18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Tranzystor .

_Netrunner_ • 2018-05-13, 16:42
Technologie, które stworzyły współcześnie znane nam komputery.





www

Halman

2018-05-13, 16:48
czym jest ta technika dla troglodytów przy Halmanie...?

teraz pytanie; ile k***a osób wie o czym mówię?

:kawa:

~Velture

2018-05-13, 17:32
HAL9000/2 napisał/a:

czym jest ta technika dla troglodytów przy Halmanie...?

teraz pytanie; ile k***a osób wie o czym mówię?

:kawa:


Fszyscy! 8-)

edek.bajzel

2018-05-13, 17:42
wynika z dokumentów, że tranzystor jest nie do wyj***nia,
bo byle jakaś tam doda, jest w dymaniu jeszcze lepsza

_Netrunner_

2018-05-13, 18:19
Detektor kryształkowy – wczesna odmiana diody z prostującym złączem metal-półprzewodnik. Fakt prostowania prądu przemiennego na takim złączu odkrył Karl Ferdinand Braun w 1874r. Procesy zachodzące na złączu opisał teoretycznie Walter Schottky w latach 20 XX w. Rozwinięcie teorii w latach 40 XX w. przez Williama Shockleya doprowadziło do zbudowania tranzystora ostrzowego. Tak, więc tranzystor ma w rodowodzie kryształek galeny.
Detektor kryształkowy był pierwszym elementem półprzewodnikowym stosowanym w technice. Wykorzystywano go jako odbiorczy element radiotechniczny w odbiornikach sygnałów telegrafii iskrowej, później również w odbiornikach fal modulowanych amplitudowo (modulacja AM).
Do jego budowy wykorzystywano kryształ półprzewodnika (stąd nazwa) – głównie naturalną galenę oraz kryształy syntetyczne.
Kryształ galeny niezbyt stabilnie pracował jako dioda, faktyczne złącze powstawało w miejscu styku cienkiego drucika stalowego z kryształem. Drucik osadzony był w manipulatorze umożliwiającym dotykanie nim do różnych miejsc na powierzchni kryształu w poszukiwaniu najbardziej czułych punktów.

Zaletą układu kryształkowego była niezależność od zasilania – całą energię odbiornik czerpał z anteny, co było też wadą tego odbiornika – był mało czuły i mało selektywny oraz wymagał dużej anteny i dobrego uziemienia.
Odbiornika kryształkowego słuchało się przy pomocy słuchawek o wysokiej sprawności (wysokoomowe słuchawki z cieńką membraną).
Rozwinięciem detektora kryształkowego jest dioda ostrzowa, masowo produkowana z germanu już w czasie II wojny światowej. Tak, więc dioda ostrzowa jest bezpośrednim potomkiem kryształka.



Tranzystor :-P


edek.bajzel

2018-05-13, 18:53
Velture napisał/a:


Fszyscy! 8-)


tym fajom co dają tobie ostrzeżenia mam ochotę dziś wyj***ć w ten ich głupi ryj, kilka drinków, robi swoje, więc



albo dla moda


mamurra

2018-05-13, 20:46
@dolbysystem kolektor i baza w porządku, ale emiter doklejony (fotoszopą) w tym miejscu na pewno działał nie będzie.

eclipse2012

2018-05-14, 11:46
a gówno mnie to obchodzi, komputer ma śmigać płace za to

tranzystor to grodzki