18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Rachunek z 1929 roku, z zabytkowej kuźni (dolnośląskie)

Ne...........ss • 2021-02-23, 19:58
Rachunek został wystawiony na nazwisko niejakiego Paula Dickerta, kowala z Chwalimierza (Frankenthal). Wiem tyle, że gość w późniejszych latach się przebranżowił i z kuźni zrobił warsztat samochodowy. Może ktoś wyczyta coś więcej z tego kawałka papieru :)


McQurwa

2021-02-23, 20:14
Niestety przyjacielu mam złą wiadomość dla ciebie tu nie chodzi o Frankenthal na Dolnym Śląsku (polska nazwa Chwalimierz) tylko o Frankenthal we Rheinland-Pfalz.
Frankenthal / Pfalz leży niedaleko Mannheim, stad tez to pokwitowanie dla BBC, które do dzisiejszego dnia istnieje pod nazwą ABB.

dobrze jest doczytać :
https://nieustanne-wedrowanie.pl/kowal-z-chwalimierza/

Ne...........ss

2021-02-23, 20:36
McQurwa napisał/a:

Niestety przyjacielu mam złą wiadomość dla ciebie tu nie chodzi o Frankenthal na Dolnym Śląsku (polska nazwa Chwalimierz) tylko o Frankenthal we Rheinland-Pfalz.
Frankenthal / Pfalz leży niedaleko Mannheim, stad tez to pokwitowanie dla BBC, które do dzisiejszego dnia istnieje pod nazwą ABB.



Ok, nie zwróciłam na to uwagi, ale... rachunek został znaleziony w Chwalimierzu, tym na Dolnym Śląsku. Poza tym mam jeszcze kilka tych kwitów, jeden zawiera w sobie informację o Breslau, drugi o Neumarkt (Środa Śląska).

No i trzy, na Paula Dickerta, tego z Chwalimierza koło Środy Śląskiej trafiamy też na rachunku telefonicznym wystawionym na jego nazwisko:

do zobaczenia tu: archiwumsredzkie wordpress com/2014/09/02/rachunek-telefoniczny-z-chwalimierza-1932-rok/

Pytanie zatem, co do tego wszystkiego ma zauważony przez Ciebie Frankenthal we Rheinland-Pfalz?


Z linków trzeba oczywiście dodać kropki, sorry za ich chamski charakter, ale bez rozpicia adresu WWW komentarza mi nie przepuszcza.








McQurwa

2021-02-23, 20:47
Ness napisał/a:

Pytanie zatem, co do tego wszystkiego ma zauważony przez Ciebie Frankenthal we Rheinland-Pfalz?



strasznie mało informacji, praktycznie tylko poszlaki. Prawie wszystkie dokumenty, które tutaj prezentujesz faktycznie miały miejsce na Dolnym Śląsku, pozy tym jednym, gdzie figuruje Mannheim, a dokładniej jego dzielnica Käfertal. Nie mogę tylko rozszyfrować miejscowości na tym kwicie, czy chodzi tu o Breslau (Wrocław)?


Ne...........ss

2021-02-23, 20:57
McQurwa napisał/a:

strasznie mało informacji, praktycznie tylko poszlaki. Prawie wszystkie dokumenty, które tutaj prezentujesz faktycznie miały miejsce na Dolnym Śląsku, pozy tym jednym, gdzie figuruje Mannheim, a dokładniej jego dzielnica Käfertal. Nie mogę tylko rozszyfrować miejscowości na tym kwicie, czy chodzi tu o Breslau (Wrocław)?



No właśnie sama się gapię w te kwity teraz (znowu!) i też utknęłam na tym jednym. Może to kwestia tego, że jakieś części zostały wysłane do tego Mannheim? Mam na myśli to, że firma z Mannheim zamówiła coś u tego Dickerta. Tylko, że,,, to okropnie naciągana teoria. W końcu z Mannheim do Chwalimierza jest trochę więcej niż 5 km, a i pewnie sam Dickert aż tak wyjątkowym przedsiębiorcą nie był, żeby do niego dylać taki kawał drogi.

Co do miejscowości na kwicie, końcówka wygląda rzeczywiście na "lau", Ale "Bres" nijak mi z tego nie wychodzi.

McQurwa

2021-02-23, 21:01
@Ness, jaki masz cel? Chcesz udowodnić że to ten Eichmann. Widze że siedzisz nad tymi dokumentami

Ne...........ss

2021-02-23, 21:10
McQurwa napisał/a:

@Ness, jaki masz cel? Chcesz udowodnić że to ten Eichmann. Widze że siedzisz nad tymi dokumentami



Nie jestem tego raczej w stanie udowodnić. Jeśli kiedyś złapię jakąś nitkę realnie wiążącą tych dwojga to super, ale nie uparłam się na ten temat, jeśli o to pytasz i nie staram się na siłę powiązać ze sobą tych faktów. Zdaję sobie sprawę z tego, że rola Eichmanna w tym wszystkim to tylko improwizacja historyczna.

Bardziej mnie tutaj ciekawi postać samego Dickerta, chciałabym wyciągnąć z tego trochę więcej, niż udało mi się dotychczas.

McQurwa

2021-02-23, 21:17
Ness napisał/a:

to tylko improwizacja historyczna



masz ten list komornika z Neumarkt? Chodzi o list nie Deckblatt, który wstawiłaś




Ne...........ss

2021-02-23, 21:21
McQurwa napisał/a:

masz ten list komornika z Neumarkt? Chodzi o list nie Deckblatt, który wstawiłaś



Nie. Znalazłam to na stronie archiwum. Potem zakumałam, że gdzieś kiedyś w mojej prywatnej dokumentacji mignęło mi to nazwisko i tak wpadłam na tę historię. Gdybym miała zawartość nie byłoby gdybania, tylko nieco więcej faktów.