topic

lot rakety SpaceX Falcon Heavy

Jacuu • 2018-02-07, 10:14
siedem lat po tym, jak Elon Musk zapowiedział, że SpaceX zamierza wyprodukować najpotężniejszą rakietę świata, Falcon Heavy wzbił się w przestrzeń kosmiczną z Teslą Roadster na pokładzie. Dwa napędzające go boostery powróciły na Ziemię, a samochód zmierza teraz w kierunku marsjańskiej orbity. Dotrze tam za 6 miesięcy.

W nocy SpaceX poinformował, że Falcon Heavy stracił głównego boostera, któremu nie udało się wylądować na autonomicznej platformie na oceanie. Nie trafił w nią, zamiast tego spadł do wody z prędkością ponad 480 km/h. Na konferencji prasowej po starcie Falcona Heavy Elon Musk tłumaczył, że na tym etapie booster nie miał wystarczającej ilości paliwa do tego, by prawidłowo osiąść na platformie. Zapowiedział też, że jeśli kamery, w które była ona wyposażona, przetrwały, SpaceX udostępni nagranie z tego nieudanego lądowania.

Pomimo tego, że nie wszystko poszło zgodnie z planem, SpaceX może świętować. Firmie udało się zrealizować projekt, który mocno rozciągał się w czasie. Elon Musk zapowiadał początkowo, że Heavy wzbije się w kosmos w 2013 lub 2014 roku. Stało się to cztery lata później. SpaceX ma już za sobą 50 udanych startów. I po raz kolejny przechodzi do historii.

źródło businessinsider.com.plszacunek za przeprowadzenie takiej operacji. co prawda z lądowaniem jednego boostera sie nie udało ale i tak kawał porządnie odj***nej roboty. Jak to kiedys ktoś mądry powiedział: To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

poniżej filmik z lotu, na końcu nasz koleżka manekin pomyka po gwiezdnym pyle w tesli roadster w rytmie Davida Bowiego.

El_Macias

2018-02-07, 18:36
A murzyny dalej robią gównochatki, spasłe walenie z cwe*stopu doprowadziły do bezrobocia wiele dziewczyn z F1, loaloa mści się na Polsce za swoje decyzje z przeszłości...

Bizior4

2018-02-07, 21:41
Tam wysyłają w kosmos luksusowe auta, a unas rozdają je bezdomni

p4nk1

2018-02-10, 17:52
Falcon Heavy nie jest najpotężniejszą rakietą świata. Sowieci mieli Energię. Rakieta Energia była w stanie wynieść na LEO ponad 100 ton ładunku. FH jest w stanie wynieść jedynie 64 tony. Rakieta Energia miała w swojej historii dwa starty - obydwa jeszcze w latach '80. Jej rozwój zakończył się chwilę po zakończeniu zimnej wojny. Jeszcze trochę czasu minie, zanim jakikolwiek kraj/firma rozwinie coś równie potężnego.

Pan_Dyktator

2018-02-16, 09:47
A wszystko oprogramował Polak, rzekomy nieudacznik ze zdjęcia 4 nerdów ( z czym się nie zgadzam, bo on na tym zdjęciu jako jedyny wygląda normalnie).

AdamBrown

2019-03-11, 00:20
widać że ziemia jest płaska, i księżyc w oddali, a wogóle w pewnym momencie ta rakieta leci poziomo, i nikt nie wie dlaczego, ani poco. :D