18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Salamandra i jej regeneracja ;)

głodny_toster • 2017-05-21, 15:20
Krótki film z cyklu "Sadol uczy, sadol bawi", czyli o tym jak salamandrze odrasta kończyna ;)


Brutal90

2017-05-21, 15:25
Mam nadzieje,że któregoś dnia naukowcy wyodrębnią ten mechanizm w stosunku do ludzi :) Chociaż... gdyby do tego doszło Seba sam by odcinał sobie palce czy dłonie,by chwalić się na facebooku jak odrastają :D

głodny_toster

2017-05-21, 15:29
Brutal90 napisał/a:

Mam nadzieje,że któregoś dnia naukowcy wyodrębnią ten mechanizm w stosunku do ludzi :) Chociaż... gdyby do tego doszło Seba sam by odcinał sobie palce czy dłonie,by chwalić się na facebooku jak odrastają :DTiaaa...A Loaloa by się szczycił, że mu jego mała fujara odrasta za każdym razem gdy mu ją jego pies odgryzie.

cuurniprime

2017-05-21, 15:43
fantomasik napisał/a:Tiaaa...A Loaloa by się szczycił, że mu jego mała fujara odrasta za każdym razem gdy mu ją jego pies odgryzie.


Doj***łeś, Loaloa i fujara... :kawa:

Essent

2017-05-21, 17:00
Dlaczego tej małej zielonej k***ie odrasta,a człowiekowi już nie ??

Lingula

2017-05-21, 17:55
Wyglada na to, ze poza posiadaniem odpowiednich genow, te male zielone k***y maja komorki satelitarne, ktore sie aktywuja po uszkodzeniu i zaczynaja produkowac wszystkie potrzebne linie komorkowe. Pytanie jest, czy czlowiek ma podobny potencjal do regeneracji - wyszlismy z wody dosc dawno, choc miesnie szkieletowe i watroba goja sie bardzo podobnie.

Al...........go

2017-05-21, 17:57
orisuniek napisał/a:

Dlaczego tej małej zielonej k***ie odrasta,a człowiekowi już nie ??Ponieważ mamy zablokowane geny odpowiedzialne za to. W sumie można by w miarę szybko je namierzyć i uaktywnić, ale byłoby to "skrajnie nieetyczne". Także kolejny gigantyczny skok w medycynie pojawi się z kolejną wielką wojną, kiedy księża i inne lewactwo maści PiSu będą sp***alali z dobytkiem i nie w głowie będzie im mieszanie się w sprawy ludzi.

Essent

2017-05-21, 18:15
AleDlaczego napisał/a:Ponieważ mamy zablokowane geny odpowiedzialne za to. W sumie można by w miarę szybko je namierzyć i uaktywnić, ale byłoby to "skrajnie nieetyczne". Także kolejny gigantyczny skok w medycynie pojawi się z kolejną wielką wojną, kiedy księża i inne lewactwo maści PiSu będą sp***alali z dobytkiem i nie w głowie będzie im mieszanie się w sprawy ludzi.Ale w filmie spiderman się to udało :krejzi:

Lingula

2017-05-21, 18:24
2up - ktore geny? Daj choc jedna publikacje. Wlasnie o to sie rozchodzi, nie wiadomo czy posiadamy ten sam zestaw, badania trwaja. Nie ma nic nieetycznego w regeneracji wlasnego ciala.

Al...........go

2017-05-21, 18:46
Lingula napisał/a:

2up - ktore geny? Daj choc jedna publikacje. Wlasnie o to sie rozchodzi, nie wiadomo czy posiadamy ten sam zestaw, badania trwaja. Nie ma nic nieetycznego w regeneracji wlasnego ciala.Publikacji jest sporo, wystarczy poszukać. Skoro mamy geny odpowiedzialne za wytworzenie kończyn i tkanek po zapłodnieniu oraz geny, które pozwalają na regenerację dowolnej tkanki, mamy możliwość wytworzenia komórek macierzystych z nabłonków. Wystarczy tą wiedzę skombinować ze sobą i zacząć "działać cuda". Blokuje to tylko lewactwo i grupka szamanów żerujących na ludzkim strachu i naiwności.

BaranR

2017-05-21, 19:48
Czy może mi ktoś k***a jasno wytłumaczyć termin "lewak"??!!
Ostatnio strasznie modny i każdy zaczyna go używać chyba nie mając pojęcia skąd się wywodzi i co oznacza...

Lingula

2017-05-21, 19:50
Kolego, nikt nic nie blokuje, jest multum laboratoriow pracujacych nad regeneracja tkanek. Pomijajac fakt, ze sa zapalency, ktorzy pracuja konkretnie z komorkami macierzystymi salamander. Nie wiadomo, czy proces embriogenezy moze zostac ponownie uruchomiony u doroslego czlowieka. Tak samo bylo z telomerami - swietny koncept, wystarczy zablokowac telomerazy i zatrzymac proces starzenia - guzik. Genetycznie zmodyfikowane jagnieta umieraly na nowotwory. Mam nadzieje, ze uda nam sie w koncu zoptymalizowac proces gojenia, ale przed postepem nie trzyma nas "lewactwo" tylko trudnosci wynikajace z tego jak bardzo skomplikowana jest biologia.

Al...........go

2017-05-21, 20:05
Lingula napisał/a:

Kolego, nikt nic nie blokuje, jest multum laboratoriow pracujacych nad regeneracja tkanek. Pomijajac fakt, ze sa zapalency, ktorzy pracuja konkretnie z komorkami macierzystymi salamander. Nie wiadomo, czy proces embriogenezy moze zostac ponownie uruchomiony u doroslego czlowieka. Tak samo bylo z telomerami - swietny koncept, wystarczy zablokowac telomerazy i zatrzymac proces starzenia - guzik. Genetycznie zmodyfikowane jagnieta umieraly na nowotwory. Mam nadzieje, ze uda nam sie w koncu zoptymalizowac proces gojenia, ale przed postepem nie trzyma nas "lewactwo" tylko trudnosci wynikajace z tego jak bardzo skomplikowana jest biologia.Regenerują tkanki ok, ale wszystko idzie in vitro, gdzie nie da się odwzorować warunków panujących w ciele (vide telomeraza), a jak już dochodzi do etapu badań na kręgowcach to "spoko, ale tu mamy taką komisję, posmaruj dobrze hajsem to może pozwolą". Obecnie stosuje się terapie w chorobach neurodegeneracyjnych wykorzystujących komórki macierzyste i daje to efekty. Nikt nie szarpnie się jeszcze z regeneracją kończyn bo za mało badań jest, a jest za mało badań bo operowanie na jednym organizmie daje tylko informacje, że jest taka możliwość i gdzie jej szukać. Nie masz natomiast szans na zbadanie tego bo "owieczka straci nóżkę i zdenerwują się ekoterroryści bo nie wolno robić badań na zwierzątkach". Największy skok w medycynie mieliśmy w czasie wojen, gdzie nikt nie przejmował się tym, ile eksperymenty pochłoną ofiar i tego nie da się zaprzeczyć. Nie możesz (przynajmniej w polszy) iść z naboru do koncernu i powiedzieć, że jesteś chętny na przetestowanie na tobie leku bo tu jest taki przepis, a tu prawo mówi nie. To jest czyste lewactwo - ograniczanie twoich swobód i wyboru bo jakaś grupka wie lepiej co dla ciebie jest dobre i co powinieneś robić, żeby być szczęśliwy.

KrulJulian9001

2017-05-21, 20:39
AleDlaczego napisał/a:


Wystarczy tą wiedzę skombinować ze sobą i zacząć "działać cuda". Blokuje to tylko lewactwo i grupka szamanów żerujących na ludzkim strachu i naiwności.Akurat blokowanie badań nad genetyką i klonowaniem to domena prawicy

Lingula

2017-05-21, 20:44
Jak to? W Polsce nie mozna prowadzic badan klinicznych? Mozna. Tylko trzeba najpierw zrobic badania in vitro, potem badania na zwierzetach i jak wszystko gra to zaczyna sie badania na ludziach. W tym momencie nie ma najmniejszych podstaw do ucinania zadnemu zwierzeciu nogi bo nie ma zadnego terapeutyku, ktory by uruchomil taka kaskade genowa. A wektorowanie genow dopiero sie zaczyna (CRISPR). Badania nad tym jak aktywowac komorki do pelnej regeneracji na zwierzetach trwaja juz bardzo dlugo, wiec nie rozumiem twojej teorii spiskowej.

Mowisz wojna - chodzi ci zapewne o poswiecenie zycia ludzi w celach naukowych. Dzisiaj sa inne czasy, mamy modele zwierzece, ktore sa prawie identyczne do ludzkich. Dzisiaj kolem napedowym nauki jest pieniadz.