18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Polskie Owoce

InnyName • 2018-07-07, 19:59
Tekst z profilu z portalu FB Zero Waste Polska (jeśli istnieje jakaś cenzura to można to usunąć :P )
"Zapraszam

Nikt nie wie ilu rolników założyło pętlę na szyję
Informacja dla wszystkich którzy myślą że rolnicy to mają super
Porównajcie ceny które my mamy w skupie do cen z marketu

Malina 1.7-2 zł
Porzeczki czerwone 1-1.4 zł
Porzeczki czarne 0.3-0.5 gr
Wiśnia 1-1.3 zł
Agrest 0.1-0.4 większość zostało na krzakach bo bezsensowne było by zbieranie i dokładnie kolejnych kosztów

Kraj bez własnego rolnictwa traci SUWERENNOŚĆ"


Swoją drogą strona ma 2 medale.
Z jednej strony markety i my, czyli kupujący, kupujemy gówno z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Francji czy Maroko napędzając farmerów z innej części świata, a nie rzadko nasze produkty są lepsze i tańsze.

Czemu Tesco nie weźmie polskich ziemniaków? Bo ma podpisane umowę gdzieś w innym kraju na dostarczenie miliarda ton ziemniaków, a potem napie**ala nimi do Czech, Polski, Litwy, Niemiec, Francji...

Z drugiej strony - farmerzy, skoro 1 kg porzeczki kosztuje 30gr, a agrestu 10gr i się nie opłaca tego zrywać, to na ch*j to uprawiają? Czy stolarz buduje coś czego nikt nie kupuje, a potem płacze, że nikt nie chce?

Opcja na dobrą reklamę, zrywasz sam, płacisz za kilogram jakieś śmieszną kasę, ale większą niż sprzedawać w skupie, zadowolony będzie i sprzedawca i kupujący, niezadowolony będzie skarb państwa :roll:

Dyskusja w komentarze, chciałem tylko zaznaczyć, aby jednak mieć większą świadomośc na kupno polskich owoców i warzyw, a nie tych mrożonych transportowanych 20dni :)


bloodwar

2018-07-07, 20:03
Porzeczka czy agrest to nie jest program komputerowy że skasujesz i zainstalujesz nowy po 5 minutach, musi swoje wyrosnąć przez kilka lat zanim wyda owoce. A poza tym w wiekszości rosną tam gdzie NIC nie chce rosnąć i jest to w sumie alternatywa dla zostawiania pola odłogiem a nie wybór podyktowany ekonomią.

lakeroll

2018-07-07, 20:07
Cytat:


Dyskusja w komentarze, chciałem tylko zaznaczyć, aby jednak mieć większą świadomośc na kupno polskich owoców i warzyw, a nie tych mrożonych transportowanych 20dni :)



Gdzie kupić polskie owoce i warzywa? Targowiska miejskie w większości są obstawione przez handlarzy towarem z Renk, Makro czy Selgros.

~Angel

2018-07-07, 20:12
:roll:

nie pie**ol że masz problem z kupnem POLSKICH owoców. Od Biedronki, Tesco, Kaufland itp są polskie owoce, no ale jak ktoś chce polskie truskawki w maju, maliny w czerwcu, jabłka a początku lipca to musi pie**olnąć się w czerep. Niedługo ludzie będą chcieli polskie arbuzy i ananasy.

Jak zwykle polskiemu rolnikowi nigdy się nic nie opłaca, zawsze jest stratny ale innym się opłaca. Najlepiej raz w roku zaorać, zebrać dotację i dalej chlać. Po masło, mleko, jajka do biedronki jeździć bo od "somsiada" nie kupi bo ch*j się nie będzie bogacił na mojej biedzie.

aaaaaaaaaaaaaa

2018-07-07, 20:12
Z tego co wypisałeś to stać mnie tylko na agrest... k***a 2 zł za jedną malinę??? 5 malin za dychę. Flaszka albo 10 malin, to rozpijanie społeczeństwa ;)

InnyName

2018-07-07, 20:13
lakeroll napisał/a:



Gdzie kupić polskie owoce i warzywa? Targowiska miejskie w większości są obstawione przez handlarzy towarem z Renk, Makro czy Selgros.



Ja chodzę od paru lat na bazar, nazwali go "Bo Ze Wsi" sprzedają tam produkty spożywcze tylko z pomorskiego, mięso, przetwory, warzywa, owoce, nabiał, nawet alkohole.

Okoliczne, zdrowe, bez ogromnej ilości chemi, co najważniejsze, ich produkty mają smak, teraz kiełbasy z biedronki czy innego marketu nie mogę przełknąć
Można?


https://www.trojmiasto.pl/Bazar-Bo-Ze-Wsi-imp391908.html

cykut

2018-07-07, 20:17
W sadownictwie nie da się przewidzieć co będzie dochodowe za kilka lat i dlatego ludzie trwają przy tym co mają. W innych gałęziach rolnictwa jest tylko trochę łatwiej. Jak tylko zaczęła się u nas heca z ASF czując co się święci zacząłem powoli wygaszać hodowlę trzody i przechodzić na bydło opasowe.Znając urzędniczą logikę czyli zaj***ć zdrowe, przebadane świnie a nie ganiać za dzikami po lesie czekałem na to było do przewidzenia czyli nakaz likwidacji stada.Dzięki temu mimo że w poniedziałek wykonując urzędniczy nakaz poszła pod nóż ostatnia świnia to dalej jakoś będę prowadził produkcję mięsną.Przynajmniej do czasu kiedy te sk***ysyny z wiadomych agend "wykryją" u nas chorobę wściekłych krów.Ja obstawiam że będzie to za jakieś 5-10 lat

Pa...........in

2018-07-07, 20:19
a jak stare k***y i dziadki stoją z słoikami przy drodze to sprzedają po 10zł za kilo dawać adres jadę rwać

InnyName

2018-07-07, 20:25
PanMarcin napisał/a:

a jak stare k***y i dziadki stoją z słoikami przy drodze to sprzedają po 10zł za kilo dawać adres jadę rwać



Ta stara k***a to twoja babcia.

Rinko

2018-07-07, 20:42
Rolnikom to zawsze wiatr w oczy, susza dawać dopłaty, deszcz dawać dopłaty, pogoda idealna - klęska urodzaju dawać dopłaty. Tylko za co biedaczki kupują te nowe samochody, nowy sprzęt rolniczy i po co jak się nie opłaca? Za co wysyłają swoje dzieci -słoiczki do miast na studiowanie zarządzania polem namiotowym za te porzeczki po 30gr za kg? A k***a KRUSu to ile płacą?

McMenel

2018-07-07, 21:33
Powiem tak znajoma pracuje w hurtowni owoców i warzyw. Różnice między cenami hurtowymi a sklepowymi są ogromne. Pierwsze młode ziemniaki 1,5 zł w hurtowni 4 zł w sklepie. Sklep oddalony od hurtowni jakieś 3 km. Co do samych rolników problem jest taki iż dziś gospodarstwa po 10 czy 20 hektarów to kretynizm. Skrajnie nieopłacalne. Dziś jedynie duże gospodarstwa bądź spółdzielnie rolnicze mają rację bytu. Już nie mówię o takich sprawach jak na przykład nielegalna produkcja i sprzedaż kiełbas na przykład. Sąsiad wybudował trzem swym potomkom domy za same kiełbaski.

Nattttsjel

2018-07-07, 21:49
a ktoś pomyślał ilu takich rolników to oszuści? Ile razy chciałam ,naprawdę chciałam kupic nasze, zdrowe, smaczne... nie da się k***a. No nie da się. Ja rozumiem, że trzeba coś na tym zarobić ale przykład sprzed dwoch tygodni: idę po truskawkę, z giełdy 10zł idę do gościa *somsiada* obok, gdzie nasze, polskie i koszyk 25zł. Noż k***a, nikt nie sra pieniędzmi... nie mogę sobie pozwolić na to, żeby kupić jeen ksozyk truskawek które zresztą wyglądały, jakby ktoś na nich usiadł, za 25zł. Przesada.

hipek8830

2018-07-07, 22:41
Ja tylko przytoczę słowa kolegi, którego rodzina prowadzi sad pod Grójcem. Nieważne po ile sprzeda te jabłka, zawsze wychodzi do przodu. A te jęki to tylko otoczka. Samobójstwa się zdarzają, ale są to najczęściej nowi w branży, którzy nabrali kredytów bo myśleli, że będzie pięknie.

andrzejrobert75

2018-07-07, 23:02
krajowej wieprzowiny też nie będzie bo dzięki ASF likwiduje się sukcesywnie hodowle na wschodzie kraju .W tvp pis same sukcesy.

hipek8830

2018-07-07, 23:05
A co do filmu to baba prawie beczy, a powinna zapie**alać i zrywać, a potem sprzedawać gdzie się da. Nawet przy drodze. A jakby miała łeb to by sama zaczęła eko soki robić albo przetwory, ale nie, lepiej cyrk odstawiać.