18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Józef Kowalski

Apostazja • 2013-02-03, 12:24


Wczoraj Pan Józef Kowalski obchodził 113 urodziny.
Dzisiaj chcemy przybliżyć postać Pana Józefa. Jest jedynym żyjącym weteranem Bitwy Warszawskiej 1920 r. i najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce oraz prawdopodobnie w Europie.
Brał udział w sławnej bitwie pod Komarowej, w której wyniku została pokonana Konarmia Budionnego. Przypomnieć należy, że była to największa bitwa kawaleryjska tamtych czasów, starło się w niej około 20 tysięcy kawalerzystów.
Pan Józef urodził się 2 lutego 1900 roku we wsi Wicyń na Podolu. Podczas I wojny światowej zaciągnął się do ułanów, a po wojnie został skierowany na kurs kawaleryjski do Grudziądza, gdzie ukończył szkołę oficerską. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, służąc w 22 Pułku Ułanów.
Po wojnie zrezygnował z kariery wojskowej i wrócił na rodzinną gospodarkę. Jednak wojska się o niego upomniało i w 1939 roku został ponownie zmobilizowany.
Walczył w kampanii wrześniowej gdzie służył w artylerii, ale jego pułk został rozbity przez Niemców i dostał się do niewoli. Resztę wojny spędził w oflagu.
Po wojnie osiedlił się na ziemiach odzyskanych we wsi Przemysław pod Krzeszycami, gdzie przejął opuszczone gospodarstwo rolne.
W dniu swoich 110. urodzin został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 23 lutego 2012 r. awansowany do stopnia kapitana wojska polskiego.
Dzisiaj Pan Józef z uśmiechem przyznaje, że za kołnierz nie wylewał i jak to ułan, nie stronił od szabelki, ale i butelki. Jeszcze niedawno zerkał z uśmiechem na pielęgniarki opiekujące się nim w domu pomocy. Jak i również herbatkę lubił doprawić paroma kropelkami czegoś mocniejszego.

barteqw

2013-02-03, 22:17
jak nic tylko życzyć mu 200 lat :)

skandal89

2013-02-03, 23:17
szacun dla człowieka, ale wziął byś k***a przejrzał dział zanim coś dodasz.

pauauek

2013-02-03, 23:52
xsw2 napisał/a:

2 te podobne tematy, a pauauek i tak w kazdym napisal to samo



Napisałem to samo, bo wysłałem pierwszy komentarz, a otwarte te "same" tematy i po prostu mi się pogmatwało :oops:

Napisałem to samo, bo wysłałem pierwszy komentarz, a MIAŁEM otwarte te "same" tematy i po prostu mi się pogmatwało (Nie da się edytować to pisze następny post żebyście mnie nie zjedli) :)

Nie no koniec z piciem bo jak teraz patrze na to co napisałem to ja pie**olę ...

grooby89

2013-02-04, 00:06
Cześć i Chwała Bohaterom !!

blackjack

2013-02-05, 16:59
pauauek. pajac k***a jestes . szanuj k***o bohaterów dzięki którym możesz żyć w wolnej Polsce i mówić po Polsku

karfi

2013-02-05, 17:11
200 lat,Panie Józefie !!!!

Kamil90rts

2013-02-09, 22:04
Tylko pozazdrościć takiego Dziadka
200 Lat!!!!!!

Nikczemny_Płód

2013-02-10, 17:46
Pozazdrościć.

Jakie ten człowiek miał ciekawe życie i ile historii może opowiedzieć. Co jak co ale obecnie tak sobie myślę, że do 18 roku życia mam co opowiadać a potem wszystko takie monotonne - impreza jedna druga ehh trzeba coś zmienić :/