18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Prawo jazdy do wymiany

pondito • 2013-04-26, 18:03
Kolejny przykład jak nasze kochane państwo robi nas w ch*ja...
Cytat:

Jak pisaliśmy wcześniej, z dniem 19 stycznia 2013 weszła w życie nowa ustawa dotycząca kierowania pojazdami . Do opisywanych tam wówczas zmian należy dodać inny wygląd dokumentu jak również ograniczenie jego terminu ważności. Z kolei na kierowcach, którzy prawo jazdy już mają, spoczywa obowiązek wymiany.

Zgodnie z ustawą, dokument upoważniający do kierowania pojazdami w kategorii A, B, B+E, T obowiązywać będzie przez okres do 15 lat, natomiast kategorii C lub D na 5 lat. Ważność dokumentu może jednak zostać skrócona przez lekarza lub psychologa na podstawie badań, lub wydłużona na wniosek posiadacza dokumentu po wcześniejszym okazaniu odpowiednich dokumentów i dodatkowej opłacie z tego tytułu.

Przedłużanie

Przedłużyć prawo jazdy nie będzie jednak łatwo. Każdy kierowca jest zobowiązany wykonać okresowe badania lekarskie, które skontrolują jego predyspozycje do prowadzenia pojazdu.

Dla wielu obowiązkowe będą także badania psychologiczne. Muszą się im poddać między innymi kierowcy z prawem jazdy kategorii C lub D, uczestniczący kiedykolwiek w wypadku drogowym, zatrzymani za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, mający na swoim koncie 24 punkty, a także kierujący pojazdami uprzywilejowanymi i ci, którzy w okresie próbnym po otrzymaniu prawa jazdy popełnią co najmniej dwa wykroczenia. Po przeprowadzeniu badań otrzymuje się orzeczenie, od którego w ciągu 14 dni można się odwołać, składając wniosek o ponowe przeprowadzenie badań. Badanie można powtórzyć tylko raz. Oczywiście wszystkie związane z badaniami i procedurą przedłużania prawa jazdy koszty ponosi kierowca.

Wymiana

Prawo jazdy wydane do czasu nowelizacji ustawy (18 stycznia 2013 r.) ulega wymianie w terminie od 19 stycznia 2028 roku. Ostateczny termin wymiany starych dokumentów wydanych przed wejściem nowej ustawy w życie, upływa 18 stycznia 2033 roku.

Termin wymiany określany jest przez ministra do spraw transportu lub też wcześniej, na wniosek kierowcy lub jeśli zmianie ulegną dane. Kto przegapi termin wymiany, temu prawo jazdy zostanie zatrzymane na mocy administracyjnej decyzji. Po roku od daty zatrzymania prawa jazdy, można je odzyskać tylko i wyłącznie po pozytywnym wyniku egzaminu kontrolnego sprawdzającego kalifikacje

Do wymiany prawa jazdy należy złożyć wniosek, aktualną fotografię, kserokopię dotychczasowego prawa jazdy i wnieść stosowne opłaty.

Nie wszystkim takie zmiany się podobają. 7 marca złożono skargę do Trubynału Konstytucyjnego, w której informuje się o naruszeniu zasady ochrony praw nabytych (utrata bezterminowego prawa jazdy) oraz narażeniu kierowców na niepotrzebne koszty bez sprecyzowanego powodu. Od decyzji Trybunału Konstytucyjnego zależeć będzie, czy bezterminowe prawo jazdy faktycznie takim pozostanie.



Teoretycznie prawo nie działa wstecz. Ale znając Polskę, nagle nasze prawa jazdy staną się terminowe...

Smutas

2013-04-26, 18:12
Głosowałeś na PO, PiS, SLD, PSL, Palikociarnię? To nie narzekaj.

herbalix

2013-04-26, 18:19
powinni wprowadzić coś takiego, ale dla starych dziadków, co to nie widzą, nie słyszą, siły nie mają, żeby kółkiem kręcić, ale twardo jeżdżą swoimi skodami 105.

mare30ks

2013-04-26, 18:53
czyli ze jak ktos pie**olnie w moj samochod to ja tez bede pod czujnym okiem doktora czy nadaje sie na kierowce?
ja pie**ole

jumpertomek

2013-04-26, 19:00
Mogą mi naskoczyć i tak nie wymienię i tak.. ch*j im w krzyż bo w dupe to przyjemność dla nich

ds...........gr

2013-04-26, 19:02
Ja nie rozumiem w ogóle terminu prawo jazdy bezterminowe. Przecież powinno się wydawać takie może nie raz na 15 lat, ale co 20-25 (+ np. po 60 roku życia). Wsiada potem taki stary dziad za kółko i albo nie widzi, bo wzrok się pogorszył (oczywiście przy wystawianiu prawka to był snajper - bo było to przecież 40 lat wstecz), albo robi mu się duszno i omdlewa za kółkiem. Także nie róbcie znowu spiny, że teraz jest idealnie, bo zobaczycie wasz stan zdrowia za x lat i wtedy (każdy rozumny) zda sobie sprawę, że może stworzyć zagrożenie na jezdni i faktycznie przydałoby się jakieś badanie.

Max Ibuprom

2013-04-26, 19:04
pie**olisz, mafia robi kase i tyle, odsetek taki przypadków jest tak mały że praktycnzie eni wpływa an bezpeiczeństwo a udupiaja wszystkich keirowców, puki będą ludzie któzy tłumaczą sobie absurd na jakiś sposoby to państwo będzie j***ło nas coraz bardziej....

jacekmatys

2013-04-26, 19:17
A ja będe jeździł i tak.Nie wymienie bo mi zabrali to co mam wymieniać?

booore

2013-04-26, 19:27
Ale po co takie dziwne terminy ważności? Od razu zrobić roczne.
Co roku będzie się szło do urzędu miasta / gminy z odpowiednim wnioskiem, zdjęciem i opłatą, bo ja wiem, sto złotych, albo lepiej od razu dwieście i już.
Ruch w wydziałach komunikacji się zwiększy, więc trzeba będzie poprzyjmować nowych pracowników - kuzynkę Jolkę i świekrę Krystynę np.
A jak więcej pracowników, to i dodatkowy kierownik w dziale będzie potrzebny. Tego grubego z PSL-u się weźmie. Już rok będzie jak chłopaki męczą żeby mu jakieś stanowisko dać, bo zasłużony działacz i w ogóle jak to wygląda, że tylko PeOwców zatrudniamy.
Tylko akcję wcześniej zrobić taką informacyjną jakby, rozumiecie, że w innych krajach to tak już jest i że "dołączamy". Albo ten, że wymogi Unijne. Zanim się skapną, że to ściema, to już będzie po zawodach.
Zresztą, jak śmieciowe dali se wcisnąć, to nie takie myki przejdą he he.

BongMan

2013-04-26, 20:11
Kurrrrrrrwa niech już dzwonią z tej Holandii, bo z każdym dniem przebywania w tym zapyziałym pie**olniku coraz bardziej tracę wiarę w ludzi. Najpierw straciłem ponad 2000zł i 2 lata (po 4-6 miesięcy czekania na j***ny egzamin) żeby zrobić prawko, użerałem się z biurokracją, chamskimi babami w okienkach, burakami w kolejkach, egzaminatorami-ch*jami i rozklekotanymi gruchotami żeby w końcu zdać, pojeździłem 3 lata, a teraz jakaś wredna, pazerna, cwaniacka k***a chce mi jeszcze więcej krwi napsuć i jeszcze więcej pieniędzy ze mnie zedrzeć, pod pretekstem bezpieczeństwa oczywiście... Polsko - RZYGAM TOBĄ!

I ch*j mnie obchodzi, kiedy i czy w ogóle to wejdzie w życie. Za sam fakt, że komuś takie coś przyszło do głowy, należy się stryczek k***a i ch*j w dupę.

tepad.no

2013-04-26, 21:56
Jak tak dalej pójdzie to do 2028 ludzie zdaza wyjsc na ulice i zrobic porzadek sami.

kpiciel

2013-04-26, 21:56
W Szkocji, jeśli twój tato lub mama ma prawo jazdy, wysyła podanie do odpowiedniego urzędu i zaświadcza, że:
taki, a taki mój syn/córka potrafi jeździć samochodem. Oni odsyłają prawo jazdy.

Myślicie, że jest tam więcej wypadków niż w Polsce?
A jak waszym zdaniem odbija się to na budżecie państwa i obywateli?

Obudźcie się wreszcie do k***y nędzy i odsuńcie tych j***nych lewaków od władzy, bo rzygam za każdym razem, jak coś czytam o naszym pięknym kraju.
Ja chce do was wrócić jak najwcześniej, ale nie mogę, bo boje się, że te hieny mnie okradną w majestacie "prawa", jak tylko zwietrzą moje ciężko zarobione za granicą pieniądze.

Ps. W Anglii samochody jeżdżą bez włączonych świateł, nawet kiedy pada deszcz, a piesi przechodzą na czerwonym świetle. - Można? Można.
(w Polsce z tego tytułu zapłaciłem już 150zł i musiałem rozmawiać ze strasznym chamem przez 30 min tylko dlatego, że ów nosił mundur. Tego dnia spóźniłem się załatwić bardzo ważną sprawę. To przez pośpiech przeszedłem na czerwonym)


Polska: naród silny, kraj piękny, o państwie wole nie pisać, bo mi smutno.

vang

2013-04-26, 21:57
Nie ma co się tak ekscytować, zapewne sprawę w Trybunale przegrają bo takiego absurdu nikt normalny nie przepuści, a jak przejdzie to zawsze można tanio prawko zrobić w Ukrainie i jeździć nim po Polsce bez problemu.

ds...........gr

2013-04-27, 00:10
Max Ibuprom napisał/a:

pie**olisz, mafia robi kase i tyle, odsetek taki przypadków jest tak mały że praktycnzie eni wpływa an bezpeiczeństwo a udupiaja wszystkich keirowców, puki będą ludzie któzy tłumaczą sobie absurd na jakiś sposoby to państwo będzie j***ło nas coraz bardziej....



Miałem się do tego nie odnosić ze względu na pisownie i błędy, ale to zrobię. To, że jest tak mały odsetek to znaczy, że trzeba to ignorować? Chłopie wiesz co wygadujesz? Jak taka osoba wyrządzi krzywdę tobie lub komuś z twojej rodzin, to pierwszy polecisz, żeby zmienili prawo. Niestety Polak mądry po szkodzie.

Max Ibuprom

2013-04-27, 00:59
Nie kolego, porostu przyjme na klate zrządzenie losu, a nei będę obwiniać wszystko i wszytkich i wymyślać coraz bardziej absurdalne przepisy odbierajace ludzią wolność w imie złudnego bezpeiczeństwa...

Wszędzie są jakieś granice i trzeba umeić znaleźć złoty środek, kompromis, pogodzić jedno z drugim-jeśli tego nie potrafisz zrozumeić to faktrycznie lepiej zębyś nic nie pisał...

Po za tym to co się dzieje to nie jest poprawa bezpieczeństwa tylko j***nie ludzi w dupe na każdym kroku i złodziejstwo, jełśi teog nie dostrzegasz i wierzysz w te bzdurne argumenty-no to cóż, nie jesteś zbyt lotny...

Na pocieszenie powiem ci że należysz do większość-więksozści, która kupuje bajer jak turyści pamiątki :-|