18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sosnowiec - nie taki diabeł straszny

Pallar_Anders_Visa • 2013-11-10, 22:55
Jako sosnowiczanin z urodzenia i sadol z wyboru, chciałbym zaproponować inne spojrzenie na Sosnowiec. Żarty z Waśniewską robią się już stare i brodate i gdybym mógł, to sam bym ją wyeliminował przy pierwszej okazji za czarny PR jaki zrobiła...

Trochę informacji - podanych, mam nadzieję, w przystępny sposób.
Materiał własny.
Zdjęcia własne (poza jednym i portretami), wykonanie własne, pomysł własny (wszystkie sztaby moje). Miłej lektury.



ik...........ea

2013-11-11, 15:07
Pewnie wywołam burzę, ale trzeba pewne rzeczy sprostować.


Alley

2013-11-11, 15:16
SOSNOWIEC - historia prawdziwa.

sir_Alex

2013-11-11, 15:25
na ale cisnąć po sosnowcu nadal można ?

drzewko_banzai

2013-11-11, 15:59
qubus93 napisał/a:

hmmm... jak widzę takie posty, to mam ochotę wziąć motor, goPro, przejechać się przez sosnowiec i stworzyć kontrmateriał, bo całkiem łatwo jest chwalić się samymi zaletami nie mówiąc słowa o wadach :'(

Można tak zrobić z każdym miastem w Polsce :) . Parki, ładne dzielnice, odnowione i te nie odnowione zabytki vs góry śmieci, patologia itp, Sosnowiec nie jest tu żadnym wyjątkiem.

poetanapalmu

2013-11-11, 16:11
gorole raus gorole won gorole wypie**alac stad! oh jak Ja gardze tymi gorolami z sosnowca ktorzy otwieraja p*zdy a nawet nie maja pojecia dlaczego sosnowiec ma taka reputacje na slasku a nie inna... Wiecie samo z siebie sie to nie wzielo... na koniec zart

Wiecie co najlepszego moze was spotkac w sosnowcu?
Autobus to Katowic.

AVE SLUNSK!

maniek1987y

2013-11-11, 16:14
Powiem tylko tak: "Kto się gorolem z Sosnowca urodził, ten orłem nie umrze"

Pallar_Anders_Visa

2013-11-11, 17:32
Dzięki wszystkim za komentarze i piwa!

WaflowyRurku napisał/a:

W sławnych ludziach z Sosnowca zapomniałeś dodać postać czołowego sadola - Bongmana.
Chyba mu się to należy za te wszystkie suchary?



Pardon, w uaktualnieniu go może gdzieś tam wepchnę. ;-)

sard napisał/a:

...że jak Śląsk nie przyznaje się do Sosnowca...



Właśnie o to chodzi, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Obie strony nie chcą by je ze sobą mieszać, proste.

Muzz napisał/a:

Kłamstwo i propaganda. Tam nie może być aż tak pięknie!



Starałem się jak mogłem, niestety nie jestem mistrzem photoshopa. ;)

isitsaturday napisał/a:

Czemu tak lgniesz do tego Krakowa? Chcesz pokazać, jakie to twoje miasto nie jest fajne, a porównujesz je do smogu najeżonego maczetami.



Rozumiem, że to taki żart. Nie lgnę, historii się nie zmieni, nic nie poradzę.

Yattaman napisał/a:

Do niedawna jeszcze sierp i młot można było zobaczyć na ich wlepkach i fanach. (...) Pozdrowienia z Chorzowa



Powiem Ci szczerze, że nie spotkałem się z sierpem i młotem - jestem na te symbole bardzo wyczulony, nie zarejestrowałem niestety. Wiem, że były młoty i "Working Class", ale co się dziwić, skoro od lat był tu jedynie przemysł ciężki. Tam gdzie robota, tam ludzie, a że poprzedni system stawiał na piedestał robotników...

jabolowy-jazzman napisał/a:

Górny Śląsk NIE pozdrawia starego zaboru rosyjskiego :)

A ten dopisek "łowcy hanysów", chłopcze, słoma z butów wyłazi. Sosnowiec i Jastrzębie Zdrój to chyba dwa miasta w województwie Śląskim (tak, Śląskim, nie Zabłębiowsko-Śląskim) z którego cały kraj leje bardziej niż z legendarnego Wąchocka.
Jak dla mnie, zróbcie sobie własne województwo albo przyłączcie się do Świętokrzyskiego i po kłopocie, więcej będzie z tego zysku dla lokalnej społeczności, niż strat.

Smutne jest to, że nawet aglomeracja miejska do jakiej przynależy Sosnowiec nosi nazwę GÓRNOŚLĄSKIEGO Związku Metropolitarnego, bardziej znanego jako SILESIA. :) A sosnowioki się na to zgodziły, to jest największy polew.

Jeszcze raz, żeby wzmocnić przekaz ;) Górny Śląsk NIE pozdrawia. Zgłoście gdzieś akces, to was wojewoda sprzeda za paczkę fajek :)



Sosnowiec także NIE pozdrawia starego zaboru pruskiego, oj pardon, tam nie było zaboru boście zniemczeni byli dobrze od lat. My jakoś nie świergotamy pa ruski, u was, że dupa miękka, to nawijacie po części drutem kolczastym.

„Łowcy hanysów”, chłopcze, to motto, które zapożyczyłem na potrzeby tego postu. Jeśli traktujesz je serio i powoduje to u Ciebie ból dupy, to sorry, nie mój problem. Oczywistym jest, że nie jest to dosłowne wyrażenie, raczej przenośnia. Zresztą nie jest wcale takie złe. Jesteście nie-wiadomo-kim, panoszycie się, stroszycie piórka, lata nie byliście Polakami, potem bardzo chcieliście, a teraz przy byle okazji liżecie niemieckie dupy. RAŚ potęguje chęć odłączenia i przez swoją politykę gloryfikuje związki z kulturą niemiecką. Skoro tak bardzo tęsknicie to droga wolna.

Odnośnie Silesii - mnie się nikt o zdanie nie pytał. Prezydent Sosnowca, jak i pozostali, dają dupy - nie moja wina. Zagłębie nigdy nie będzie częścią brudnej Silesii.

Kiedyś byłem przeświadczenia, że jednak powinniśmy się trzymać razem - mam znajomych w Katowicach, Siemianowicach, Zabrzu, Chorzowie - pojedyńczo, ci ludzie są znośni, są w porządku. Są uczynni, pilni, nie mogę złego słowa o nich powiedzieć. Jednak razem przypominacie bezmózgą masę, do której nic nie dociera. By być sprawiedliwym to każda masa traci na inteligencji odwrotnie proporcjonalnie do jej liczebności...
Wracając do antagonizmów - całą tą nienawiść pieczołowicie kultywują kibice piłkarscy i ci, którzy mają , jeszcze, w domu kogoś starszej daty. Pamiętam jak dziadek kolegi opowiadał, jak pływali na Stawikach (dokładnie na Hubertusie) i przepływali na drugą stronę zbiornika to dzieciaki z Szopienic (dzielnica Katowic) rzucały w nich kamieniami. To jest normalne zachowanie? Spory zapewne wzięły swój początek podczas zaborów (teren pograniczny) i są, jak widać kultywowane po dziś dzień.

Byłbym za zgodą, ale na pewnych warunkach, a nie robienie tworu Silesia i olewanie Zagłębia, bo co ma „Silesia” wspólnego z nami? Zresztą już widzę jak prezydent Katowic sprawiedliwie obdziela wszystkich dookoła. Śmiem wątpić czy inne śląskie miasta dostają cokolwiek - pewnie wszystko zgarnia Stalinogród.

Nawiasem - cieżko o większy ukłon w stronę komunistycznego zbrodniarza niż zmiana nazwy miasta z Katowic na Stalinogród.
Jeszcze raz - NIE pozdrawiam. Sam zgłoś akces i się wypisz z tego Państwa.
Jeszcze dopłacimy Niemcom.

Szczam_na_koło - Wielkie piwo!

wickerman111 napisał/a:

Ciekawy jestem tylko czy jakiś hanys nie wyskoczy zaraz z kontrą. ;]



Za cieńcy w uszach są...

pikostychy napisał/a:

Ty macie historie prawdziwą sosnowca , zdięcie z przed 2 lat



Pochwal się swoimi Tychami, w końcu są takie „piękne”...

dashadow - Wielkie piwo!

Qbiini - mamy kilka zbiorników wodnych - Stawiki, Balaton, Leśna. Jeszcze w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej jest Pogoria - bardzo ładnie tam teraz odnowili, polecam na spacery i odpoczynek!

Sayagin666 - może tak samo coś wymyślisz kreatywnego? Podpie**olić najłatwiej. Z jednym trafiłeś - Sosnowiec Maczki to zabytkowy dworzec, niestety przez włodarzy kompletnie olewany. Stoi na trakcie kolei wiedeńskiej (Warszawa-Wiedeń) i jest ciekawym zabytkiem. Niestety nie mam własnego zdjęcia, więc pominąłem... Drugie zdjęcie to pewnie Pripyat. Z poślęciem grodzkiem i tuskiem to przesadziłeś, oj...


qubus93 napisał/a:

hmmm... jak widzę takie posty, to mam ochotę wziąć motor, goPro, przejechać się przez sosnowiec i stworzyć kontrmateriał, bo całkiem łatwo jest chwalić się samymi zaletami nie mówiąc słowa o wadach :'(



A czym się mam chwalić, jak nie zaletami? Mądryś? A mam przejechać się po Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Zabrzu, itp. dziurach? Syf to mało powiedziane.


mc418a - dziękuję bardzo!


drazor napisał/a:

Przyszedł poprawiać wizerunek sosnowca, a zaczął obrażać Śląsk. Przykro mi, ale nie udało ci się, bo sosnowiec to stan umysłu.



Uderz w stół a nożycie się odezwą.


Mój post w pierwowzorze był 3x dłuższy. Skróciłem go bo większość ludzi spoza Zagłębia i Górnego Śląska i tak by nie załapała (jakbym pisał o historii dzielnic, miast zaanektowanych, itd.). Ludzie z Ełku, Rzeszowa, Szczecina inaczej widzą ten region. Uprościłem wiele spraw, ale nie mogłem pozostać dłużnym kłamstwom, które są tu i ówdzie wygłaszane.

ellsworth napisał/a:

Czy ta ręka z młotkiem w herbie, to nie przypadkiem ręka katarzyny w. poprawiającej po rzucie o próg?



To by znaczyło, że twórca herbu jest w zmowie z K.W. i wiedział o wszystkim na lata przed zdarzeniem...

Swoją drogą, jest mnóstwo takich zabójstw, ale że były niewygodne fakty, pewnie jakieś mętne ustawy do przepuszczenia i żeby przypadkiem nikt o to nie zapytał to się nagłosniło akurat ten przypadek. Ważniejsze sprawy są wyciszane, a „czwarta władza” odpowiednio kieruje naszą uwagę na niesamowite i niezwykle cenne, bogate merytorycznie zdarzenia.

Ver0 napisał/a:

Nie jestem z Sosnowca ale kiedyś mój znajomy który mieszka na Zagórzu wysłał mi zdjęcie które zrobiło na mnie zajebiste wrażenie





Fajny mural, jest jeszcze kilka podobnych - w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie.

barteczek napisał/a:

tak się zastanawiam, co wy macie do tego sosnowca jak pewnie z 90% osób które jedzie po nim nawet nigdy tam nie była a reszta to ślązaki które myślą że są lepsze od wszystkich. jeżeli chodzi o pracę to spoko zrobiłeś chodziarz mogłeś dodać jeszcze np. to że było powstanie styczniowe które nawet się powiodło ponieważ przez około 2 tygodnie władzę na zagłębiu dąbrowskim sprawowali polacy



Mogłem jeszcze wiele rzeczy dopisać, miałem oryginalnie 3x więcej "kontentu", ale skróciłem bo by wszyscy pousypiali.

boogiel napisał/a:

Ale niektórzy z Was to idioci, ja pie**ole :D Nie musimy się lubić (hanysy i gorole), ale minimum szacunku by nie zaszkodziło. Większość z j***nych napinatorów powiela stereotyp tępego dresa, przekrzykując się kto jest bardziej Polakiem, a kto "ukrytą opcją niemiecką". pie**olenie, od jakiegoś czasu wszyscy jesteśmy Polakami i takie sztuczne podziały w niczym nie pomagają. Jak byście nie pamiętali, Sląsk to od prawie 100 lat część Polski i ja, mieszkając i czując się emocjonalnie związany z Katowicami i Śląskiem czuję się przede wszystkim Polakiem. Więc, drodzy kretyni, zmieńcie mentalność, zacznijcie myśleć jak ludzie, a nie jak prymitywy.



Musiałbyś to każdemu z osobna chyba powiedzieć bo wydaje mi się, że inaczej nie trafi. Pisałem, że niegdyś byłem zwolennikiem takiej opcji, ale teraz wiem, że to nierealne. Zawsze się znajdzie ktoś kto, dla zgrywy, bądź nie, zmąci ustalony porządek. To tak jakby wszystkie nacje na świecie dokonały rozbrojenia. OK - fajny pomysł. Ale niech tylko jedna nie posłucha, reszta ma przesrane. Umówmy sie na szacunek i współpracę, a za niedługo ktoś kogoś będzie „hejtował”, że się urodził po tej stronie rzeki, itd. Patrząc od strony inteligencji i cywilizacji to jest strasznie posrane. Dla mnie np. jeszcze dziwniejsze sa waśnie między Bydgoszczą a Toruniem. Jechałem nad morze pociągiem i te miasta są kurewsko daleko od siebie, a mimo to się żrą. Katowice przylegają do Sosnowca!

lukasz634 - a dziękuję bardzo, pozdrawiam również!

enkipata, kajty - haha, boki zrywać. Chcecie śmieszny kawał o gorolach?
Siedzi se syneczek przi kałuży i pije ta woda.
Na to przichodzi tako stareczka we plyjdzie i pado mu:
- Synek, nie pij tyj wody, bo to je sam maras, puć sam ino do mie, dom ci szolka tyju...
- Proszę, co pani mówiła?
- A nic, nic, pij, pij goroliku, pij...

Dla mnie beściak, te wszystkie autobusy i ostatnie piętra są głupie jak ci co je opowiadają. A tutaj pięknie widać o co chodzi. I kultura wasza, uczynność. Zgadza się wszystko.

Kezzerdrix napisał/a:

"Kulturowo przynależy do Małopolski." Hahahaha, widze bardzo byscie chcieli :p



Jakieś problemy z czytaniem masz może? Polecam lektury na temat Zagłębia Dąbrowskiego. Ba, nawet lepsza rewelację mam. Często zaglądam na historycy.org i cytujac za jednym z userów:
"Dodac też warto, że wschodnie skrawki z Pszczyną, Katowicami, Bytomiem i Tarnowskimi Górami to pierwotnie Małopolska. I aż do 1821 pozostawały pod jurysdykcją diecezji krakowskiej. Odrębna była też miejscowa gwara charakteryzująca się mazurzeniem, tak jak w sąsiedniej Małopolsce."

- sam o tym nie wiedziałem, ale miło czegoś nowego się dowiedzieć od czasu do czasu.

ikea napisał/a:

Oj, niektórzy naprawdę muszą tutaj wziąć lekcje historii, bo każdy tu gada tak jak mu wygodnie.

Sosnowiec bardzo przekłamuje historię szczycąc się Kątem Trzech Cesarzy (tak, kątem, bo trójkąt to błąd tłumaczenia od słowa ecke), bo przez wieki nie miał nic z nim wspólnego. Miasto Modrzejów (dzisiejsza dzielnica Sosnowca) zajmowało teren Kąta w czasie zaborów, ale Kąt zyskał sławę dzięki stacji migracyjnej w Mysłowicach. Takie promowanie marki miasta nazywa się budowaniem własnej tożsamości na zapałczanych nogach ;)

I w ogóle co to znaczy "od mysłowickiej strony stała wieża"? To jest kolejne przekłamanie, które pozwala twierdzić niewiedzącym, że wieża stała po sosnowieckiej stronie. Wieża Bismarcka, później Kościuszki stała w Mysłowicach, po stronie Prus, więc sosnowiczanie w ogóle nie powinni o niej wspominać. Nie macie własnej historii - nie próbujcie nikogo oszukać.



Nie wiem czy to Sosnowiec przekłamuje czy ktoś inny, źródła są dostępne, historycy się tym zajmują i obiekt nazywa się Trójkąt Trzech Cesarzy imbecylu, czy tego chcesz czy nie. Nie mądruj się bo jak masz punkt z trzema półprostymi wychodzącymi z niego to możesz to uznać za trój-kąt. Jak ci nie pasuje takie wytłumaczenie, to sobie na każdym skrawku lądu wyznacz punkt i poprowadź odcinki z jednego do drugiego, itd. Wyjdzie - trójkąt. Człeku, jakby było Romb Trzech Cesarzy albo Koło Wzajemnej Adoracji j***nia Polski w Dupę to by było się czego czepiać.

Zresztą napisałem, że poprawnie powinno się to zwać trójstyk, nie żaden kąt czy zakatek jak proponuje 'śluńsko ferajno' czy podobne hanysy - zakątek brzmi pedalsko. Możecie sobie od strony Mysłowic tak to nazwać.

Ostatni akapit to mistrzostwo - napisałem, że stała po stronie mysłowic, a ten się czepia, że wychodzi jakby stała po stronie Sosnowca? Jak takiemu dogodzić? Pardon monsieur, herr Pierdoło! Wybacz, że mieszam w to szlachetne miasto mysłowice. Nawiasem sami rozwaliliście tę wieżę (których było w ch*j na całym Śląsku), więc HA-HA. Popracuj nad logiką wypowiedzi i umiejętnością czytania ze zrozumieniem.

Jeszcze coś mi się przypomniało odnośnie mysłowic i tablicy pamiątkowej:
Peter Langer ze "Ślonskiej Ferajny napisał/a:

Napis wzbudził kontrowersje, gdyż część osób była zdania, że zamiast "zaborów" powinno być "państw". Tak uważali m.in. obecni członkowie Stowarzyszenia "Ślonsko Ferajna", które powstało w 2009 roku.
Śląsk nie był pod żadnym zaborem. Od 1335 roku Śląsk przechodził w różne ręce - czeskie, pruskie. Kiedy Polskę rozbierano już należał do państwa pruskiego. Po kilku latach udało nam się zmienić napis i zastąpić (słowo-PAP) "zaborów" na "państw"



Kutaraksis napisał/a:

Jacek cygan i czym się chwalisz ?



Co, k***a?

ZetEPe napisał/a:

Jestem Hanysem, ale jakoś nie mam nic przeciwko ludizom z Sosnowca. Znam kilka osób stamtąd i są w porządku. Jedyne co mnie trochę śmieszy to to że gdy sosnowiczanie nabijają się z hanysów to my traktujemy to jako żart. A gdy my nabijamy się z sosnowiczan to oni dostają piany i k***icy.



E tam, czasami jest wręcz przeciwnie. W każdym razie ja też znam kilku Hanysów i są OK. Pozdrawiam.

drzewko_banzai napisał/a:

Można tak zrobić z każdym miastem w Polsce :) . Parki, ładne dzielnice, odnowione i te nie odnowione zabytki vs góry śmieci, patologia itp, Sosnowiec nie jest tu żadnym wyjątkiem.



Dokładnie.

Na resztę komentarzy szkoda nawet tracić czasu. Każdemu piwko za pozytywne reakcje. Jeszcze raz pozdrawiam!

Kezzerdrix

2013-11-11, 21:15
Panie "Pallar_Anders_Visa" Sam jestem z Jaworzna Szczakowej, (niestety) blisko sosnowca..... I nietety wiem o co idzie caly bol dupy, glownie chodzi o zabory i stronnictwo. O to sie gryziemy. O to ida stereotypy. Ale nie wiem czemu ludzie z sosnowca, za ch*j nie chca sie przyznac "jestem ze slaska". Ja mieszkalem na slosku w sumie moe 6 lat, z mojego nieszczesnego 24 letniego zycia, ale tu sie urodzilem i do tego sie przyznaje. "Jestem Sosnowiczaninem, wywodze sie z rodu krolewskiego z malopolski" , gratuluje, jestem dumny. Zwlaszcza mieszkajac 15 lat w Krk. Ale spoko, mowmy sobie jakimi to matkojebcami jestesmy i jak to malo rozumiemy :P Ps Przemsza Biala, zajebista rzeka "kraina pstraga i lipienia" swietna na wedkarstwo muchowe :)

Szczam_na_Zakrystii

2013-11-11, 22:21
Kezzerdrix napisał/a:

Panie "Pallar_Anders_Visa" Sam jestem z Jaworzna Szczakowej, (niestety) blisko sosnowca..... I nietety wiem o co idzie caly bol dupy, glownie chodzi o zabory i stronnictwo. O to sie gryziemy. O to ida stereotypy. Ale nie wiem czemu ludzie z sosnowca, za ch*j nie chca sie przyznac "jestem ze slaska". Ja mieszkalem na slosku w sumie moe 6 lat, z mojego nieszczesnego 24 letniego zycia, ale tu sie urodzilem i do tego sie przyznaje. "Jestem Sosnowiczaninem, wywodze sie z rodu krolewskiego z malopolski" , gratuluje, jestem dumny. Zwlaszcza mieszkajac 15 lat w Krk. Ale spoko, mowmy sobie jakimi to matkojebcami jestesmy i jak to malo rozumiemy :P Ps Przemsza Biala, zajebista rzeka "kraina pstraga i lipienia" swietna na wedkarstwo muchowe :)



Bo jak sie nie jest ze śląska to jak można mówić że się z niego jest? :wtf:
Sosnowiec geograficznie nie leży na ślasku więc mają prawo się odcinać o tej hołoty.
Tak samo u mnie, w życiu mi to przez gardło nie przejdzie!
Żaden polityk nie zrobi ze mnie hanysa!

Kezzerdrix

2013-11-12, 00:31
Szczam_na_koło napisał/a:



Bo jak sie nie jest ze śląska to jak można mówić że się z niego jest? :wtf:
Sosnowiec geograficznie nie leży na ślasku więc mają prawo się odcinać o tej hołoty.
Tak samo u mnie, w życiu mi to przez gardło nie przejdzie!
Żaden polityk nie zrobi ze mnie hanysa!



Ale niestety sosnowiczaninowie jestescie w wojewodztwie Slaskim, aglomeracja jest gornoslaska, jestescie na monoklinie slasko-krakowskiej, baaa, nawet jestescie na wyzynie slaskiej :p Jestescie hanysami :p

Ach ta kochana Wikipedia :p Pozdrowienia dla wszystich slasakow w tym tych z sosnowca :p

Edit: p s Czekam teraz na posty "Ligi Obrony Sosnowca" :p

Szczam_na_Zakrystii

2013-11-12, 00:53
Kezzerdrix napisał/a:



Ale niestety sosnowiczaninowie jestescie w wojewodztwie Slaskim, aglomeracja jest gornoslaska, jestescie na monoklinie slasko-krakowskiej, baaa, nawet jestescie na wyzynie slaskiej :p Jestescie hanysami :p

Ach ta kochana Wikipedia :p Pozdrowienia dla wszystich slasakow w tym tych z sosnowca :p

Edit: p s Czekam teraz na posty "Ligi Obrony Sosnowca" :p



Ty to najpierw może w słownik zainwestuj.
To ze jakiś polityk zrobi województwo mam w dupie i to głęboko.
Jak zrobią jedno wielkie województwo powiedzmy warszawskie to oczywiście każdy hanys się poczuje warszawiakiem tak? Już to k***a widzę.

Kezzerdrix

2013-11-12, 01:14
Aaa, widze bol dupki :P A slowniczek sobie odpuszcze, bardziej was dupka piecze :p Juz nie badz takim megalomanem. Wiem, ze sosnowiec to najdalej wysunieta na polodnie dzielnica warszawy, wiec doceniam, ze bardzo byscie chcieli, zeby tak bylo