18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

"Kontrowersyjny" projekt pomnika rzezi wołyńskiej

voidinfinity • 2017-02-07, 17:34
Cytat:

Przebite ciało dziecka, obcięte głowy nadziane na sztachety płotu, rodzina w ogniu - to projekt 14-metrowego monumentu z brązu, który w Jeleniej Górze chce postawić Społeczny Komitet Budowy Pomnika "Rzeź Wołyńska". Pomnik miał stanąć na Podkarpaciu, ale jego projekt nie spotkał się z przychylnością lokalnych samorządów. Naturalnej wielkości gipsowa forma modelu pomnika już powstała.





Mówcie co chcecie. Mnie się projekt bardzo podoba - dlatego też dałem słowo "kontrowersyjny" w cudzysłów. Według mnie pomnik daje czadu. Ciekawa bryła, bardzo "dynamiczna". Do tego uwieczniono główne "atrakcje".

Kto mnie zna wie, że daleko mi do kościoła, ale symbolika użyta przez artystę naprawdę tutaj gra. Symbolizm i dosłowność jednocześnie.

źródło

ps. j***ć ideologię.

mygyry

2017-02-07, 17:36
Naj***ne detali, tak żeby miało być kontrowersyjne a pod kątem sztuki jest nijakie, wolę bardziej kreatywne przekazy

voidinfinity

2017-02-07, 17:41
@up

Proszę bardzo - kretywnie i minimalistycznie ;-)



Nie będę przekonywał bo ile osób tyle różnych gustów ;-)

Mnie się ta dosłowność połączona z symboliką podoba. Obcokrajowiec który to zobaczy na pewno zapyta - "a co to to to?". A jak jebniesz jakieś abstrakcyjne gówno, to nawet pies z kulawą nogą się nie zainteresuje.

Al...........go

2017-02-07, 17:42
Z jednej strony ciekawy pomysł, z drugiej obawiałbym się, że to będzie paliwo na nacjonalistyczne zapędy pewnych grup społecznych i chęć "zemsty" na Ukraińcach. Zbyt sugestywny jak na coś, co ma stać w przestrzeni publicznej.

voidinfinity

2017-02-07, 17:47
@up

Nie ma się co mścić, bo to nie obecne pokolenie mordowało - ale nie wolno zapominać. Ani nam, ani tym bardziej im (albo odwrotnie).

mygyry

2017-02-07, 17:52
voidinfinity, Widocznie mamy różne opinie na temat tego co jest "kreatywne" ;-)

Al...........go

2017-02-07, 17:53
voidinfinity napisał/a:

@up

Nie ma się co mścić, bo to nie obecne pokolenie mordowało - ale nie wolno zapominać. Ani nam, ani tym bardziej im (albo odwrotnie).



Naturalnie, że nie można zapomnieć. Chodzi mi o to, że zawsze znajdzie się grupa osób, według których należy jakoś się "zrewanżować" za Wołyń. O ile ze zbrodniami Niemieckimi i Rosyjskimi jesteśmy od dziecka zaznajomieni, o Wołyniu zaczęto mówić stosunkowo niedawno i obawiam się, że tak sugestywny pomnik może negatywnie się odbić na zachowaniu w/w ludzi.

kudlaty321

2017-02-07, 17:54
@up
Głupoty gadasz. Za chwilę dojdzie do sytuacji, w której to my będziemy katami w tej rzezi (tak jak z obozami). Może nie mordowało obecne pokolenie, ale ich potomkowie, którym wpajają swoją chorą ideologię i nienawiść do Polaków, bo przecież Polska to okupant. Tylko jak mogliśmy okupywać kogoś na swoich ziemiach....

voidinfinity

2017-02-07, 17:56
@up2

Trudno. Siły porządkowe powinny przeciwdziałać samosądom itp. Z drugiej strony nie wolno w żaden sposób pozwolić ukraińcom na nadanie narracji w której rzeź wołyńska i akcja Wisła to jakaś symetria. W interesie Polski jest niepodległa Ukraina, ale nie Ukraina silna i mocarstwowa. A już z pewnością nie jest w naszym interesie Ukraina wzdychająca do morderców z UPA.

Tak w ogóle, to podobnie mówiło się o obozach śmierci i skończyło się na tym, że musi jeździć laweta po europie, bo ignoranci na zachodzie wierzą, że to obozy były polskie.

@up

hehehe ubiegłeś mnie z tym argumentem ;-)

Al...........go

2017-02-07, 18:01
kudlaty321 napisał/a:

@up
Głupoty gadasz. Za chwilę dojdzie do sytuacji, w której to my będziemy katami w tej rzezi (tak jak z obozami). Może nie mordowało obecne pokolenie, ale ich potomkowie, którym wpajają swoją chorą ideologię i nienawiść do Polaków, bo przecież Polska to okupant. Tylko jak mogliśmy okupywać kogoś na swoich ziemiach....



Tam chodziło o to jak Polacy traktowali Ukraińców przed wojną, a nie o okupację. Za pomnikiem jestem, ok. Ale nie takim.

cola1111

2017-02-07, 18:09
Up
A jak Polacy traktowali Ukraińców przed wojną? No k***a pytam się jak?? Były jakieś nagonki na Ukraińców? Były jakieś mordy, jakieś nierównouprawnienie, jakaś dyskryminacja? NIE k***A, niczego takiego nie było, Polacy i Ukraińcy żyli obok siebie, tworzyli mieszane rodziny, pomagali sobie nawzajem, uczyli się w jednych szkołach, dopiero w wojnę cwany Nazista (bo jak wiadomo, wojnę rozpętali Naziści, przy pomocy psów rasy ''owczarek nazistowski'', Niemcy nie mieli z tym nic wspólnego), napuścił głupszych (niestety, wtedy to udowodnili) Ukraińców aby wykonali brudną robotę. Sam mam rodzinę wywodzącą się ze wschodu (linia ojca) i gdy starsi czasem opowiadali jak to było, nigdy nie mówili, że ktokolwiek, kiedykolwiek, za cokolwiek dyskryminował Białorusinów czy Ukraińców. Jeśłi ktoś interesuje się polityką i stosunkami Polska-Ukraina w ostatnich latach, radzę oglądnąć filmy pana Michalkiewicza, on pięknie podsumowuje naszą durną politykę wobec tego kraju, niestety tacy ludzie jak Michalkiewicz nigdy nie zasiądą za sterami naszego narodu.

donkapusta

2017-02-07, 18:09
Proszę o numer konta, dopłacę.

Al...........go

2017-02-07, 18:19
cola1111 napisał/a:

Up
A jak Polacy traktowali Ukraińców przed wojną? No k***a pytam się jak?? Były jakieś nagonki na Ukraińców? Były jakieś mordy, jakieś nierównouprawnienie, jakaś dyskryminacja?



Jak to nie było? Zamykali ukraińskie szkoły, burzyli cerkwie. W ciągu 14 lat zamknięto 2097 ukraińskich szkół. Polacy byli zobowiązani po IWŚ na mocy porozumień stworzyć autonomię na terenie Galicji, czego nie zrobili. Stosowali odpowiedzialność zbiorową za sabotaże bojówek ukraińskich (dla przypomnienia Niemcy też takie stosowali po zamachach na oficerów - rozstrzeliwali polaków). Można by więcej przykładów dawać, ale nie dotrze to do niektórych. W ich umysłach Polacy zawsze byli tymi dobrymi, i honorowymi, patrzącymi z troską na innych. I to jest najgorsze, nie znacie Naszej Historii, a rwiecie się do tego, żeby was nazywać patriotami. Z takim podejściem będziecie jedynie narodowym bydłem, które można łatwo zmanipulować do własnych potrzeb. Nie widzicie co teraz się dzieje w kraju i dokąd to zmierza bo zwyczajnie nie znacie historii.

sezamkowyRozpierdol

2017-02-07, 18:25
@voidinfinity

Jeśli chodzi o niepodległą Ukrainę - nie jest to w żadnym wypadku możliwe i realne przynajmniej na dzień dzisiejszy.
Na Ukrainie masz usadzoną bandę sprzedajnych oligarchów tak jak my mamy postkomunę, biznesmenów z WSI.
Kult morderców, sp***olin z UPA jest tylko narzędziem do podkręcania nastrojów nacjonalistycznych na potrzeby reorganizacji armii ukraińskiej, zaciągnięcie do armii młodych i naiwnych podatnych na ideologię oraz na potrzeby wojny domowej w Donbasie i na Krymie.
Ukraina obecnie jest w stanie państwa marionetkowego przechodzącego z rąk Rosji do rąk USA i tak w kółko, teraz stabilna i niepodległa Ukraina jest nie do powołania, zważywszy na konflikt między Ukraińcami a Rosjanami, a na Ukrainie mniejszość rosyjska zajmuje w większości strategiczne rejony - przemysłowy Donbas oraz turystyczny Krym - gospodarka Ukrainy to jedna wielka czarna dupa, ewentualnie prostytucja.

Al...........go

2017-02-07, 18:29
sezamkowyRozpie**ol napisał/a:

@voidinfinity

Jeśli chodzi o niepodległą Ukrainę - nie jest to w żadnym wypadku możliwe i realne przynajmniej na dzień dzisiejszy.
Na Ukrainie masz usadzoną bandę sprzedajnych oligarchów tak jak my mamy postkomunę, biznesmenów z WSI.
Kult morderców, sp***olin z UPA jest tylko narzędziem do podkręcania nastrojów nacjonalistycznych na potrzeby reorganizacji armii ukraińskiej, zaciągnięcie młodych i naiwnych podatnych na ideologię oraz na potrzeby wojny domowej w Donbasie i na Krymie.
Ukraina obecnie jest w stanie państwa marionetkowego przechodzącego z rąk Rosji do rąk USA i tak w kółko, teraz stabilna i niepodległa Ukraina jest nie do powołania, zważywszy na konflikt między Ukraińcami a Rosjanami, a na Ukrainie mniejszość rosyjska zajmuje w większości strategiczne rejony - przemysłowy Donbas oraz turystyczny Krym - gospodarka Ukrainy to jedna wielka czarna dupa, ewentualnie prostytucja.



A u nas to się nie dzieje? Obrona terytorialna, której trzon mają stanowić narodowcy podatni na manipulacje, gospodarka rozsypana, rządzą nami sprzedajni politycy, raz jesteśmy marionetką Unii, raz USA... Nie mam jedynie mniejszości znaczących.