18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Teoria względności i TY!

He...........eQ • 2013-09-04, 20:48
O teorii względności.


scofi16

2013-09-04, 22:31
Fajnie tak spizgać sobie głowę na wieczór teorią względności ;] Piwko!

Murekkk

2013-09-04, 22:59
@UP Przypadkowo dałem Ci browca, a ch*j tam, zdrowie xD

Wytłumaczyć i zrozumieć to najmniejszy problem, weź to k***a wymyśl xD

Fa...........hi

2013-09-04, 23:07
Teoria? A kiedy ktoś doda praktykę? ;d

PatrolZG

2013-09-05, 09:04
Toć właśnie o praktyce cały film mówi ! :)

przesmiewca

2013-09-05, 12:23
problem w tym że gps nie mierzy w jakim czasie światło przemieszcza sie od satelity do nadajnika ..... czy mierzy ? kieryjemy laser w stronę satelity i mierzymy to ?

ukcioo

2013-09-05, 13:10
przesmiewca napisał/a:

problem w tym że gps nie mierzy w jakim czasie światło przemieszcza sie od satelity do nadajnika ..... czy mierzy ? kieryjemy laser w stronę satelity i mierzymy to ?



światło to fala elektromagnetyczna rozchodząca się w ośrodkach (powietrze)

wieć mierzony jest ten czas w którym owa fala przebędzie drogę satelita-odbiornik gps

JURIJ_77

2013-09-05, 13:13



tyle w temacie teorii względności ...

ValvePlsFix

2013-09-05, 13:22
w końcu zacząłem w to wierzyć, bo powątpiewałem w to, że ta teoria względności ma sens :D

pi...........ja

2013-09-05, 13:46
Światło nie jest do końca falą.Ma budowę falowo-korpuskularną a te drugie to materia, chociaż czy energia to nie wyższy stopień materii?

Światłocień

2013-09-05, 15:25
Fajnie, ale oddalenie od materii zakrzywiającej czasoprzestrzeń nie powoduje czasem spowolnienia czasu, a nie jego przyspieszenia?

Preston1990

2013-09-05, 15:52
Pozatym ze w h*j ciekawe to jeszcze ile roboty przy nakreceniu tego.Piwko jak i za jedno tak i za drugie

ma...........ac

2013-09-05, 16:46
przesmiewca napisał/a:

problem w tym że gps nie mierzy w jakim czasie światło przemieszcza sie od satelity do nadajnika ..... czy mierzy ? kieryjemy laser w stronę satelity i mierzymy to ?


Odbiornik GPS mierzy ile czasu zajęło fali radiowej dotarcie do niego z satelity (prędkość fali radiowej = prędkość światła). Satelita wysyła drogą radiową dokładny czas, odbiornik porównuje go ze swoim czasem.

sherman

2013-09-05, 16:53
Ten film nie do końca odzwierciedla rzeczywistosć....po roku zajęć z geodezji satelitarnej mam o tym trochę pojęcia. Otóż dokładność pomiaru przy wykorzystaniu rozwiązania kodowego (czyli w 99% przypadków, mam tu na myśli odbiorniki w telefonach i nawigacjach samochodowych), gdzie pozycja wyznaczana jest tylko na podstawie pomiaru pseudoodległości od co najmniej 4 satelitów przy prawdopodobienstwie =95% to 10m po współrzędnych x,y przy prawdopodobienstwie =95%. Dokładność rzędu 0,5m można uzyskać tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu tak zwanego DGPS (differential-różnicowy). W skrócie ten system opiera się na sieci stacji o dokladnie określonych wspołrzędnych. Na tych stacjach znajdują się odbiorniki, które porownują prawdziwą pozycję z wynikiem pomiaru z odbiornika i informacje o zaistniałej róznicy wysyłają wtedy do odbiorników użytkowników. Dokładności rzędu centymetrów, a nawet mm (po późniejszym opracowaniu) uzyskuje się przy pomocy pomiarów fazowych. Generalnie zagadnienie jest cholernie ciekawe ale i cholernie trudne. Zainteresowanym polecam lekturę "systemu GPS" prof. C. Spechta.

Misiek25

2013-09-05, 16:53
@ukcioo

Fale elektromagnetyczne (np. światło) w przeciwieństwie do fal mechanicznych (np. dźwięk) nie muszą mieć ośrodka do rozchodzenia się :) Dlatego w kosmosie jest światło ale nie ma dźwięku.