18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Predator z oceanu

kokroucz • 2013-01-18, 13:57
Krewetka Modliszkowa - predator z oceanu





Jako że był niedawno artykuł o świetle i postrzeganiu kolorów chciałem nie jako nawiązać i przy okazji przybliżyć jedno ciekawe zwierzątko sadystom jako że zoologia to mój "konik" ;)
Istnieją na tej ziemi stworzenia które widzą o wiele więcej kolorów niż ludzie. Człowiek postrzega 3 podstawowe kolory (żółty, czerwony, niebieski). Popularna złota rybka/welonka widzi podczerwień, pustułka ptak z rodziny sokołowatych widzi ultrafiolet.
Ale zwierze które jest rekordzistą pod tym względem to Krewetka modliszkowa. Poprawna nazwa to Ustonóg (rząd Stomatopoda) jako że biolodzy twierdzą że nie jest on bliżej spokrewniony z krewetką. Ustonogie odbierają 12(!) podstawowych kolorów w tym polaryzacje światła. Co za tym idzie widzi również promienie UV i podczerwień. Jak do tej pory jest to jedyne zwierze wyposażone w kolorowe widzenie hyperspektralne poznane przez nauke. Ich oczy składają sie z kilkudziesieciu tysiecy receptorów wzrokowych poukładanych w kilku różnych strefach, do tego umieszczone są na ruchomych słupkach i mogą niezależnie od siebie obracać się w pełnym zakresie 360stopni.


Wykres poniżej przedstawia czułość oka człowieka i ustonoga na różne długości fal światła




Oczy w przybliżeniu


Ustonogie to ciekawy rząd skorupiaków nie tylko ze względu na swój niesamowity zmysł wzroku. To predator z prawdziwego zdarzenia. Posiada zabójczą parę odnóży w kształcie młoteczków które wyrzucajane w kierunku ofiary przekraczają bariery przyspieszeń jakie człowiek może sobie jedynie wyobrazić. Uderzenie Ustonoga uważane jest za jedno z najszybszych w świecie zwierząt. Jako jedyne zwierzę potrafi swoim atakiem wywołać zjawisko kawitacji. Polega ono na gwałtownej przemianie cieczy z fazy ciekłej w gazową pod wpływem nagłej zmiany ciśnienia, woda w milisekundzie osiąga niewyobrażalną temperature tworząc przed odnóżami bąbelek rozgrzanej pary wodnej który dodatkowo powoduje obrażenia. Dodatkowo zabójcza para "młoteczków" wyposażona jest w mocne, pojedyncze, długie kolce których zazwyczaj nie wysuwa. Największe Ustonogi dorastają do 35cm. Wśród akwarystów są uważane za szkodniki, jako że potrafią rozbić zbiorniki o naprawde grubych ściankach. Często są pasażerami na gape z różnego rodzaju kamieniami czy koralowcami.

"młoteczek" w przyblizeniu, widac kolec którego używa jedynie atakując ryby czy też mięczaki i głowonogi, na skorupiakach mógłby się uszkodzić


Istnieje ponad 170 gatunków ustonogów, posiadają całą gamę ubarwień, od szaro-burych, przez żółte, pasiaste aż po niemal tęczowe tak jak pierwszy (Odontodactylus scyllarus)który jest najbardziej widowiskowo ubarwiony przez co zyskał sobie przychylność hodowców.


Na koniec filmik z polowania na kraba:


jest to moj pierwszy temat na sadolu tak wiec nie biijcie i w miare wyrozumiale sie obejdźcie ze mna, w koncu trzeba przestac pasozytowac i dorobic jakiegos wlasnego wkładu.
pozdrawiam

Robajson

2013-01-18, 14:01
Na ch*j wy wszyscy piszecie, że to wasz pierwszy temat?
Kogo to k***a obchodzi?!?!

Za materiał piwo bo całkiem ciekawy.

Pa...........or

2013-01-18, 14:13
Teraz mam wizję: spryskać to kurestwo jakimś spreyem na powiększanie i takie 7 metrowe wpie**olić do sejmu. Oczywiście jak będą mieć monitoring żeby był dobry film!

Zielka

2013-01-18, 14:27
Wyglada jak z jakiejś animacji . Zajebiste!

Ra...........it

2013-01-18, 15:20
Piękny! w jakim programie go zrobiłeś?

sinjids

2013-01-18, 15:39
Pistoletowe są lepsze. :-D


ph...........w5

2013-01-18, 15:45
Chcę takie oczy!

masabitumiczna

2013-01-18, 15:49
@kokroucz - Nie pisz więcej, że to pierwszy temat.

Din

2013-01-18, 15:51
"mój pierwszy temat więc nie bijcie"
Takie zdanie już jest powodem do "bicia".

sauerps

2013-01-18, 15:53
przeczytałem i poczułem się z tego powodu mądrzejszy, więc zdrówko

casan

2013-01-18, 15:54
Jadłbym ;)

d1abol

2013-01-18, 16:03
Predator k***a!

lordkowal

2013-01-18, 16:05
zolty powiadasz? no chyba nie :)

666masakra

2013-01-18, 16:08
Oczy zamiast mozgu :D


kokroucz

2013-01-18, 16:10
lordkowal, wpisz sobie we wujka google yellow mantis shrimp
sinjids, na youtubie jest filmik z walki k.modliszkowej z pistoletową, finalu niema ale autor napisal ze na drugi dzien pistoletowej juz nie bylo...