18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

ellsworth

2021-02-07, 13:34
prezio87 napisał/a:

a skąd wiesz że miał włączony migacz w lewo? Jeżeli ktoś ma włączony migacz, to go nie wyprzedzasz. A jak stoi jak c**a na środku i chce skręcić, ale migacza nie ma, po czym włącza go w momencie wykonania manewru to już za póżno



Manewr skrętu nie rozpoczyna się w momencie samego skrętu, ani też w momencie właczenia kierunkowskazu. Manewer skretu obejmuje WSZYSTKIE czynności związane ze skrętem, w tym zwolnienie, a więc ten manewr rozpoczął się kiedy kierowca zaczął zwalniać i ten wyprzedzający już wtedynie powinien go wyprzedzać!

picolo

2021-02-07, 16:13
Dobrze, że 'tylko' 70 jechał.

tomo_91

2021-02-07, 20:51
Wina skręcającego ale tylko dlatego, że w takich przypadkach Policja stwierdza, że uderzenie w przód pojazdu świadczy o tym, że wyprzedzający był już za połową pojazdu co według kodeksu nie pozwala skręcić w lewo pojazdowi wyprzedzanemu ale ja bym ukarał obu uczestników bo jak skręcam w lewo sygnalizując wcześniej manewr to nikt nie ma prawa wyprzedzać mnie po lewej. czy widzieliście kogoś kto stoi na prawym pasie z kierunkiem w lewo i czeka aż przejadą samochody za nim ??

dżonyłojlker

2021-02-07, 21:06
tomo_91 napisał/a:

jak skręcam w lewo sygnalizując wcześniej manewr to nikt nie ma prawa wyprzedzać mnie po lewej.



Kierunkowskaz do niczego cię nie uprawnia i nie daje pierwszeństwa, służy tylko do sygnalizowania zamiaru skrętu.

chico35

2021-02-07, 21:22
gorczański napisał/a:

Kodeks Ruchu Drogowego - Art. 24 pkt 5:
"Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."
Sam miałem podobną sytuację, ja na szczęście wyhamowałem. Nawet by mi do głowy nie przyszło że to mogła być wina skręcającego, i powyższy wpis to chyba potwierdza.



wykonując manewr skrętu powinien upewnić się że może, wygogluj sobie przypadek choćby policji przed laty - identyczna sytuacja

re...........tt

2021-02-08, 11:38
Ja kiedyś bym w taki sposób przyj***łbym przy 110 km/h Mondeo w Malucha z idiotką z dzieckiem która w momencie skręcania włączyła drogowskaz. Zadecydowały mikrosekundy i dosłownie centymetry a sam ledwie opanowałem i się nie rozpie**oliłem.

~Bambi~

2021-02-08, 11:40
Nie awanturujcie się już misiaczki, każda ze stron ma trochę racji. Problematyka skrętu w lewo przez jednego uczestnika ruchu drogowego przy jednoczesnym podjęciu manewru wyprzedzania przez drugiego uczestnika jest wciąż aktualna w doktrynie i orzecznictwie. Prawo wciąż nie reguluje w sposób jednoznaczny, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo i jakie obowiązki nałożone są na kierujących w takiej sytuacji.

Z jednej strony skręcający w lewo nie ma wprost narzuconego obowiązku upewnienia się w lusterku przy zmianie kierunku ruchu czy nie jest wyprzedzany przez inny pojazd (podczas gdy już przy zmianie pasa ruchu np. na drodze dwujezdniowej taki obowiązek istnieje zapisany wprost).

Z drugiej strony kierujący pojazdem wyprzedzającym ma narzucane wyprzedzanie z prawej strony pojazd prawidłowo sygnalizujący zamiar skrętu w lewo.

W taki przypadkach organy ścigania i sąd musza przeanalizować dokładnie przebieg zdarzenia i ustalić najpierw kto i w jakim zakresie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i na tej podstawie dopiero wskazać kto bardziej przyczynił się do zaistniałego zdarzenia.

W powyższym filmie kierujący pojazdem skręcającym w lewo nie upewnił się czy nie jest wyprzedzany (ale to wynika tylko i wyłącznie z zasady zachowania szczególnej ostrożności), natomiast kierujący pojazdem Skoda prawdopodobnie znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. W takim przypadku nie da się bez wielu wyliczeń stwierdzić, czyja jest wina. Może się okazać, że kierujący pojazdem skręcającym jechał sobie i nie patrząc na nic skręcił w lewo, bo z przodu nic nie jechało, ale mogło być też tak, że owy kierujący spojrzał w lusterko i rozpoczął manewr wyprzedzania, a zapie**alający pojazdem Skoda wyskoczył zza pojazdu nagrywanego i w ciągu sekundy czy dwóch znalazł się w miejscu zderzenia.

Odnosząc się jeszcze do prędkości pojazdu Skoda, ważnym będzie czy przekroczenie prędkości spowodowało, że nie był on w stanie wykonać manewru obronnego, podczas gdy mógłby go wykonać jadąc z przepisową prędkością.

Amen

iggiamakim

2021-02-09, 13:37
gorczański napisał/a:

Kodeks Ruchu Drogowego - Art. 24 pkt 5:
"Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."
Sam miałem podobną sytuację, ja na szczęście wyhamowałem. Nawet by mi do głowy nie przyszło że to mogła być wina skręcającego, i powyższy wpis to chyba potwierdza.



Masz rację , jeśli jedziesz za takim pacjentem!

Skręcający w lewo ma nakaz spojrzeć w pie**olone lusterko i upewnić się, że może bezpiecznie wykonać skręt.
Poza tym... Skoda już była w trakcie manewru wyprzedzania, wobec czego miała pierwszeństwo przed pojazdem z przodu.

Taka wykładnia!

eMJay8086

2021-02-10, 07:54
To w Ptaszkowie ten wypadek czy gdzie?

Lapenio

2021-02-10, 16:48
gorczański napisał/a:

Kodeks Ruchu Drogowego - Art. 24 pkt 5:
"Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony."
Sam miałem podobną sytuację, ja na szczęście wyhamowałem. Nawet by mi do głowy nie przyszło że to mogła być wina skręcającego, i powyższy wpis to chyba potwierdza.




Bystre masz oko skoro widzisz że sygnalizował skręt :-)
Zresztą skręcający również podczas wykonywania manewru ma zachować szczególną ostrożność. Więc słabe masz argumenty skoro tylko tyle potrafisz powiedzieć a kierujesz się domysłami