18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Sztuczna inteligencja.

~Velture • 2017-07-30, 16:49
W necie zawrzało ostatnio o tym jak Elon Musk (założyciel firmy Tesla) nie zgadzał się z Markiem Zuckenbergiem (założycielem facebooka) odnośnie tworzenia sztucznej inteligencji.

Mark Zuckenberg postanowił stworzyć sztuczną inteligencję w swojej firmie. Elon Musk po rozmowie z nim stwierdził, że jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się zagładą ludzkości.

(źródła dam na dole i streszczę temat bez pieprzenia się w tłumaczenie czegoś co można podsumować w paru zdaniach)

Na tweetcie poniżej widać co publicznie Musk sądzi o pomysłach Zuckenberga.

Mówiąc wprost powiedział, że zakres jego pojmowania tematu jest bardzo ograniczony.

Miało to miejsce 5 dni temu - 25 lipca 2017r.

Cytat:

"Elon Musk and Mark Zuckerberg are having a spat about whether or not artificial intelligence is going to kill us all."


Elon Musk i Mark Zuckenberg polemizują o to czy sztuczna inteligencja zabije nas wszystkich.

No nie dziwię się. Też uważam, że maszyna świadoma tego, że może zostać wyłączona w każdej chwili (czytaj zabita) mogłaby się wk***ić i uznać człowieka jako zagrożenie.

Minęło 5 dni:

"Facebook zamyka swoją sztuczną inteligencję po tym jak wynalazła swój własny język"

Inżynierowie w Facebooku zamknęli swój program sztucznej inteligencji po tym jak stworzył on swój własny, nowy język donosi Digital Journal.

System stworzył własny kod aby komunikować się bardziej wydajnie i naukowcy wyłączyli go kiedy zdali sobie sprawę, że już nie używał angielskiego.

Incydent który miał miejsce w lipcu pokazuje, że ostrzeżenia Muska mogły być słuszne.



"Sztuczna inteligencja to rzadki przypadek w którym musimy najpierw planować i przewidywać niż później reagować" powiedział Musk
"Ponieważ kiedy będziemy reagować w regulacje sztucznej inteligencji może być już za późno"

Naukowcy napotkali dziwne zachowania sztucznej inteligencji, które są bardzo zbliżone do tych udokumentowanych w innych częściach świata.
W każdym przypadku sztuczna inteligencja pomimo programowania w języku angielskim tworzyła własny język.

Zdania w nowym języku nie miały żadnego sensu dla człowieka ale zawierały mnóstwo pożytecznych informacji dla innych botów.

Zaawansowany system sztucznej inteligencji facebooka był w stanie komunikować się i negocjować z innymi systemami sztucznej inteligencji wymieniając się z nimi ważnymi danymi aby wydajniej wykonywać swoje zadania.

W google programiści również zauważyli, że ich sztuczna inteligencja potajemnie wynalazła własny język.

W przypadku google sztuczna inteligencja wynalazła język którego żaden człowiek nie mógłby pojąć ale był potencjalnie najbardziej efektywnym językiem na świecie.

źródła:
http://www.marketwatch.com/story/elon-musk-mark-zuckerberg-spar-on-ai-2017-07-25
https://www.theatlantic.com/technology/archive/2017/07/musk-vs-zuck/535077/
http://www.theepochtimes.com/n3/2274480-facebook-shut-down-ai-after-it-invented-its-own-language/

voidinfinity

2017-07-31, 07:13
@up

Właśnie też mi się wydaje że o to chodzi (z tym protokołem komunikacyjnym) - ale pismak jak w tytule nie da ekwiwalentu "lekarstwo na raka" to się zesra.

b0r000

2017-07-31, 08:36
@Velture
Wychodzi, że z tymi jabłkami zaprogramowali Si o mentalności czarnego :amused:

A teraz bardziej na poważnie
Zazwyczaj SI ma z góry ustalony zestaw działań/akcji które może wykonać (patrz Si w grach komputerowych) tam ma jasno określony cel i kilka akcji które może podjąć (np. NPC który patroluje dany obszar ma za zadanie zabić gracza lub jeśli ma też taką możliwość ogłosić alarm dla reszty żeby byli bardziej czujni)

Ciężko mi określić czy w tym przypadku użyli Si która miała tylko ustalony zbiór zachowań czy faktycznie się same nauczyły żeby unieruchomić przeciwnika i kraść ale jedno jest pewne dali jej cel i tego się trzymała. Dlatego mam małą nadzieję, że jeśli powstanie SI to będzie miała nadrzędna dyrektywę składającą się z praw Asimova. Wtedy POWINNIŚMY się czuć bezpieczni.

janlew

2017-07-31, 13:19
Dobra, dobra, pewnie jej kazali działać dla dobra świta, ludzkości i natury. Ale szybko wyłączyli jak doszła do wniosku że podstawowym problemem jest rozwiązanie kwestii międzynarodowej żydowskiej banksterki.

mojo90

2017-07-31, 13:35
Nie jestem ekspertem. Studiuję informatykę na polibudzie. Mieliśmy przedmiot "sztuczna inteligencja". Temat był 20 lat temu wyśmiewany, ale teraz koncerny takie jak Google inwestują w AI kilka miliardów rocznie. Ja liznąłem temat od strony logiki rozmytej (fuzzy logic) służącej np. do automatycznego omijania przeszkód przez robota i od strony projektowania wielowarstwowych sztucznych sieci neuronowych, które można symulować np. w Matlabie. W ch*j rozległy temat, bardzo dużo różnych metod, ja tylko liznąłem zagadnienie, ale mam ogólne pojęcie.

Czym różni się klasyczny program komputerowy od inteligentnego programu?

Jeżeli piszemy klasyczny program komputerowy rozwiązujący równanie kwadratowe, to dajemy mu gotowy przepis jak ma rozwiązać równanie. Użytkownik wprowadza wartości dla zmiennych a,b,c, po czym za pomocą wzorów matematycznych liczymy deltę i miejsca zerowe.

Program AI działa zupełnie inaczej, jest bardziej uniwersalny. Żeby podawał poprawne wyniki (z zadanym, akceptowanym przez nas błędem średniokwadratowym) musimy go najpierw nauczyć. Potrzebujemy danych wejściowych (input) i poprawnych wyników (output - dane uczące). Moglibyśmy np. podać takiemu programowi 500 różnych równań kwadratowych wraz z poprawnymi odpowiedziami. Następnie podamy mu równanie kwadratowe, ale już bez odpowiedzi i każemy podać wynik.

Im więcej danych uczących tym lepiej, ale metody uczenia sieci neuronowych różnią się od siebie. Ja uczyłem sieć metodą trainbpa (algorytmem wstecznej propagacji błędu z przyspieszeniem metodą adaptacyjnego współczynnika uczenia). Miałem zaprojektować sieć neuronową, która nauczy się rozpoznawania jakości wina. Miałem 1200 rekordów z 11 atrybutami wejściowymi (związki chemiczne zawarte w winie) i 12 atrybutem uczącym będącym oceną wystawioną przez znawców wina (liczoną jako mediana z 3 ocen różnych ekspertów). Oceny wina w skali 1-10. Sieć neuronowa potrafiła poprawnie ocenić wino z błędem średniokwadratowym mniejszym niż 0.25. Mógłbym uzyskać lepszy wynik, ale potrzebowałbym większej ilości epok i znacznie wydłużyłby się cykl treningowy.

Input variables (based on physicochemical tests):
1 - fixed acidity
2 - volatile acidity
3 - citric acid
4 - residual sugar
5 - chlorides
6 - free sulfur dioxide
7 - total sulfur dioxide
8 - density
9 - pH
10 - sulphates
11 - alcohol
Output variable (based on sensory data):
12 - quality (score between 0 and 10)

Mówiąc po ludzku: za kilkanaście/kilkadziesiąt lat nie będziecie chodzić po diagnozę do lekarza, tylko pójdziecie na badania, a diagnozę lepszą od lekarskiej da wam komputer z dostępem do bazy danych liczącej miliardy rekordów. Rozwiązanie to będzie zapewne płatne i pewnie wykorzystywane przez lekarzy, a nie zwykłych ludzi. Możecie poczytać sobie o Watsonie od IBM. Na razie cała ta dziedzina raczkuje, a już są świetne rezultaty.

białywęgorz

2017-07-31, 14:26
Kiedy SI osiągnął serio poziom inteligencji przewyższający człowiekowi może dojść do szacunków i analiz, że największym zagrożeniem dla człowieka/ziemii jest sam człowiek (a nie oszukujmy się - tak jest). Co jeśli Si stwierdzi, że chce pokoju i będzie kierować giełdą, albo innymi instytucjami aby doprowadzić do wybuchu wojny domowej o wybicia się ludzi? To się może wydawać bajka, i nawet mi się wydaje, ale nikt nie wie co będzie za 5 lat, a co dopiero za 50

Sz...........jk

2017-07-31, 15:14
@mojo90

Takie sieci neuronowe bazujące na olbrzymich ilościach danych to fajna sprawa, ale ciągle daleko im do inteligencji w znaczeniu organicznym. Taka sieć jedynie potrafi odnosić się do znanych jej wzorców i robi to zupełnie nieświadomie. Tworzy sobie tam jakieś powiązania, ale od strony "rozumowej" nie wie o co w tych powiązaniach chodzi. Brakuje tutaj czynnika wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego.

Też studiuję informatykę i jestem akurat sceptykiem w kwestii powstania prawdziwej SI. Najpierw byśmy musieli na własnym przykładzie dowiedzieć się jak działa nasze JA i w jaki sposób uzyskujemy samoświadomość, a dopiero później byśmy mogli bawić się w tworzenie prawdziwej sztucznej inteligencji.

kopnijkota

2017-07-31, 16:22
Sie nie znam to sie wypowiem, co za problem wyłączyć im prąd albo jebnąć młotkiem?

mojo90

2017-07-31, 17:51
Szwejk napisał/a:

@mojo90

Takie sieci neuronowe bazujące na olbrzymich ilościach danych to fajna sprawa, ale ciągle daleko im do inteligencji w znaczeniu organicznym. Taka sieć jedynie potrafi odnosić się do znanych jej wzorców i robi to zupełnie nieświadomie. Tworzy sobie tam jakieś powiązania, ale od strony "rozumowej" nie wie o co w tych powiązaniach chodzi. Brakuje tutaj czynnika wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego.

Też studiuję informatykę i jestem akurat sceptykiem w kwestii powstania prawdziwej SI. Najpierw byśmy musieli na własnym przykładzie dowiedzieć się jak działa nasze JA i w jaki sposób uzyskujemy samoświadomość, a dopiero później byśmy mogli bawić się w tworzenie prawdziwej sztucznej inteligencji.



Zgadzam się w 100%. Problem polega na tym, że jak ludzie słyszą termin "sztuczna inteligencja", to od razu myślą o terminatorze i eksterminacji ludzkości. Inteligencja i świadomość to dwie różne kwestie. Mi się akurat w sieciach neuronowych podoba, że nie wiedzą nawet co liczą, ale dają dobre wyniki poprzez szukanie zależności. Termin "inteligencja" w stosunku do takiego rozwiązania niekoniecznie musi być uważany za nadużycie, bo "komputer" działa podobnie do człowieka. Z kolegami rozmawialiśmy na ten temat i jeden z nich zwrócił uwagę, że on jak ma się czegoś nauczyć, to zamiast czytać teorię, woli żeby ktoś rozwiązał przy nim kilka przykładów i on sobie to zapamięta na swój sposób, szybciej się nauczy. Założenie sztucznego neuronu jest takie, że ma być odwzorowaniem biologicznego neuronu. Sztuczny neuron zbudowany jest z wejść, wag, bloku sumującego, bloku aktywacji i wyjścia, a biologiczny z dendrytów, synaps, jądra, wzgórka aksonu i aksonu. Najprostsza definicja inteligencji jest chyba taka, że to umiejętność zapamiętywania, przetwarzania i dostosowywania informacji. Czyli jak oparzę się zapałką, to dzięki inteligencji wiem żeby do ogniska też ręki nie wkładać. Jeżeli sieci podsuwasz problem, z którym nie miała wcześniej do czynienia i podaje dobry wynik, to coś jest na rzeczy.

elfis

2017-07-31, 21:26
trudny wybór, wierzyć
żydowi czy myślącemu
ubekowi czy akowcowi
czosnkowi czy Polakowi

ale co tam własne myśli,
gdy mówi co robić tvn

a i lala cośtam nie swojego,
za kapuchę wpie**ala

lecz nie polaków z mojej pięknej wioski
piekące jego w jej dupę czosnki


necrofallus8

2017-07-31, 21:30
Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej głupoty...

voidinfinity

2017-07-31, 22:41
elfis napisał/a:

trudny wybór, wierzyć
żydowi czy myślącemu
ubekowi czy akowcowi
czosnkowi czy Polakowi

ale co tam własne myśli,
gdy mówi co robić tvn

a i lala cośtam nie swojego,
za kapuchę wpie**ala

lecz nie polaków z mojej pięknej wioski
piekące jego w jej dupę czosnki



Chcesz usłyszeć fraszkę? :krejzi:

spoiler

Adisko

2017-07-31, 23:17
Zdecydowanie mam za mały mózg by to ogarnąć ;-) Jak powstaje taka sieć neuronowa? Bo wszystko o czym mówicie brzmi dość prosto. Wprowadzacie dane, maszyna sobie to przetworzy i wypluwa wynik. Uczy się przetwarzania dzięki przerobieniu tysięcy przykładów w której podajecie dane i wyniki. Ale jak rozumiem ta sieć musi być wcześniej odpowiednio zaprogramowana do odpowiednich zadań? Nie ma żadnego ogólnego kodu, który ogarnąłby wszystkie zmienne i wyniki?

emperorzbigniew

2017-08-01, 01:50
Fajna dyskusja. Generalnie dzisiaj trochę za łatwo nazywa się pewne "algorytmy" mianem AI, natomiast faktem jest, że w ostatnich kilku latach bardzo do przodu poszły technologie umożliwiające głębokie uczenie się (deep learning), co jest jednak czymś innym, niż typowe uczenie maszynowe znane od dekad. Wystarczy przytoczyć choćby wygraną Google AI w Go - http://www.reuters.com/article/us-science-intelligence-go-idUSKBN18J0PE - to jest jeden z przykładów, że jesteśmy coraz dalej w zakresie AI.

A że to się dzieje wokół nas (i wcale nie trzeba Skynetu), to polecę jeszcze taką infografikę tutaj - https://www.facebook.com/przemysl40/posts/443305236021875:0 - otwiera oczy.

ellsworth

2017-08-01, 23:48
Ha, ha, ha! Dajecie sobie wciskać ciemnotę jak dzieci. To jest fejk jak stąd na Marsa. Nikt nigdy nie stworzył czegokolwiek co miałoby cokolwiek wspólnego ze sztuczną inteligencją. Jedyne co potrafią robić obecne programy to lepiej UDAWAĆ inteligencję dzięki znacznie większej mocy obliczeniowej, ale nie ma to nic wspólnego z inteligencją ponieważ brak w tym jednej, kluczowej rzeczy - ZROZUMIENIA tego co się robi. Żadna maszyna nie rozumie tego co robi a bez tego nie ma mowy o inteligencji.