18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Największe osiągnięcie Mendelejewa

nowynick • 2017-02-01, 09:02
w szkole nakłamali nam, że największym osiągnięciem Mendelejewa była Układ Okresowy Pierwiastków. Nic bardziej mylnego, ten wielki uczony większość życia poświęcił na badaniu czegoś znacznie ważniejszego! Wynalazł 40% wódkę!

31 stycznia 1865 obronił publicznie rozprawę doktorską „O połączeniach alkoholu z wodą”, w której m.in. jako pierwszy wyjaśnił zjawisko kontrakcji objętości.

Od 1893 roku był dyrektorem Głównej Izby Miar i Wag. Przypisuje mu się, że tutaj opracował nowe państwowe przepisy dotyczące produkcji spirytualiów i sprecyzował w sposób naukowy, niejasne dotąd, potoczne pojęcie „wódka”. Jako skutek jego prac, w 1894 roku miały zostać wprowadzone ukazy carskie określające zawartość etanolu w wódce na poziomie 40% objętościowych, a przyjęty przez władze oficjalnie jako narodowy trunek o nazwie Moskiewski Specjał został opatentowany.

Tak więc przy najbliższej libacji wypijcie zdarowije tego wielkiego uczonego! ;-)

C.Z.E.S.I.E.K

2017-02-01, 09:40
nowynick, pomijając, że gdyby nie ciapaki, nie powstałaby tania metoda produkcji alkoholu, a sam Mandelejev nie miałby czego z wodą rozrabiać. Ponieważ, to podczas tureckiej inwazji na Europę w XIV i XV wieku, najeźdźcy pozostawili wiele swych zwyczajów, tradycji i tajemnic w krajach przez które przeszli. Wśród tych tajemnic była destylacja, "Al-ambiq" czyli alembik i wytwarzanie w nim "al-koh`l " czyli alkoholu, który stała się wkrótce znany w całym świecie chrześcijańskim.
Wiadomo, z czasem ulepszano. W XVI w wprowadzono łaźnię wodną, następnie spiralę z rurek, a w XVIII w powstała chłodnica.
A dla sadoli historyków: pierwsza masowa produkcja alkoholu ruszyła we Lwowie rodziny Baczewskich, działał do 1939 kiedy to sowieci rozj***li zakład a właścicieli do łagrów wywieźli. Na szczęście rodzina odzyskała prawo do nazwy, a obecnie wódeczka Monopolowa jest produkowana przez Altvater Gessler-J.A. Baczewski w Austrii.

nowynick

2017-02-01, 09:48
czesiek99 napisał/a:

nowynick, pomijając, że gdyby nie ciapaki, nie powstałaby tania metoda produkcji alkoholu, a sam Mandelejev nie miałby czego z wodą rozrabiać. Ponieważ, to podczas tureckiej inwazji na Europę w XIV i XV wieku, najeźdźcy pozostawili wiele swych zwyczajów, tradycji i tajemnic w krajach przez które przeszli. Wśród tych tajemnic była destylacja, "Al-ambiq" czyli alembik i wytwarzanie w nim "al-koh`l " czyli alkoholu, który stała się wkrótce znany w całym świecie chrześcijańskim.
Wiadomo, z czasem ulepszano. W XVI w wprowadzono łaźnię wodną, następnie spiralę z rurek, a w XVIII w powstała chłodnica.



Wynaleźć coś tak epokowego i zakazać "spijać śmietankę" z wynalazku. Porąbane te Araby...

~Velture

2017-02-01, 12:19
czesiek99 napisał/a:

nowynick, pomijając, że gdyby nie ciapaki, nie powstałaby tania metoda produkcji alkoholu, a sam Mandelejev nie miałby czego z wodą rozrabiać. Ponieważ, to podczas tureckiej inwazji na Europę w XIV i XV wieku, najeźdźcy pozostawili wiele swych zwyczajów, tradycji i tajemnic w krajach przez które przeszli. Wśród tych tajemnic była destylacja, "Al-ambiq" czyli alembik i wytwarzanie w nim "al-koh`l " czyli alkoholu, który stała się wkrótce znany w całym świecie chrześcijańskim.
Wiadomo, z czasem ulepszano. W XVI w wprowadzono łaźnię wodną, następnie spiralę z rurek, a w XVIII w powstała chłodnica.
A dla sadoli historyków: pierwsza masowa produkcja alkoholu ruszyła we Lwowie rodziny Baczewskich, działał do 1939 kiedy to sowieci rozj***li zakład a właścicieli do łagrów wywieźli. Na szczęście rodzina odzyskała prawo do nazwy, a obecnie wódeczka Monopolowa jest produkowana przez Altvater Gessler-J.A. Baczewski w Austrii.


Pierwsi masowo destylujący alkohol byli Chińczycy.
Robili to już w X wieku.

C.Z.E.S.I.E.K

2017-02-01, 13:42
Velture napisał/a:

Pierwsi masowo destylujący alkohol byli Chińczycy.
Robili to już w X wieku.


No tak, racja... mój błąd. Myśląc o wódkach i okowitach pomyślałem tylko o zacierze ziemniaczanym i z miejscowych zbóż. Zapomniałem o chińskim ryżu i sorgo z których jeszcze przed naszą erą produkowano Baijiu. Uznawane jest jako rodzaj wódki, jednak jest od standardowej 40% ciut mocniejszy.

dziaad

2017-02-01, 15:05
ja tam najbardziej lubię tak pomiędzy 60 a 70 procent z domowej manufakturki...

Essent

2017-02-01, 19:01
Koledzy,kierowniki moje mistrzunie poszukuję dobrego źródła na zakup bimberka złocistego.Info na priv,sosnowiec :krejzi:

nowynick

2017-02-02, 07:53
orisuniek napisał/a:

Koledzy,kierowniki moje mistrzunie poszukuję dobrego źródła na zakup bimberka złocistego.Info na priv,sosnowiec :krejzi:



Po tych kolegach, mistrzuniach etc. to wnoszę, że szukasz łosia co postawi flachę :D

pawelozory

2017-02-02, 11:16
U mnie w gimnazjum czy technikum babeczka wspominała o jego alkoholowych odkryciach.

cysio0407

2017-02-02, 16:42
Stwierdzić, że wynalazł 40% wódkę to tak, jak stwierdzić, że unia europejska wynalazła parmezan czy oscypka.