18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Piękny gest Holendrów

Hans-Kloss • 2017-05-01, 22:31
Osuszyli fragment Morza Północnego, aby wydobyć szczątki polskich lotników.

2 maja 2017 r. we Friese Meren w Holandii nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską załogę bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego „Ziemi Wielkopolskiej”.

Holenderska grupa badaczy Leemans Speciaalwerken, prowadząca poszukiwania lotnicze, odnalazła w 2016 roku szczątki bombowca, który został zestrzelony 8 maja 1941 r. nad Morzem Północnym (obecnie sztuczne jezioro Ijsselmeer w Holandii) przez niemiecki myśliwiec Bf-110. Polska jednostka miała za zadanie zbombardować śródmieścia Bremy. Wyznaczony obszar jeziora został wydzielony stalową tamą i osuszony. W trakcie prowadzonych prac archeologicznych wydobyto elementy wraku, w tym trzy bomby, elementy silnika, łopat śmigła, rzeczy osobiste lotników oraz karabiny .303 Vickers. We wraku znajdowały się również szczątki poległych polskich lotników, które poddane zostały badaniom DNA. Ich wyniki wraz z prochami poległych zostaną przekazane rodzinom ofiar.


zródło: NIEZLOMNI.com

zonk

2017-05-02, 13:26
support3 napisał/a:

BTW jak by ktoś był w NL polecam poświęcić jeden dzień i odwiedzić Efteling.



Byłem. Podobało mi się.

Pozdro.

S.T.U_Cummins

2017-05-02, 13:44
@Lysack tu mnie zaskoczyłeś, bo ja zawsze myślałem, że te wiatraki stoją na tym nasypie a nie na wodzie ;)

eMJay8086

2017-05-02, 16:57
Southern Sea to nie Morze Północne.
Nijak.

seemija

2017-05-02, 17:56
@bloodwar
cos pomieszales okrutnie dziadu ;)
Jak zna się angielski i niemiecki

i francuski, maja tu taka mieszanke ze nie znajdziesz co jest co jak sie nie osluchasz na spokojnie
do tego holenderski z polnocuy ze srodka i z poludnia to rozne bajki (cos jak nasze gwary ale w ciaglym uzyciu i chocbys amsterdamskim dialektem gadal jak stary to w brabancji kluchy w gebie cie przerosna i poprosisz o tlumacza '_


to trzeba sobie szukać analogii językowych i jakoś idzie np. "goed" wygląda jak "good" i fonetycznie litery czyta się jak "gut" i właśnie to znaczy,

zapomniales dodac ze wymawia sie to rowniez h*je zamiast hude
i wtedy rano masz h*jem w morde :P

"morgen" wygląda jak niemieckie "Morgen" i znaczy to samo co angielskie "morning" ale trzeba pamiętać że "g" to "h" i czyta się... "hude morhen"

morgen znaczy jutro, rano to s'ochtend

emceZjemCie

2017-05-03, 00:47
@S.T.U_Cummins Gdzie robisz? W chłodni czy na zmywaku?

PieronJasnySzlag

2017-05-03, 15:07
S.T.U_Cummins napisał/a:


Oczywiście proszę zapomnieć o takich rzeczach w polsce u boku rządów PiS.


Oczywiście to wina PISu. Jakby wciąż rządziło PO to byśmy mieli latające samochody ale rzadzi pis i znowu ciemnogród :D
Co za imbecyl :D

bloodwar

2017-05-03, 19:10
seemija napisał/a:

@bloodwar
cos pomieszales okrutnie dziadu ;)
Jak zna się angielski i niemiecki

i francuski, maja tu taka mieszanke ze nie znajdziesz co jest co jak sie nie osluchasz na spokojnie
do tego holenderski z polnocuy ze srodka i z poludnia to rozne bajki (cos jak nasze gwary ale w ciaglym uzyciu i chocbys amsterdamskim dialektem gadal jak stary to w brabancji kluchy w gebie cie przerosna i poprosisz o tlumacza '_


to trzeba sobie szukać analogii językowych i jakoś idzie np. "goed" wygląda jak "good" i fonetycznie litery czyta się jak "gut" i właśnie to znaczy,

zapomniales dodac ze wymawia sie to rowniez h*je zamiast hude
i wtedy rano masz h*jem w morde :P

"morgen" wygląda jak niemieckie "Morgen" i znaczy to samo co angielskie "morning" ale trzeba pamiętać że "g" to "h" i czyta się... "hude morhen"

morgen znaczy jutro, rano to s'ochtend



W holendrskim jest kilkadziesiąt dialektów, pewnie jesteś podczłowiekiem z poludnia i stąd różnice w wymowie, ja jestem z północy więc mówię językiem Króla a nie plebsu :-P

pazdzioch2000

2017-05-03, 20:08
Nie ma na tym zdjęciu 6 pasów w jedną stronę. Przedzielona jest grubymi liniami poziomymi co oznacza że jesteś już na zjeździe na inną drogę co widać na tablicach daleko z przodu. Pozdrawiam :)

Rozchędażacz

2017-05-04, 13:06
tranzystor napisał/a:




Wiatraki to zło, bo przywożą do Polski zachodni złom. Przyszłość jest w ekologii, dlatego stawiamy na węgiel.

Sześć pasów jedną stronę u nas jest niepotrzebne, bo ceny OC tak lecą w górę, że niedługo i tak ruch u nas zmaleje.

Jak widzisz, na wszystkie "bolączki" zachodu nasi PiSowscy włodarze znajdą sposób.



Co do wiatraków to się nie zgodzę, bo jest ich pełno w północnej części Polski oraz w środkowej, mamy jedne z najnowocześniejszych i największych wiatraków w Europie, tylko nie stawia się ich wszędzie, bo do tego jest potrzebny stały wiatr, a zatem odpowiednie warunki pogodowe, dlatego w rejonach południowych Polski nie stawia się tych cudeniek, bo wiatry raz są a raz nie ma. Nie bronię PIS-u nie jestem za tą partią, ale uważam, że ludzie za dużo narzekają w tak krótkim czasie, kiedy ledwo zostali wybrani to ludzie już zaczęli na wszystko narzekać i winić za to PIS choć za rozpie**ol naszej gospodarki odpowiada koalicja PO-PSL, do dzisiaj większość tych samych frazesów jest powtarzana bez głębszego namysłu.

A co do węgla, to mamy po prostu bogate złoża i trzeba je wykorzystać, węgiel od zawsze nam służy, tylko teraz robi się z tego eko-problem...Poza tym nasi naukowcy opracowali własnie metodę spalania węgla bez emisji szkodliwych dla środowiska gazów, można? Można i metoda zostanie wkrótce wdrożona w życie.

beeveer

2017-05-05, 23:02
6 pasów w jedną stronę to ja ci nawet z afryki mogę przysłac. poza polską to żadna sensacja

seemija

2017-05-19, 20:05
bloodwar napisał/a:

pewnie jesteś podczłowiekiem z poludnia i stąd różnice w wymowie, ja jestem z północy więc mówię językiem Króla a nie plebsu



mam 12 km do Adamu, bardzo z poludnia :D
a ze tu 200 po krzyzu w obie strony to i poludnie zahaczylam, stad wiem
prostaq z jednej wioski :P