w żyłach wyciem wilka, po którym anonimowy głos oświadczał: ,,Amerykanie, strzeżcie się!''. Co wieczór podawano informacje o nowych aktach terroru dokonanych na wrogu.
Gazeta US Army wydała artykuł redakcyjny, cytując tekst audycji Werwolfu z 1 kwietnia 1945r. Zamieszczone w audycji hasło Werwolfu : Zwycięstwo albo śmierć. Oprócz odezw, w całych Niemczech zaczęły się pojawiać ulotki na temat "zdrajców i kolaborantów", którzy udzielili by pomocy wrogowi.





Werwolfowcy dawali o sobie znać. ,,Stars and Stripes'' informowały o wielu popełnianych na żołnierzach alianckich morderstwach oraz innych zamachach szerzących terror wśród ludności niemieckiej. Natrafiano na przeciągnięte w poprzek dróg znajdujące się na wysokości karku cienkie, mocne druty, ucinające głowy kierowcy otwartego dżipa albo motocykliście. Oprócz tego minowano trasy oraz napadano na żołnierzy.

Niedaleko miasta Ulm w Bawarii, znaleziono zastrzelonego szeregowca: do piersi miał przyczepioną ulotkę Werwolfu, a w ustach odciętego...penisa.

W Bawarii stanęły w płomieniach i wyleciały w powietrze składy gazoliny należące do 4 Dywizji Pancernej. Nie był to odosobniony przypadek.

Na północy, niedaleko Lubeki, w nocy z 3 na 4 maja żołnierze brytyjscy zastrzelili werwolfowca - strzelca wyborowego w cywilnym ubraniu, ale zaraz potem w innej zasadzce snajperskiej zginął John Poston, młody oficer łącznikowy marszałka polnego Bernarda Montgomery'ego.


Jednak najgłośniejszy akt terroru, zwany ''Karnawał'', miał miejsce w Akwizgranie, w północnej Nadrenii-Westfalii. Ze zdobycznej ''Latającej Fortecy'' w pobliże miasta zrzucono na spadochronach grupę Werwolfowców ( siedmioro ). Ich ofiarą stał się mianowany przez Amerykanów burmistrz Akwizgranu - Franz Oppenhoff. 25 marca wtargnęli do jego domu i zastrzelili go.
Radio Werwolfu długo czyniło z tej akcji ostrzeżeniem przed zdradą Niemiec i pomoc wrogowi.



Po oblężeniu Berlina przez Rosjan, kiedy jasne już było, iż za kilka dni nastąpi koniec wojny, generał Omar Bradley uważał, że Werwolfowcy mogą skupić się w Reducie Narodowej położonej w Alpach Bawarskich - czyli w Alpenfestung ( Twierdza Alpejska ).
Generał Dwight D. Eisenhower pisze o niej w swojej ,,Krucjacie w Europie''.




Nie jest to kopiuj - wklej z innej strony. Napisałem to sam, po przeczytaniu dwóch książek na ten temat. Zainteresowało mnie to dlatego stworzyłem ten temat.

Keepo

2012-12-26, 01:43
Bardzo ciekawy artykuł dałem piwo (:
_____________________________________________


Natomiast tutaj w 1:37 słychać wyraźnie "j***ny nyga gej" :amused:

kurdeniewiemco

2012-12-26, 02:00
ch*j z tym czy kopiuj wklej, czy nie. Ale jak już piszesz/kopiujesz historyczne artykuły to pisz po polsku, albo popraw błędy.
Po nawiasie nie daje się spacji i takie tam...

SkipiBoom

2012-12-26, 02:29
Skopiowane z chomika. Wklepałem "Gdy rozpadające się Niemcy hitlerowskie zmierzały ku Götterdämmerung, w listopadzie 1944 Reichsleiter Martin Bormann, działający w myśl rozkazów Führera, zarządził niezwłoczne sformowanie organizacji partyzancko-terrorystycznej znanej później pod nazwą Werwolf. Ogólnym celem było stworzenie podwaline pod IV Rzesze." i chomiczek wyskoczył.

whorejp

2012-12-26, 02:56
"...kiedy jasne już było, iż za kilka dni nastąpi koniec wojny..." - dla Polski niestety wojna się nie skończyła, zaczęła się sowiecka okupacja, reżim gorszy niż nazizm czyli komunizm, gdzie w masowych zbrodniach zginęło 100mln ludzi w porównaniu do nazizmu gdzie zginęło 10mln ludzi (nie ujmując "zasług" hitlerowcom).

Massdeath

2012-12-26, 06:15
whorejp napisał/a:

"...kiedy jasne już było, iż za kilka dni nastąpi koniec wojny..." - dla Polski niestety wojna się nie skończyła, zaczęła się sowiecka okupacja, reżim gorszy niż nazizm czyli komunizm, gdzie w masowych zbrodniach zginęło 100mln ludzi w porównaniu do nazizmu gdzie zginęło 10mln ludzi (nie ujmując "zasług" hitlerowcom).



Brawo, dobrze napisane.

Aju86

2012-12-26, 08:31
Jeśli dobrze pamiętam, to ten symbol to 'wilczy hak' czy jakoś tak ;)

mazin

2012-12-26, 11:05
Piwko leci, czyta się nieźle, ale popraw jeszcze pisownię partykuły "by" z czasownikami. Piszemy ją łącznie, poza bezosobowymi formami. Dlatego: "udzieliliby", ale "udzielono by".

Krówka

2012-12-26, 11:06
szpreste napisał/a:

Podasz tytuły książek? Chętnie sobie przeczytam :)



Opracja Werwolf ( Ib Melchior )

cu...........ow

2012-12-26, 11:16
nie czytałem, ale Hitler zawsze na propsie

Pater patriae

2012-12-26, 11:31
cursecrow, idź się powieś idioto.

Krówka, jest coś o tym, że Hitler, gdy chciał utworzyć własne podziemie już pod koniec wojny, zlecając opracowanie dla swoich generałów, na której organizacji najlepiej się wzorować, to dostał za wzór Narodowe Siły Zbrojne?

Ch...........on

2012-12-26, 11:34
Takie materiały są najcenniejsze. Piwo leci

Voodoo96

2012-12-26, 13:20
Piwo jak nic artykuł bardzo ciekawy. A teraz niech mi ktoś powie czemu historia nie może być uczona właśnie w taki sposób.

Isami

2012-12-26, 16:35
Dziwne, że tego na harda nie dali. Przecież wszystko tam wrzucali, bez znaczenia czy straszne czy nie.

boon3pol

2012-12-26, 20:19
Krówka napisał/a:

BTW, nie powiedziałem że przeczytałem 2 książki w tym roku, ale 2 książki NA TEN TEMAT



k***a. i to jest podstawa do napisania "artykułu" na ten temat?
Pisząc durny referat musiałem przeczytać 20 pozycji zwartych, wiec nie pie**ol, że 2 ksiązki to wystarczający materiał. Nawet nie próbuj sie usprawiedliwiać bo tylko wzbudzasz żal swoja naiwnością.

Czekam na kolejny profesjonalny artykuł - tym razem może spróbuj z tematem "Okultyzm a III Rzesza" i również oprzyj się na 2 publikacjach i przedstaw szerokie spektrum tematu.


nie ma piwa, jakbym mógł to jeszcze bym Ci je zapie**olił

Krówka

2012-12-26, 20:34
boon3pol napisał/a:



k***a. i to jest podstawa do napisania "artykułu" na ten temat?
Pisząc durny referat musiałem przeczytać 20 pozycji zwartych, wiec nie pie**ol, że 2 ksiązki to wystarczający materiał. Nawet nie próbuj sie usprawiedliwiać bo tylko wzbudzasz żal swoja naiwnością.

Czekam na kolejny profesjonalny artykuł - tym razem może spróbuj z tematem "Okultyzm a III Rzesza" i również oprzyj się na 2 publikacjach i przedstaw szerokie spektrum tematu.


nie ma piwa, jakbym mógł to jeszcze bym Ci je zapie**olił




łojojojoj jakiś widze bulwers, ale nie chce mi się z tobą kłócić - święta są :idzwch*j: