18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Voyager I - 40 lat postępu

Pa...........ć • 2017-09-05, 19:19
Porozmawiajmy sobie o sondzie bezzałogowej Voyager I, akurat tak się składa że dzisiaj (05.09.2017) mija dokładnie 40 lat od wystrzelenia tego cudeńka ówczesnej techniki.

W prostych słowach, jego fenomen polega na tym że jest najdalej znajdującym się od Ziemi obiektem zrobionym przez człowieka.
Jego misja początkowo polegała na zbadaniu układów Saturna i Jowisza, potem zbadał Urana i Neptuna, gdy jego misja właściwa się skończyła, naukowcy stwierdzili że "niech se leci dalej i zobaczymy co będzie"
I tak beztrosko zapie**ala przez pustkę ze śmieszną w tej skali prędkością
W 2004 roku zbliżał się do krańców naszego układu słonecznego a w Sierpniu 2012 roku stał się pierwszym ludzkim przedmiotem w przestrzeni międzygwiezdnej.

Czas na ciekawe rzeczy, ta sona nie jest wolna, powiedziałbym nawet że zapie**ala jak opętana, a tak na poważnie jest najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka. Swoją prędkość zawdzięcza dokładnym obliczeniom panów z NASA i sile grawitacyjnej mijanych planet, na ziemskie warunki zak***ia 17km/s (!!!!!) i żeby uzmysłowić wam jak szybko to jest to porównam naszą sondę z Pociskiem kaliber 357. magnum


Do sondy wpakowano informacje na wypadek gdyby znalazła ją obca cywilizacja, opisano tam ziemię, nasze położenie we wszechświecie, cywilizacje, głośniczek wraz z powitaniami w różnych językach oraz jak w ogóle uruchomić to cholerstwo. (Nawet jest przywitanie po Polsku jest)

W roku 1990 gdy maszyna opuszczała już układ słoneczny, NASA wysłała zestaw informacji by obrócić sondę i zrobić zdjęcie ziemi.
Oto pożegnalna fotka a na niej "wszystko" w postaci kropki.


Jeżeli komuś nie chce się czytać Wikipedii to ten film Scifuna wyczerpuje temat


I tak sobie leci i leci, i będzie lecieć przez setki tysięcy lat :-|

Aha i czy wspomniałem że następną gwiazdę Voyager minie za 38 tysięcy lat?

:lodowka:

du...........ck

2017-09-05, 19:47
powitanie po amerykańsku: I didindu nuffin

krasnal_hałabała

2017-09-05, 19:53
"Do sondy wpakowano informacje na wypadek gdyby znalazła ją obca cywilizacja, opisano tam ziemię, nasze położenie we wszechświecie, cywilizacje, głośniczek wraz z powitaniami w różnych językach oraz jak w ogóle uruchomić to cholerstwo. (Nawet jest przywitanie po Polsku jest)

W roku 1990 gdy maszyna opuszczała już układ słoneczny, NASA wysłała zestaw informacji by obrócić sondę i zrobić zdjęcie ziemi.
Oto pożegnalna fotka a na niej "wszystko" w postaci kropki". Co, k***a?! Nie! co za debile, a jak kosmici będą źli i będą chcieli nas wyr*chać w dupsko? co za naiwne p*zdy, nawet w grze Stellaris jest o tym wzmianka. Tą sondę trzeba zestrzelić, stanowi zagrożenie dla gatunku ludzkiego bo nas reptilianie wyr*chają od niej!

pi...........ja

2017-09-05, 19:55
Czyli nie znalazł Przekaźnika Charona.

Wojtass84

2017-09-05, 19:56
Ciężko to ogarnąć, jak się myśli o tej odległości jaką już pokonała i co dopiero przed nią. Szkoda że nie mamy z niej przekazu na bieżąco w postaci np. zdjęć.

Ko...........ro

2017-09-05, 19:58
lubię takie materiały o kosmosie w jesienne wieczory przy grzanym piwku ( następne 7 już zimne doje)

pi...........ja

2017-09-05, 19:58
krasnal_hałabała napisał/a:

Co, k***a?! Nie! co za debile, a jak kosmici będą źli i będą chcieli nas wyr*chać w dupsko? co za naiwne p*zdy, nawet w grze Stellaris jest o tym wzmianka. Tą sondę trzeba zestrzelić, stanowi zagrożenie dla gatunku ludzkiego bo nas reptilianie wyr*chają od niej!

Też uważam że to ryzyko. Ale może dodali tam trochę propagandy odstraszającej albo chociaż głowicę nuklearną aktywowaną majstrowaniem lub skanem.

Ko...........ro

2017-09-05, 20:00
up oj tam a nawet jeśli to co ? ileż to by r*chali

Pa...........ć

2017-09-05, 20:15
@up 38 tysięcy lat to okres kiedy dotrze do następnej gwiazy, to bardzo długo i ludzkość dotrze do niej wcześniej, myślę że obca cywilizacja znalazła by go za kilka Biliardów lat.

~Velture

2017-09-05, 20:22
Pomijam mnóstwo tego co napisałeś i dopie**olę się do położenia naszej planety.
Położenie ziemi 40 lat temu nie ma nic wspólnego z obecnym położeniem.
Nasz układ słoneczny nie stoi w miejscu.

Pierwszy lepszy filmik jaki znalazłem na yt o poruszaniu się naszego układu słonecznego względem wszechświata (znaczy o tym wiedziałem ale w szukajce wybrałem 1 wynik który to obrazuje):


Wątpię abyśmy kiedykolwiek znaleźli inną cywilizację.
Stawiam, że w kosmosie są inne inteligentne formy życia ale przy tym jak wszechświat się rozprzestrzenia to wymaga w ch*j niewyobrażalnej technologii aby dotrzeć z jednej planety na inną.

Do tego nawet jeśli jakims cudem uda nam się odkryć napęd pozwalający zbliżyć się do prędkości światła (albo i powyżej zakładając, że einstein się mylił) to organizm ludzki musiałby to wytrzymać.
Wytrzymać przyśpieszenie jak i spowolnienie. Wiesz ile czasu by zajęło przyśpieszanie do takiej prędkości i później hamowanie z zachowaniem bezpiecznych przeciążeń?

SpeedyG

2017-09-05, 21:00
Według teorii Wszechświat w Wielkim Wybuchu się rozszerza, ale jest jakaś granica po której będzie się kurczył. Zastanawia mnie jak to możliwe, że nie było czasoprzestrzeni. Nie potrafię sobie wyobrazić tego, że niby nic nie było ale k***a powstały jakieś atomy, które po nagromadzeniu się wybuchły.
Szkoda, że urodziliśmy się teraz, nie odkrywaliśmy Ziemi jak Kolumb przemierzając wielkie morza i nie będzie nam dane odkrywać nowych planet przemierzając przestrzeń kosmiczną.

Harry Pojeb

2017-09-05, 21:04
Wszystkie pieniądze i wladza h*ja znaczą gdy się patrzy na tę małą kropeczke na czarnym tle. Jestesmy pie**oloną nic nie znaczącą drobinką kurzu we wszechswiecie. Ciekawe co jest poza wszechswiatem, może jest rodzynkom na dupie jakiegoś dupnego ufola.

Pa...........ć

2017-09-05, 21:06
Velture napisał/a:

Pomijam mnóstwo tego co napisałeś i dopie**olę się do położenia naszej planety.
Położenie ziemi 40 lat temu nie ma nic wspólnego z obecnym położeniem.



Położenie ziemi jest dokładnie takie same jak 40 lat temu, na tym polega rocznica kolego.

Oczywiście układ słoneczny się przemieszcza po galaktyce i okrąża ją w 220 mln lat ziemskich więc położenie ziemi z tej perspektywy niezbyt się zmieniło przez 40 lat.
Sonda ma nadane te ruchy i prędkość prędkość więc jej nie sp***alamy tylko porusza się z nami.

emperorzbigniew

2017-09-05, 21:19
Panowie - odpowiedź na problem dotarcia do innych planet już jest. Dwa słowa: Solomon Epstein :) :)


Dagnir

2017-09-05, 21:27
Szfagier i tak twierdzi ze ziemia plaska takze ten caly voyager ch*j.