18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Roman Dmowski - Trochę historii

Patryk_JB • 2012-11-04, 14:07
W szkole dużo mówi się o Józefie Piłsudskim, mało kto słyszał o Romanie Dmowskim o którym powinno się mówić dużo więcej na lekcjach historii.



Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 roku na Kamionku w Warszawie, z ojca Walentego i matki Józefy z Lenarskich. Ukończył III gimnazjum warszawskie w 1886 r. i wstąpił na wydział fizyczno-matematyczny Uniwersytetu Warszawskiego, na sekcję nauk przyrodniczych. W maju 1891 r., po złożeniu rozprawy Przyczynek do morfologii wymoczków włoskowatych otrzymał stopień kandydata nauk przyrodniczych (dziś odpowiednik doktoratu). W listopadzie 1881 r. założył tajną organizację uczniowską „Strażnica”. W 1888 roku został członkiem, a potem „starszym” warszawskiego koła organizacji młodzieży patriotycznej „ZET”. W grudniu 1889 roku został przyjęty do Ligi Polskiej, skupiającej działaczy zarówno na ziemiach polskich, jak i na emigracji.. Od listopada 1891 do sierpnia 1892 studiował w Paryżu. l kwietnia 1893 dokonał przewrotu w Lidze Polskiej i stworzył Ligę Narodową, stając na jej czele. W lutym 1895 wyjechał do Lwowa i objął redakcję dwutygodnika Przegląd Wszechpolski. W roku 1903 wydał książkę Myśli nowoczesnego Polaka, będącą - jak sam po latach stwierdził – „wyznaniem wiary narodowej”. W 1904 odbył podróż do Japonii, aby przekonać tamtejszy rząd, że polskie powstanie antyrosyjskie (propagowane przez Piłsudskiego) w Kongresówce byłoby dla Polaków szkodliwe, a Japończykom nic by nie dało. l grudnia 1906 r. objął redakcję Gazety Polskiej. W lutym następnego roku został wybrany posłem do II Dumy (rosyjski sejm) i napisał książkę Niemcy, Rosja i kwestia polska, w której przedstawił położenie polityczne Polski i jej zaborców. Wybrany następnie do III Dumy. W lutym 1909 r. złożył mandat. Gdy wybuchła wojna w 1914 r. przebywał za granicą, następnie przez Szwajcarię i Finlandię wrócił do Warszawy. W listopadzie 1915 r. wyjechał na Zachód - najpierw do Londynu (do 5 sierpnia 1917 r.), a potem do Paryża, jako prezes Komitetu Narodowego Polskiego. 11 sierpnia 1916 roku otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie w Cambridge. 23 lutego 1918 r. utworzył Armię Polską we Francji. W tym samym roku odbył też podróż do USA. 28 czerwca 1919 r. podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski, uznający prawo Polaków do niepodległego państwa. Po wojnie mieszkał w Poznaniu, potem w Warszawie, a wreszcie na stałe w Chludowie (od r. 1922) pod Poznaniem. W roku 1934 sprzedał Chludowo i zamieszkał ponownie w Warszawie na ul. Smolnej 14. 11 czerwca 1923 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego. Od 28 października do 15 listopada 1923 był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Chjeno-Piasta. W 1925 wydał książkę Polityka polska i odbudowanie państwa, w której opisał swoje życiowe zmagania o odbudowanie państwa polskiego. 4 grudnia 1926 powołał w Poznaniu Obóz Wielkiej Polski, organizację endecką, która w czasie jej rozwiązania przez sanację na początku 1933 r. liczyła ok. 250 tys. członków. W 1927 napisał broszurę Kościół, naród i państwo. Od czerwca do października 1928 tworzył Stronnictwo Narodowe. W 1931 wydał Świat powojenny i Polska. W 1933 wydał Przewrót. Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie pod Łomżą. Pogrzeb odbył się w sobotę po święcie Trzech Króli. Pochowany został w grobie rodzinnym na Bródnie.

W dniu 8 stycznia 1999 r., w sześćdziesiątą rocznicę śmierci Roman Dmowskiego, Sejm RP docenił jego zasługi następującą uchwałą:

„W związku z 60 rocznicą śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania niepodległości państwa polskiego i stwierdza, że dobrze przysłużył się Ojczyźnie. W swojej działalności Roman Dmowski kładł nacisk na związek pomiędzy rozwojem Narodu i posiadaniem własnego państwa formułując pojęcie narodowego interesu. Oznaczało to zjednoczenie wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej zamieszkałych przez polską większość, a także podniesienie świadomości narodowej wszystkich warstw i grup społecznych. Stworzył szkołę politycznego realizmu i odpowiedzialności. Jako reprezentant zmartwychwstałej Rzeczypospolitej na Konferencji w Wersalu przyczynił się w stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic, a zwłaszcza granicy zachodniej. Szczególna jest rola Romana Dmowskiego w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla przetrwania Narodu i odbudowania państwa.


Roman Dmowski - Współtwórca Niepodległości cz.1
[video]
Roman Dmowski - Współtwórca Niepodległości cz.2
[/video]

BongMan

2012-11-04, 14:12
Uczyliśmy się o nim na historii w czasach kiedy Polska przystępowała do Unii Europejskiej. Przedstawiono go nam wtedy jako postać bardzo negatywną. Ciekawe, k***a, dlaczego...

bachus85

2012-11-04, 14:29
po czym w rydze dalid...y

Pater patriae

2012-11-04, 15:01
Jak ktoś jest naprawdę zainteresowany Dmowskim to polecam książkę Romana WapińskiegoRoman Dmowski, bardzo dobra biografia, autor próbuje wyjaśnić czemu Dmowski działał w sposób jaki działał.

Dla mnie najśmieszniejsze jest to, że Kaczyński i PiS kreują się na wielkich patriotów i głównych przedstawicieli polskiej prawicy nawiązując przy tym do Piłsudskiego - socjalisty-lewaka. :roll:

ja...........ax

2012-11-04, 15:23
ja go tam lubię za stwierdzienie że każdy facet w czarnej sukience to agent obcego państwa

Gruby84

2012-11-04, 15:33
"Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie" R. Dmowski. Mój ulubiony cytat.

Pater patriae

2012-11-04, 15:41
Gruby84 napisał/a:

"Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie" R. Dmowski. Mój ulubiony cytat.



Jeżeli jest to Twój ulubiony cytat, to powinieneś znać/dopisać resztę, bo bez niej, nie ma on zbytnio sensu.

"Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka."

ButcheredAtBirth

2012-11-04, 17:36
I oto przykład zajebistej, polskiej mentalności.. Piłsudski był be, Dmowski cacy. Piłsudski był cacy, Dmowski be. A prawda jest taka, że gdyby nie współpraca tych ludzi w 1918r. mimo zupełnie różnych poglądów politycznych i wizji, jak Polska ma wyglądać po odzyskaniu niepodległości, być może nie pojawiła by się w 1918 r. na mapie Europy.

Piłudski o Dmowskim : „To jedyny polityk, z którym warto dyskutować – choć różnimy się zasadniczo w naszych zapatrywaniach co do przyszłości Polski”.

A to Dmowski o Piłsudskim : Uważalibyśmy to sobie za wielkie ubliżenie gdybyśmy mu, dlatego, że jest naszym przeciwnikiem politycznym, nie przyznali wyjątkowych przymiotów moralnych, jakimi jest niewątpliwie obdarzony. (...) Nie,p. Piłsudski w głębi ducha socjalistą nie jest (...) Pozostał on zawsze owym dzielnym chłopcem, synem matki – patriotki, marzącym o wyzwoleniu swej ojczyzny”.

Pater patriae

2012-11-04, 18:04
@up
Współpracy mówisz?
1. Współpracownicy Piłsudskiego szkalowali Dmowskiego na zachodzie przez co cierpiały jego działania mające na celu jak największe osłabienie Niemiec i odrodzenie Polski w jak najlepszym kształcie.
2. Dmowski, gdyby nie widmo wojny domowej i osłabienia przez to Polski, przystałby na propozycje, którą popierała większość endeków, która zakładała obalenie rządów sanacji.
3. Piłsudski poprzez wysłanie Paderewskiego z instrukcjami dot. działań we Francji spowodował, że niepolscy dyplomaci, byli zdziwieni, że Polacy mają de facto dwie, różne delegacje, przez co cierpiała polityka Dmowskiego prowadzona od początku I WŚ.

Suspens

2012-11-04, 18:23
Dużo prawdy.


A tępota z rządu nadal niech nam każe wpie**alać dzieciakom do głowy jakieś greckie pedalskie bożki, napoleona born to party czy historię grenlandii północnej...

pa...........66

2012-11-04, 19:12
Pater patriae napisał/a:

Jak ktoś jest naprawdę zainteresowany Dmowskim to polecam książkę Romana WapińskiegoRoman Dmowski, bardzo dobra biografia, autor próbuje wyjaśnić czemu Dmowski działał w sposób jaki działał.

Dla mnie najśmieszniejsze jest to, że Kaczyński i PiS kreują się na wielkich patriotów i głównych przedstawicieli polskiej prawicy nawiązując przy tym do Piłsudskiego - socjalisty-lewaka. :roll:


ojej socjalista lewak widac ze masz wprawe w bigrafach szkoda ze tylko w jednej.

Umberto Eco napisał/a:

Dużo prawdy.


A tępota z rządu nadal niech nam każe wpie**alać dzieciakom do głowy jakieś greckie pedalskie bożki, napoleona born to party czy historię grenlandii północnej...


trzeba bylo sluchac na zajeciach to zapamietalbys wszystko a nie mozg zapamietal co chcial. Masz gowniane pojecie co jest przedstawiane w materialach

Rafal1757

2012-11-04, 19:16
dla kumpla Dmowski to wzór, ostatnio nawet robiłem mu portret który powiesił sobie na ścianie :D


juki

2012-11-04, 19:18
Mnie dalej zastanawia fakt, dlaczego na historii zawsze dochodzilismy do II wojny (cale gimbazjum i technikum), a o czasach wspolczesnych (od roku 1950 do teraz) zero materialu przerobionego...

kolarzowa

2012-11-04, 19:22
"Gdy wybuchła wojna w 1914 r. przebywał za granicą, następnie przez Szwajcarię i Finlandię wrócił do Warszawy". - WTF?

JaE

2012-11-04, 19:27
Cytat:

W szkole dużo mówi się o Józefie Piłsudskim, mało kto słyszał o Romanie Dmowskim o którym powinno się mówić dużo więcej na lekcjach historii.



Żeby chociaż o Piłsudskim dużo się mówiło... Niestety od długiego już czasu w Polsce trwa skrupulatne wypaczanie tożsamości narodowej i patriotyzmu. Brakuje w Polsce silnego przywódcy, nawet dyktatora- byleby ten cały burdel ogarnął i złapał za mordy wrogów Polski i polskości których wiele nie tylko wśród szarych obywateli ale szczególnie na wszystkich szczeblach władzy.