18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pudding z pokrzyw – najstarszy znany przepis!

dawnotemu • 2021-07-10, 18:42
Czy pokrzywa jest zdrowa ?
Dzisiaj pokrzywę wykorzystuje się głównie w medycynie i kosmetyce. Znana jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwłupieżowych. Jest też śmiertelnym wrogiem każdego dziecka, Zawiera również wysoką zawartość witamin B1, C, E, i K, a także fosforu, manganu, krzemu i wapnia. Dlatego była ważnym składnikiem diety dla pierwotnych ludów europejskich. Pokrzywa zwyczajna należy do rodziny Urticaceae, której nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “uro”, oznaczającego „palić”.

Skąd wzięła się nazwa “pokrzywa”?
Nazwa wzięła się od uczucia, które wywołują delikatne włoski, zawierające kwas mrówkowy i histaminę, pokrywające liście i łodygę rośliny.

Do czego używa się pokrzywy?
Z racji tego, że jej łodygi osiągają od 40 cm do 3m wysokości, to już od czasów starożytnych wykorzystywano jej włókna w płóciennictwie. Świadczy o tym 2800-letni, wykonany z pokrzywy, całun pogrzebowy Lusehøj znaleziony w 2012 r. w duńskim Voldtofte. Ponieważ pokrzywa nie pochodzi z tego miejsca, świadczy to o tym, że cywilizacje z epoki brązu handlowały tą roślin.

Co zawiera pokrzywa?
Ludzie od zawsze cenili pokrzywę za zawarty w niej chlorofil. Od wieków barwiono nią ubrania, a podczas II wojny światowej Wielka Brytania wykorzystywała ją do maskowania mundurów żołnierzy.

Jaka jest historia użytku pokrzywy?
Historia używania jej w medycynie również ma kilka tysięcy lat. Egipcjanie stosowali napar z pokrzywy w leczeniu zapalenia stawów i lumbago. Starożytni Grecy wierzyli, że może leczyć wiele dolegliwości. Hipokrates napisał o 61 różnych metodach leczenia pokrzywy, w tym na ukąszenia i użądlenia.

Najstarsze danie z pokrzywy?
Pudding z pokrzywy został okrzyknięty najstarszą brytyjską potrawą, której historia ma ponad 8000 lat.
Zostało ono odnalezione przez naukowców z Uniwersytetu Walijskiego, którzy przebadali odkrycia archeologiczne z tamtego okresu i późniejsze teksty traktujące o historii.
Znaleziono w nich danie, które powstało przez zmieszanie ubitych patykami dziko rosnących roślin - głównie pokrzyw ze zmielonym jęczmieniem i wodą. Które formowano w kulkę, którą umieszczano w zwierzęcym jelicie i gotowano je w bulionie bądź gulaszu.
SupremeLeader

2021-07-10, 19:04
Pokrzywa to niedoceniane ziele. Poza tym co wymieniłeś to kiszonka z pokrzywy jest zajebistym nawozem do podlewania pomidorów. No i za dzieciaka najdłuższa łodyga pokrzywy była prawdziwym wunderwaffe.

Ko...........ah

2021-07-10, 23:00
Polecam wpie**olić się nago w pokrzywę. Bąble takie że Oo! k***a zaj***na mać

Pies_poligona

2021-07-13, 17:09
Ciekawy program. ch*jowy prowadzący, ch*jowo opowiada o ch*jowym jedzeniu, które ch*jowo gotuje i na końcu każdego odcinka stwierdza "no ch*jowe".


Proponuję wypie**alać na kwejka

Andrzejas

2021-08-20, 16:31
Pies_poligona napisał/a:

Ciekawy program. ch*jowy prowadzący, ch*jowo opowiada o ch*jowym jedzeniu, które ch*jowo gotuje i na końcu każdego odcinka stwierdza "no ch*jowe".
Proponuję wypie**alać na kwejkaProponuję nie odpalać jego materiałów, jeśli Cię nie interesują. ch*jowo jest narzekać na cudzą twórczość, kiedy samemu nie wnosi się w ten portal nawet jednego kilobajta.

Typ się stara przynajmniej. Dam mu piwo, żeby Cię dupsko zapiekło od ulanej sraki.