topic

Sławni polacy znani na całym świecie

149
piwo
Sheril  @ 2013-03-04, 12:57
Wojciech Inglot(ur. 11 czerwca 1955 w Przemyślu, zm. 23 lutego 2013 tam też zmarł) – polski przedsiębiorca, założyciel i właściciel globalnego przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej INGLOT (prowadzącej działalność za granicą pod firmą INGLOT Cosmetics).

Peter SchmeichelTo nazwisko znane wszystkim sympatykom futbolu. Peter Bolesław Schmeichel uznawany jest za jednego z najwybitniejszych bramkarzy w historii piłki nożnej. W przeszłości reprezentował barwy tak uznanych klubów, jak Manchester United, z którym pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Anglii, a także Sportingu Lizbona i Manchesteru City. Szkoleniowiec tego pierwszego klubu, sir Alex Ferguson po odejściu Schmeichela z zespołu, przez bardzo długi czas nie mógł znaleźć jego godnego następcy.

Drugie imię Schmeichela nie jest przypadkowe. W jego żyłach płynie bowiem polska krew. Ojciec Petera jest Polakiem i w przeszłości bronił barw klubu Legia Chełmża, a matka jest Dunką. Drugie imię, Bolesław, zostało mu nadane na cześć pradziadka. Peter przez długi czas zabiegał o to by grać w Reprezentacji Polski, ale PZPN nie bardzo kwapił się, by dać mu szansę. Przeoczenie Polskiego Związku Piłki Nożnej (jedno z setek) skwapliwie wykorzystali Duńczycy. Sam Schmeichel bardzo dobrze zna język polski i często odwiedza kraj swoich przodków. Sam do 1970 r. miał tylko obywatelstwo polskie.

Kazimierz Pułaski

(ur. 6 marca 1745 w Warszawie, zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779) – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego[4], jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

Pamięć o Pułaskim w USA

W USA jest uważany za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jest bohaterem narodowym USA. W 1929 Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County), nazwane tak na jego cześć.

Yvonne StrahovskiAustralijska aktorka z polskimi korzeniami. Urodziła się w Sydney w rodzinie polskich emigrantów. Mówi biegle po polsku i angielsku.Karolina WoźniackaReprezentująca Danię Woźniacka jest obecnie światową tenisistką numer jeden. Jej rodzice są Polakami i w przeszłości reprezentowali barwy polskich klubów (matka była siatkarką, a ojciec piłkarzem). Pomimo tego, że cała rodzina wyjechała do Danii w latach 80-tych, jeszcze przed narodzinami Karoliny, nikt z nich nigdy nie zapomniał o swoim pochodzeniu. Woźniaccy porozumiewają się pomiędzy sobą tylko w języku polskim. Podczas meczów Karoliny w najbardziej prestiżowych turniejach, jej ojciec, który jest jednocześnie jej trenerem, także udziela wskazówek wyłącznie w języku polskim.

Woźniaccy robią to wszystko jakby na przekór niektórym polskim "dziennikarzom" i internautom. W mediach bardzo często można usłyszeć różne fonetyczne warianty wymowy ich nazwiska, a niespełna 21-letnią tenisistkę nazywa się zwykle Caroline Wozniacki (czyt. Karolajn Wozniaki), choć ona wielokrotnie podczas wizyt w Polsce prosiła, by nazywać ją Karoliną. Pomimo olbrzymich sukcesów (finał US Open 2009; numer jeden światowego rankingu WTA) i tego, że w Danii jest obecnie jedną z najpopularniejszych osób, Karolina pamięta o swoich polskich korzeniach i pochodzących znad Wisły fanach. W 2009 r., podczas oficjalnych podziękowań po zakończeniu finału US Open, podziękowała im doskonałą polszczyzną.

Antoni Patek

Najlepsze zegarki świata są z Japonii albo Szwajcarii? Zależy jak na to spojrzeć. Prawda jest taka, że twórca firmy produkującej najlepsze i najdroższe dziś zegarki świata był rodowitym Polakiem. Ceny zegarków Patek Phillipe pochodzące z założonej przez naszego rodaka firmy sięgają dziś nawet kilkunastu milionów dolarów (takie niebotyczne ceny osiągają sprzedawane na aukcjach zabytkowe modele). Noszenie na nadgarstku egzemplarzy wykonanych przez manufakturę Patek, to dziś oznaka prestiżu i dobrego smaku.

Antoni Patek urodził się w 1812 r. w Piaskach Luterskich. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Był patriotą i brał udział w Powstaniu Listopadowym, w trakcie którego został zresztą dwukrotnie ranny. Za swoje zasługi został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, Orderem Virtuti Militari. W latach 30-tych XIX w. przeprowadził się do Szwajcarii, gdzie wkrótce z Franciszkiem Czapkiem założył w Genewie firmę Patek Czapek. Potem firma kilkukrotnie zmieniała nazwę, a dziś nazywa się Patek Philippe (drugi człon nazwy pochodzi od nazwiska zatrudnionego przez polskiego zegarmistrza Adriena Philippe'a, który pełnił funkcję dyrektora technicznego). Lista użytkowników ekskluzywnych wyrobów firmowanych przez logo Patek jest długa, a dumnymi posiadaczami zegarków polskiego emigranta byli m.in.: Walt Disney, Pius IX, Pius XII, królowa Wiktoria czy Lew Tołstoj.

Maksymilian Faktorowic

Max Factor, Senior, właśc. Maksymilian Faktorowicz (ur. 15 września 1872 w Łodzi lub w Zduńskiej Woli[1], zm. 30 sierpnia 1938 w Los Angeles) – producent i wynalazca kosmetyków, założyciel firmy Max Factor.

r

clubber

17
2013-03-04, 13:30 [link]
A Teresa Orlowski to ch*j?!

doob888 

28
2013-03-04, 13:31 [link]
znów jakiś cymbał z kompleksami...

Kiedy wy się w końcu obudzicie, że nie mieszkamy za 6 metrowym betonowym płotem do ch*ja pana!

Jasne, że mamy znanych ludzi podobnie jak i anglicy, niemcy czy rosjanie...
LITOŚCI

Mógłbym was zarzucić takimi nazwiskami i nazwami firm, ale nie zrobię tego bo zwyczajnie o tym wiem.

ps. w curiosity, który popie**ala po Marsie, są części z firmy spod Warszawy, jako jedyni w europie od lat 40 czuliśmy jazz więc nikogo nie dziwi, że Tomasz Stańko, Preisner czy Komeda zwyczajnie są znani. Jest cała masa nazwisk, dziedzin, firm itp.

Problem polega na tym, że znów nie czujecie się jak obywatele świata gdzie ważny jest drugi człowiek, ten obok, a jako Polacy k***a mać... Media i net robią wam z mózgów sieczkę byście głosowani tym razem na drugą stronę mocy (te same ryje od 23 lat) tłumoki...

Się k***a zbulwersowałem, przeprasza.

Jad Kiełbasiany 

7
2013-03-04, 13:43 [link]
doob888 napisał/a:
znów jakiś cymbał z kompleksami...

Kiedy wy się w końcu obudzicie, że nie mieszkamy za 6 metrowym betonowym płotem do ch*ja pana!

Jasne, że mamy znanych ludzi podobnie jak i anglicy, niemcy czy rosjanie...
LITOŚCI

Mógłbym was zarzucić takimi nazwiskami i nazwami firm, ale nie zrobię tego bo zwyczajnie o tym wiem.

ps. w curiosity, który popie**ala po Marsie, są części z firmy spod Warszawy, jako jedyni w europie od lat 40 czuliśmy jazz więc nikogo nie dziwi, że Tomasz Stańko, Preisner czy Komeda zwyczajnie są znani. Jest cała masa nazwisk, dziedzin, firm itp.

Problem polega na tym, że znów nie czujecie się jak obywatele świata gdzie ważny jest drugi człowiek, ten obok, a jako Polacy k***a mać... Media i net robią wam z mózgów sieczkę byście głosowani tym razem na drugą stronę mocy (te same ryje od 23 lat) tłumoki...

Się k***a zbulwersowałem, przeprasza.
Przesadzasz. Fajnie poczytać o Polakach/ osobach polskiego pochodzenia, którym wiedzie się w życiu i robią furorę na świecie. Kompleksy? Dlaczego z góry zakładasz, że ktoś, kto wrzuca na sadistica taki materiał musi mieć kompleksy? Widać, że sam uległeś medialnemu programowaniu, jako to niby Polacy muszą się dowartościowywać, bo w Polszy jest źle i wieje ch*jem. :lodowka: Mamy wielu znanych i cenionych rodaków i powinniśmy sie z tego cieszyć :roll:

BongMan 

2013-03-04, 13:59 [link]
Woźniacka jest zajebista cizia, dałbym jej swoją rakietą pograć.

A że Schmeichel jest Polakiem to nie wiedziałem. k***a, bez Polaków, Turków i Murzynów szwaby by gówno znaczyły w piłce :D
k***a, teraz dopiero przeczytałem, że Schmeichel grał w Danii. Czemu zawsze myślałem, że u niemców?
PS: O tym też nie wiedziałem:
Cytat:
Wyraził chęć grania dla polskiej reprezentacji narodowej, jednak jak sam Peter Schmeichel w wywiadzie dla jednej z angielskiej stacji telewizyjnych powiedział, ówczesny PZPN nie był zainteresowany jego usługami, toteż w 1987 roku zadebiutował w narodowej reprezentacji Danii.

doob888 

2013-03-04, 14:01 [link]
Absolutnie nie przesadzam, co 2 strona o sławnych polakach lub czymś mega w piździec polskim.
Czytając o CERNie czy wiadomości z NASA nie sram i nie pulam na skarpety widząc polskie nazwisko...

Na serio, czasem mam wrażenie, że niektórzy czują się jak z innej planety.

borisklinga 

1
2013-03-04, 14:19 [link]
skoro Pułaski to i Kościuszko powinien być,

Sheril 

3
2013-03-04, 15:32 [link]
Krzysiek Kolumbowicz

Wyniki badań opublikowane niedawno przez portugalskiego naukowca, Manuela Rosę, który na co dzień wykłada na Duke University w Stanach Zjednoczonych, jasno dały do zrozumienia, że Krzysztof Kolumb nie jest wcale synem włoskiego tkacza, ale szlachetnie urodzonym potomkiem samego Władysława III Warneńczyka - króla Polski. Najciekawsze jest to, że Manuel Rosa nie jest jakimś kolejnym szalonym outsiderem, ale szanowanym ekspertem, którego dorobkiem chwalą się władze uczelni, na której pracuje. Co więcej - ze spostrzeżeniami Rosy dotyczącymi pochodzenia Kolumba zgadza się też zacne gremium profesorów z całego świata. Dotychczas prawo do nazywania słynnego podróżnika swoim rodakiem uzurpowali sobie m.in. Włosi, Portugalczycy czy Hiszpanie. Czy wkrótce okaże się, że to Polacy, którzy dotąd siedzieli cicho, mogą go nazywać swoim pobratymcem? Manuel Rosa już zwrócił się do decydentów w Krakowie z prośbą o udostępnienie DNA władców spoczywających w Katedrze. Porównanie ich kodu genetycznego z materiałem pochodzącym od pochowanego w Hiszpanii syna Kolumba, powinno ostatecznie rozwiać wątpliwości.

Juliette BinocheJedna z najpopularniejszych francuskich i europejskich aktorek. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że jej matka urodziła się w Częstochowie. Dziadkowie Juliette - Julia Młynarczyk i Andrzej Stalens - byli Polakami. Zdobywczyni Oskara za rolę w "Angielskim pacjencie" często się chwali swoim pochodzeniem.

Juliette Binoche jest honorową obywatelką Częstochowy.

Rene GościnnyNie byłoby Asteriksa i jego druha Obeliksa, Lucky Luke'a i Mikołajka, gdyby nie Rene Gościnny, który jest współautorem opowieści o wszystkich tych bohaterach. Człowiek, który zrewolucjonizował europejski komiks i zmienił sposób myślenia o tej formie wypowiedzi literackiej, także miał w żyłach polską krew. Urodził się wprawdzie już w Paryżu, ale jego rodzice byli Polakami. Był synem Anny i Stanisława Gościnnego - chemika z Warszawy.

bustafan 

1
2013-03-04, 16:26 [link]
clubber84 napisał/a:
A Teresa Orlowski to ch*j?!
Tak :glasku:

GniewkoR 

2013-03-04, 17:03 [link]
O akurat o tej blondi z Chucka nie wiedziałem, że Polka

fantomasik 

4
2013-03-04, 17:59 [link]
A o tej pani to chyba nikt nie wspomniał :mrgreen:

Teresa Orlowski, właściwie Teresa Orłowska (ur. 29 lipca 1953 we Wrocławiu) – niemiecka aktorka i producentka filmów porno polskiego pochodzenia.

Dante737 

3
2013-03-04, 18:10 [link]
Polak który wyjechał za granicę, tam został i dostał inne obywatelstwo, a przede wszystkim jeśli mówi o sobie że jest obywatelem Niemiec czy czego tam innego, nie jest już polakiem.

SeleremJesteem 

78
2013-03-04, 18:22 [link]
Jeszcze jedna gwiazda Polskiego pochodzenia. :wali:

   Popularne tagi
pawłowicz
[ KWEJK ] [ JEB Z DZIDY ] [ WĄCHAM KSIĄŻKI ]