18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Jędrek o historii - Odc. 6 - Rycerze i edukacja

Robi9n • 2014-05-08, 13:03
W szóstym odcinku serii Jędrek, kasztelan zamku Chojnik, opowiada m.in. o tym, jak zostawało się rycerzem oraz dlaczego średniowiecze nie było tak zacofane, jak się powszechnie uważa.

McMenel

2014-05-10, 11:39
"My tworzymy historię". Dobry dowcip. Historia to w większości przypadków propaganda zwycięzcy. Bo przecież Celtowie to byli niewyedukowani barbarzyńcy którzy nie mieli żadnych osiągnięć z dziedziny inżynierii , gospodarki czy nauki. k***a jak ja kocham takich debili...

kamil.hasta

2014-05-10, 22:33
McMenel nie przeczytałem Twojego posta do końca ale mam wrażenie, że jesteś tak zły bo przed chwilą ktoś pasował Cię ch*jem dużym bądź małym w dupe.

pozdrawiam

remi1982

2014-05-12, 10:36
Lubię gościa słuchać jak opowiada o historii. Ale niestety młynów wodnych używano już w cesarstwie rzymskim, natomiast chomąto wynalezione zostało w chinach w I wieku przed naszą erą.

McMenel

2014-05-12, 20:00
kamil.hasta Facet nie ma pojęcia o tym czym jest historia. Rzygać mi się chce jak słyszę takie frazesy. Historia to opowieść o wydarzeniach widzianych oczyma zwycięzcy. Dopiero stosunkowo niedawno dowiedzieliśmy się iż Celtowie byli całkiem zaawansowaną cywilizacją zgoła odmienną od tego co przekazywały źródła historyczne. Dopiero archeologia w pewnym stopniu próbuje przedstawiać realne dzieje. Mówi się iż rzymianie to budowniczy dróg... Gdzie Celtowie potrafili przeprowadzić szeroką na dwa wozy drogę wyłożoną drewnianymi balami przez cholerne bagno. I to przez kilkadziesiąt kilometrów. Ważne celtyckie miasta łączyła skomplikowana sieć dróg, lecz dzięki "historii" wiemy iż rzymianie budowali drogi najlepiej. To tylko przykład jak zakłamana potrafi być "historia" którą "tworzymy".

kamil.hasta

2014-05-12, 20:15
McMenel, masz trochę racji, ale prawdę mówiąc ch*j mnie obchodzą celtowie i rzymianie, chce wiedzieć co było w polsce. tak samo jak wk***iało mnie to, że na historii uczyłem się o k***a sparcie, albo jak zmieniały się granice grecji, a nie kiedy były k***a rozbiory albo gdzie leży j***ny toruń. także jeśli chodzi o mnie - sp***alaj z celtami.