18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kamuflaż wojskowy - wz. 93 ''Pantera''(PL)

Ranger • 2013-01-10, 14:29
Witam.
Jako, że tematy militarne są dość dobrze przyjmowane na tym forum to wrzucę coś od siebie.
Jeżeli temat się spodoba to zrobię opracowania innych popularnych kamuflaży.

Na początek - żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie będę używał terminu ''moro'' ponieważ jest on błędny. ''Moro'' to nazwa kamuflażu, który funkcjonował w Polskich Siłach Zbrojnych oraz w siłach MSWiA(Policja, Straż Pożarna, Straż Więzienna) w latach '70-tych. Obecnie korzysta z niego już tylko Straż Więzienna.

Kamuflaż ''Moro wz. 68'' LWP:


Historia kamuflażu wz. 93 ''Pantera''.
Kamuflaż ten powstał specjalnie dla powstającej wtedy jednostki GROM na początku lat '90-tych. Wdrożenie wzoru maskującego poszło sprawnie i uznano go za wielki sukces, więc Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło uznać ''Panterę'' za obowiązujący wzór maskujący we wszystkich rodzajach sił zbrojnych RP, co nastąpiło w roku 1993.
Wz. 93 wyparł dopiero, co wdrożony w siłach zbrojnych kamuflaż wz. 89 ''Żaba'', który okazał się niewypałem ze względu na kiepskie właściwości kamuflujące(z kilku metrów mundur w tym kamuflażu wydawał się być w pełni zielony).

wz. 89 ''Żaba''


wz. 93 ''Pantera''


Opis kamuflażu
''Pantera'' należy do wzorów leśnych oraz pustynnych ponieważ w czasie jej powstawania nikt nie myślał jeszcze o tzw. kamuflażach uniwersalnych. Wzór ten zaprojektowano specjalnie dla naszej strefy klimatycznej, a jego zadaniem jest rozbicie sylwetki żołnierza w warunkach wykonywania działań z zakresu taktyki zielonej. Rozbicie sylwetki na tle środowiska utrudnia wykrycie swojej obecności za pomocą oka nieuzbrojonego oraz uzbrojonego(noktowizory, lunety, kolimatory) pod warunkiem zastosowania odpowiednich barwników, które pochłaniają światło podczerwone(w przeciwnym wypadku mundur i oporządzenie charakterystycznie świecą w noktowizji).

Kamuflaż ''Pantera'' składa się z 4 podstawowych barw - czarnej, brązowej, jasnozielonej i ciemnozielonej. Podstawową wadą tego kamuflażu jest brak widocznego ''mikrowzoru'' i powtarzalność plam, co ok. 12,5 cm. Wady te powodują problemy z rozbiciem sylwetki na małych oraz dużych odległościach.
Wadą jest również obecność barwy czarnej, która nie występuje zbyt często w naturalnym środowisku więc oko podświadomie rejestruje ''jaskrawość'' tej barwy na tle środowiska.

Na początku XXI wieku opracowano pustynną wersję kamuflażu, specjalnie na potrzeby zbliżającej się interwencji w Iraku. Poza odwróceniem poszczególnych kolorów na kolory pustynne i nadrukowaniem go na materiale o splocie rip-stop, nic w tym wzorze nie zmieniono. Sam kamuflaż pustynny istnieje w trzech generacjach ponieważ dostosowywano go, aby coraz lepiej sprawdzał się w warunkach pustynnych. Niestety do dzisiaj okazuje się, że leśna wersja spisuje się w zapiaszczonym środowisku lepiej od wersji pustynnej, więc często można spotkać żołnierzy w ''zielonej panterze''.

wz. 93 ''Pantera Pustynna''


Żołnierz GROM w Iraku


Zalety i wady wzoru:
+Dobre maskowanie na średnich dystansach
+Dopasowanie do polskiej strefy klimatycznej
+Jest to całkowicie polski projekt zastrzeżony dla sił zbrojnych RP

-Powtarzalność wzoru, co ok 12,5 cm
-Kiepsko dobrana kolorystka
-Brak mikrowzoru

Użytkownicy kamuflażu:
-Siły Zbrojne RP(wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne, siły specjalne)
-Straż Graniczna
-Policja(SPAP na potrzeby realizacji działań z zakresu taktyki zielonej)

Ciekawostki:
Polska firma odzieżowa ''Arlen'' specjalizująca się w produkcji umundurowania opracowała ''cyfrową'' wersję kamuflażu ''Pantera'' w wersji leśnej i pustynnej. Nie wszedł on jednak do masowej produkcji ponieważ nieregularne kształty plam przy zachowanej kolorystyce oryginału pogarszały już i tak niezbyt dobre właściwości kamuflujące tego wzoru. Jedyną firmą odzieżową, która zdecydowała się wykorzystać ''Cyfrową Panterę'' była firma MIWO. Mundur w zdigitalizowanym wz. 93 można było sporadycznie spotkać wśród żołnierzy PKW Afganistan.

W mundurze wz. 2012, który ma zastąpić przestarzały krój mundurów wz. 127/a i 124/z pamiętający jeszcze lata '70-te zdecydowano pozostać przy kamuflażu wz. 93. Decyzję tą argumentowano ''przywiązaniem'' polskich żołnierzy do tego kamuflażu, cięciami budżetowymi podczas projektowania munduru wz. 2012 oraz łatwą identyfikacją ponieważ ''Pantera'' stała się naszą wizytówką podczas wykonywanych misji międzynarodowych. W przyszłości może go zastąpić kamuflaż ''Mapa'', który jest obecnie w fazie testów.

wz. 93 ''Pantera Cyfrowa''


''Pantera Cyfrowa'' w wersji pustynnej w Afganistanie:


Porównanie z innymi kamuflażami:
Na przedstawionym poniżej zdjęciu możemy porównać właściwości kamuflujące kilku kamuflaży leśnych. Na pierwszy rzut oka widać, że wz. 89 ''Żaba''(ostatni z prawej) oraz francuski CCE(pierwszy z lewej) zupełnie nie radzą sobie w polskich warunkach klimatycznych. Właściwości kamuflujące wz. 93(drugi z lewej) są całkiem niezłe.

Gamge

2013-01-10, 14:38
to było kiedyś teraz jest to:


Krówka

2013-01-10, 15:10
Nie wiem czemu, interesują mnie militarne tematy, ale ten temat jest za przeproszeniem denny... historia kamuflażu... zupełnie bez pomysłu :(

Sangfroid

2013-01-10, 15:18
Temat fajny, poproszę o więcej.

Ranger

2013-01-10, 15:22
Krówka napisał/a:

Nie wiem czemu, interesują mnie militarne tematy, ale ten temat jest za przeproszeniem denny... historia kamuflażu...



Jak na kogoś kto potrafi tylko przekleić zdjęcie albo filmik to masz zajebiście dużo do powiedzenia :amused:

majer

2013-01-10, 15:30
Gamge napisał/a:

to było kiedyś teraz jest to:

Obrazek



o tym samym pomyślałem ale chciałem wrzucić to

Baager

2013-01-10, 15:53
Puzel sprawuje się bardzo dobrze w naszych warunkach ale jednak w typowych lasach iglastych bywa trochę za ciemny

Krówka

2013-01-10, 15:55
Ranger napisał/a:



Jak na kogoś kto potrafi tylko przekleić zdjęcie albo filmik to masz zajebiście dużo do powiedzenia :amused:




Wyraziłem tylko swoje zdanie, ch*jowo się to czyta i ogólnie nie interesujący ten temat...

zaraz pewnie mnie zjedziecie, ale to tylko moje zdanie...

Fr...........zy

2013-01-10, 19:15
Dość ciekawy artykuł, choć jest w nim kilka błędów, pozwolę je sobie poprawić:
Cytat:

Straż Więzienna


Służba więzienna
Cytat:

co wdrożony w siłach zbrojnych kamuflaż wz. 89 ''Żaba''


wz. 89 puma
Cytat:

Użytkownicy kamuflażu:
-Siły Zbrojne RP(wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne, siły specjalne)


wojska specjalne

To tak dla ciekawskich ;-)

Lol1982

2013-01-10, 19:39
Kiedyś słyszałem, że wersje cyfrowe były po to, aby uniemożliwić wrogim siłom powietrznym namierzenia jednostek. Prawda to ?

slec21

2013-01-10, 19:42



Może byś napisał że zdjęcie zostało zaczerpnięte z byłej strony rekonstruktorów oddziałów AT "Spat" I jest ich autorstwa :) )

Ludzie to naprawde nie jest ciężkie napisać skąd co jest :)

Pan_Generał

2013-01-10, 19:43
A cyfrowy kamuflaż jest po co? Niech ktoś wyjaśni.

CzarnyCzwa

2013-01-10, 19:44
Pytanie do autora:

Ktory SPAP uzywa WZ 93 Pustynnej? Bo zgodze sie, ze uzywaja MC, CamoGrom i kombi AT1/2/3, lecz z pantera pustynna sie nie spotkalem, wiec czekam na info :)

virusotron

2013-01-10, 19:49
Stryjek napisał/a:

A cyfrowy kamuflaż jest po co? Niech ktoś wyjaśni.



Żeby jeszcze bardziej się wtapiał w otoczenie. A to zależne jest od odległości. Pojedyncze piksele zlewają sie w plamy, co ma podobno zwiększyć właściwości kamuflujące z dalszych dystansów.