18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Powstanie styczniowe

Pan_Generał • 2012-12-19, 22:55
Powstanie Styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane – Litwę, Białoruś i część Ukrainy.




Było największym polskim powstaniem narodowym
, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela.
Co ciekawe, 'W brytyjskiej Izbie Gmin, parlamencie włoskim w Turynie, nawet w Sejmie pruskim w Berlinie w czasie debat przeważały głosy przychylne dla sprawy polskiej, nie łączyło się to jednak z podejmowaniem konkretnych działań tych państw'


Herb powstańczy: Polska (Orzeł Biały), Litwa (Pogoń) i Ruś (Michał Archanioł)

Powstańcy styczniowi

ostatni

2012-12-19, 23:07
piękna historia i coraz smutniejsza rzeczywistość



Pan_Generał

2012-12-19, 23:14
Ja-ah-qu-ub-el napisał/a:

piękna historia i coraz smutniejsza rzeczywistość


Obrazek


Tusk jak piesek wygląda

stalin_za_mlodu

2012-12-19, 23:20
Stryjek napisał/a:


Tusk jak piesek wygląda


A dokładniej -- jak kundel.

wiesiors4

2012-12-20, 13:50
PIWO za propagowanie historii. Choć dla lewaków i tak będziesz faszystą...

andrzej.andrzej

2012-12-20, 19:10
Kolejne bardzo potrzebne powstanie, świetnie zaplanowane i jakie udane... :)

toka

2012-12-20, 19:15
Większość powstań nie miało sensu, ale gdyby nie one to wszyscy zapomnieli by że było takie państwo jak Polska. A tak raz na 30-40 lat powstanie było i zawsze następne pokolenie miało w pamięci zryw narodowy.

Black Joker

2012-12-20, 19:31
To było to powstanie w którym się podzielili na białych i czerwonych i przez j***nych białych konserwatystów ( szlachte itp.) nie zostały wprowadzone reformy np. oddanie ziemi chłopom co zrobiła wtedy rosja i przez to chłopi nie poparli powstania?


Romuald Traugutt urodził się 16 stycznia 1826
roku. W 1845 roku wstąpił do armii rosyjskiej. W
wojsku odmówił zmiany wyznania na
prawosławne, pozbawiając się możliwości
kariery. Z carskiej armii odszedł w 1862 roku. Romuald Traugutt kierował powstaniem
styczniowym od 17 października 1863 roku.
Próbował zorganizować chłopskie pospolite
ruszenie. W grudniu 1863 roku wydał dekret o
uwłaszczeniu chłopów. Został aresztowany przez
Rosjan 10 kwietnia 1864 roku. Więziono go w X pawilonie Cytadeli warszawskiej. Został stracony 5
sierpnia 1864 roku, razem z czterema innymi
członkami powstańczego Rządu Narodowego.
Po śmierci Romuald Traugutt był otoczony kultem
jako wzór patriotyzmu i męstwa. Podjęto starania
o jego beatyfikację jako symbolu męczeństwa dla Ojczyzny. Po II wojnie światowej popierał je
prymas, kardynał Stefan Wyszyński. Podkreślano,
że Traugutt poświęcił życie dla podtrzymania
upadającego powstania i nie dał się złamać po
aresztowaniu przez Rosjan.

speedster

2012-12-20, 19:49
Ja tu bunkier na koniec świata kończe wylewać a wy o powstaniu styczniowym...

Pan_Generał

2012-12-20, 20:05
speedster napisał/a:

Ja tu bunkier na koniec świata kończe wylewać a wy o powstaniu styczniowym...



Ale śmieszne, boki zrywać :facepalm2:

lepussy

2012-12-20, 21:02
Czy to nie czasem to powstanie, gdzie znakomici, wysocy rangą generałowie Polscy byli bestialsko mordowani przez młodszych podoficerów/oficerów tzw. powstańców, za niegodzenie się na udział w powstaniu przeciwko carowi Aleksandrowi II? Który zresztą w Polsce rządził bardzo dobrze i był wielbiony, a te cały wywozy na Sybir to tak naprawdę były tanią sielanką? Nie pamiętam gdzie to wyczytałem czy usłyszałem stąd pytam, ale coś mi się zdaje, że była to literatura przedwojenna, bo dzisiaj ciężko o taką wiedzę.

AAA, nie, to było powstanie listopadowe, a właściwie już regularna wojna, bardzo przepraszam :szczerbaty:

hr...........ns

2012-12-20, 21:04
toka napisał/a:

Większość powstań nie miało sensu, ale gdyby nie one to wszyscy zapomnieli by że było takie państwo jak Polska. A tak raz na 30-40 lat powstanie było i zawsze następne pokolenie miało w pamięci zryw narodowy.



walka o wolność Zawsze ma sens

toka

2012-12-20, 22:07
Bardziej chodziło mi o sens powodzenia całego powstania/

speedster

2012-12-20, 22:49
Stryjek napisał/a:



Ale śmieszne, boki zrywać :facepalm2:


Zamknij się w domu starców gburze :kaleka:

Pan_Generał

2012-12-20, 23:29
speedster napisał/a:


Zamknij się w domu starców gburze :kaleka:


Napisał bym coś na literę 'w' ale mam 4 ostrzeżenia ;) Tak więc, :idzwch*j: