18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

TEPUI - "zaginiony świat" istnieje naprawdę

cerastes • 2013-05-24, 21:19
Został schowany w środku argentyńskich lasów deszczowych, wysoko ponad chmurami




Auyantepui (Auyantepuy, Auyan-Tepui or Aiyan-tepui) - jest najczęściej zwiedzanym i słynnym tepui w Wenezueli, oraz jednym z największym (lecz nie najwyższych) tepui, o obszarze 700 km² na wyżynie La Gran Sabana w stanie Bolivar. Nazwa płaskowyżu, oznacza w miejscowym języku Pemon "Góra Diabła"

Wysokości różnych Tepui oscylują pomiędzy 1,000 - 3,000 m i majestatycznie górują nad rozległymi lasami. Ich zbocza tworzą pionowa ściany o wysokościach po kilkaset metrów !!!





Polska Wyprawa na Tepui




Skrócona relacja filmowa z dwóch polsko-wenezuelskich wypraw na Tramen Tepui w Wenezueli, które odbyły się w 2011 i 2012 r., celem eksploracji jednej z ostatnich "białych plam" na mapie świata.

W lutym 2012 r. uczestnicy wyprawy dokonali pierwszego wejścia na szczyt, skomplikowaną i niebezpieczną drogą wspinaczkową. Niemniej najważniejszym dokonaniem jest odkrycie nieznanych dotąd gatunków zwierząt.

W wyprawach udział wzięli:

- Michał Kochańczyk (2011 i 2012)
- Izabela Stachowicz (2011 i 2012)
- Marek Arcimowicz (2011 i 2012)
- Alberto Raho (2012)
- Carlos Mario Osorio (2012)
- Małgorzata Braun (2011)
- Manuel Mosquera (2011)

Relacje, zdjęcia i opisy wyprawy dla ciekawych:


Tramen Tepui 2012



Salto Angel (w języku pemon Kerepakupai Vená) – najwyższy wodospad świata (wpada do Río Churún, dopływu rzeki Caroni), położony w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana. Jego wody wypływają ze stoku Płaskowyżu Auyantepui. Wysokość wodospadu wynosi ok. 979 metrów. Dokładna wysokość została ustalona przez National Geographic Society w 1949. Wodospad leży w sercu tropikalnej dżungli. Został nazwany na cześć swojego odkrywcy - Jimmiego Angela, który lądował tu awaryjnie poszukując złotonośnej rzeki. Aby wrócić do cywilizacji rozbitkowie z feralnego lotu przedzierali się przez gęsty las deszczowy przez około 11 dni. Dzięki nim świat usłyszał o wodospadzie o niebywałej wysokości. Salto Angel spada gigantyczną kaskadą z krawędzi Płaskowyżu Auyantepui o powierzchni ponad 700 km² i mierzy 979 metrów! W narzeczu Indian Pemon Auyantepui znaczy „Góra Diabła”. Według indiańskiej mitologii na szczycie góry mieszkają złe duchy.




Wodospad Salto Angel jest jedną z największych atrakcji wenezuelskiego Parku Narodowego Canaima oraz miejscem "pielgrzymek" miłośników skoków BASE.

..

gumiak

2013-05-24, 23:48
Piwko z nutkę z drugiego filmiku. "Ostatni Mohikanin" - zacny film

Robot

2013-05-25, 00:08
@Jezusek_Chytrusek, pie**olisz jak potłuczony, to nie są muzułmanie, by zabijać bez powodu, robią to tylko wtedy, gdy taki turysta nieświadomie wpie**oli im się na plantację kokainy. :)

cerastes

2013-05-25, 00:12
gregirol napisał/a:

Argentyńskie lasy deszczowe w Wenezueli? :homer:




Racja, mój błąd.. oczywiście miało być: wenezuelskich lasów deszczowych !!
ja pie**ole, zostało mi tylko popełnić harakiri :samoboj:


shit happens
:beka:

Mc6

2013-05-25, 00:41
@up
jaranie się Japonią to pedalstwo a manga i anime to ciota i ch*j :amused:

orsikolos

2013-05-25, 01:22
tak wyjść niby po chleb... i sobie egzystować z dala od wszystkich gdzieś tam daleko no k***a pięknie

OstrySadol

2013-05-25, 09:41
Wiecie co mnie wk***ia ? mimo ze mało jest takich miejsc to ludzie i tak wpie**alają się tam autami czy innymi ch*jami i rozpie**alają wszystko na swojej drodze. :(