18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kilka dobrych kryminałów/thrillerów dla czytających

krystiann90 • 2013-12-07, 17:16
Kilka dobrych książek (kryminał/thriller)

Jeśli są tutaj sadole uwielbiający czytać książki, a ich ulubionymi gatunkami są kryminały i trillery to zapraszam do zapoznania sie z moją listą ;)

Uwaga: Opisy mogą zdradzać niektóre elementy fabuły.


"Trybunał"


Trybunał to organizacja stojąca poza prawem, wymierzająca sprawiedliwość. Główny wątek książki to konflikt cywilizacji chrześcijańskiej z islamem. Trybunał tworzą przedstawiciele prawa, komandosi, przedstawiciele struktur szpiegowskich z różnych krajów, głównie Polski i USA.
W Ośrodku wypoczynkowym pod Olsztynem zbiera się grupa ludzi, którzy za cel stawiają sobie walkę ze złem, stosując niekonwencjonalne środki. Grupę tworzą byli sędziowie, oficerowie wywiadów i służb specjalnych. Przedmiotem ich walki są wszelkie patologie społeczne m.in. walka z mafią, korupcją czy też terroryzmem. Nieformalna grupa walczy niekonwencjonalnymi metodami, a wyroki śmierci nie są tu rzadkością.
To oparty na realiach thriller. Akcja książki rozgrywa się przede wszystkim w Polsce.



"Kod Leonarda da Vinci"


W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej.
Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego.



"Pachnidło. Historia pewnego mordercy"


Jan Baptysta Grenouille, obdarzony niesamowitym zmysłem węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Zachwyca się nimi nie tylko XVIII-wieczny Paryż, centrum mody i elegancji. Sam Grenouille nie jest jednak zadowolony. Postanowił,wydestylować zapach nad zapachami, czyli perfumy pochodzące z... dziewiczego kobiecego ciała. Jan Baptysta świat postrzega przez zapachy, które stają się dla niego rodzajem obsesji. Grenouille wydestylowuje woń z ciał pomordowanych dziewcząt, aby stworzyć zapach dla siebie, posiąść aromatyczną esencję piękna. Umiera w dziwnych okolicznościach, niejako inscenizując własną śmierć. Paryscy kloszardzi, odurzeni stworzonym przez niego zapachem, pożerają go. Pachnidło nawiązuje do konwencji powieści historycznej, gotyckiej, sensacyjnej.


Jeśli temat sie spodoba to dodam jeszcze kilka w komentarzach :)
Miłego czytania ;)

Ownetman

2013-12-07, 17:32
@krystiann90
Hoho! Widzę, że konkretnie zagłębiłeś się w gatunek, skoro polecasz tak niszowe i niemainstreamowe tytuły jak "Pachnidło" i "Kod Leonardo...". Ja czytam Fantasy, szczególnie polecam "Władcę Pierścieni"...
Jak temat się spodoba to dodam jeszcze kilka tytułów Fantasy w komentarzach. Albo nie - dodam już teraz: "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" jest dobry, albo: "Raport komisji Millera" - można się pośmiać!

sa...........os

2013-12-07, 21:34
Temat powinien się raczej nazywać "Kilka dobrych kryminałów/thrillerów dla nieczytających", gdyż czytający raczej te tytuły kojarzą. ;-)
Z kryminałów od siebie polecam "Kolekcjoner" Jamesa Pattersona i w sumie inne jego książki.

~Bambi~

2013-12-08, 00:08
Trochę sucho z tymi tytułami w temacie. Najlepsza "szkoła" kryminałów i thrillerów to zdecydowanie szkoła skandynawska. Autorzy m.in.:

- Camilla Läckberg
- Stieg Larsson
- Jo Nesbø
- Håkan Nesser
- Liza Marklund
- Åke Edwardson
- Henning Mankell
- Yrsa Sigurdardóttir
- Åsa Larsson
Klimat, treść, budowanie napięcia idealna dla kryminałów. Oprócz tego polecam ostatnio czytane przeze mnie kryminały angielskiej autorki S. J Bolton.

~Vuko

2013-12-08, 12:53
To co wymienił Bambi +

- Agatha Christie
- Marek Krajewski
- Arthur Conan Doyle
- Maurice Leblanc

To z takich podstaw kryminału (Krajewski nie, ale reszta owszem).

Al-Bundy

2013-12-08, 21:22
David Morell - ten co stworzył postać Rockyego
Trylogia Bractwa:
Bractwo Róży (1984,Brotherhood of the Rose)
Bractwo Kamienia (1985, Fraternity of the Stone)
Bractwo Nocy i Mgły (1987, The League of Night and Fog)

Po upadku muru berlińskiego w świecie agentów wciąż trwa wojna a wiele nierozwikłanych spraw ma swoje śmiertelne konsekwencje.

Dużo lepsze klimaty z świata agentów niż te które są u Clancy'ego

alfgordon

2013-12-10, 23:05
Bambi~, a dlaczego Stieg Larsson ?Przeczytałem pierwszą książkę serii Millenium i była bardzo słaba. Gruba książka a jaka nudna...Ciekawi mnie co ludzie widzą w tej książce.Nie wyczuwałem ani klimatu ani jakiegoś napięcia...

Dan Brown-wystarczy przeczytać jedną jego książkę a reszta jest taka sama.
"Cyfrowa twierdza" i "Zwodniczy punkt" są nawet identyczne :roll:

Co do kryminałów to może jeszcze
Seria "Joe Alex ", krótkie książka, można pobawić się w zgadywanie kto zabił.

Ostatnio z kryminałów/thrillerów przerzuciłem się na sensację Lee Child z Jack Reacherem. Jak ktoś lubi bohatera w stylu rambo.

W

2013-12-10, 23:13
Ech, powtórzę się. Larsson miał dobry pomysł na intrygę w pierwszej części, ale nie umie pisać i czyta się to fatalnie. To, że historia po iluś stronach zaczyna wciągać ledwo wyciąga tonącą powieść na powierzchnię - do wyżyn daaaaaleeeeka droga. W kolejnej części autor zaczął nadawać prawie nadprzyrodzone zdolności głównej bohaterce (przeżyła "wszystko" i umie "wch*j"), że nie doczytałam nawet do połowy.

~Bambi~

2013-12-11, 12:11
W porównaniu z badziewiem, który zalewa ostatnio rynek kryminałów, Larsson i tak stworzył w miarę spójną i klimatyczną opowieść. Wiadomo, zę są lepsze i gorsze pozycje, że nie każdemu dany autor odpowiada. Dałem listę twórców, którzy w danej chwili mi przyszli na myśl i sądzę ich ksiązki mogę polecić czytającym. Jedni mniej wymagający wybiorą Larssona, a inni wybiorą Marklund czy Jo Nesbø :roll:

Moja wypowiedź miała na celu ukierunkowanie na kryminały skandynawskie, które w porównaniu z większością fantastyczno-sensacyjno-amerykańskich szmir błyszczą jak miliony monet.

W napisał/a:

W kolejnej części autor zaczął nadawać prawie nadprzyrodzone zdolności głównej bohaterce (przeżyła "wszystko" i umie "wch*j"), że nie doczytałam nawet do połowy.



To tak jak Ty :amused:

оlcia

2013-12-13, 19:14
Bambi~, :shock: czytasz moje książki!

~Vuko

2013-12-13, 19:56
A mi się wydaje że Larsson po prostu wykorzystał chwilę i tyle :P

dmesg

2014-01-03, 00:58
Kryminał? Chandler. Rządzi :) Pospołu z MacLeanem - jego "Siłę strachu" i "48 godzin" czytałem chyba ze czterdzieści razy i za każdym gęba mi się cieszyła jak głupiemu.
Do szkoły skandynawskiej też się przymierzam, tylko nie wiem od kogo zacząć? Larsson, z tego co słyszałem, obsysa(ł). Czy któryś ze wzmiankowanej szkoły prezentuje podobnie czarny i humorystyczny styl jak Chandler?

detheroc

2014-02-23, 12:43
Krajewski tylko

~LeweOkoSaurona

2014-02-26, 18:32
Kryminałów nie czytuję, ale thrillerki Kena Mcclure'a są nawet nawet.