18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Jak powstaje Hełm Św.Wacława

ArchMag • 2015-03-01, 13:58
Film przedstawia proces produkcji hełmu św.Wacława.
Nazwa wywodzi się od czeskiego księcia - chrześcijańskiego męczennika.

W X wieku, przemieszczając się po ziemiach pogańskich, miał właśnie takie nakrycie głowy.


Hełm w kilku aspektach różni się od hełmu normańskiego ( jeśli kanał będzie wystarczająco popularny - film z produkcji takiego hemu też powstanie) - ale to już wytłumaczą w komentarzach eksperci - zapraszam do pisania

miłego oglądania





ps. Sadole proszę o pomoc w rozpropagowaniu filmu ... udostępniajcie dalej
Wielkie dzięki!

Smutas

2015-03-01, 14:00
Dla sadoli bardziej edukacyjne byłoby pokazanie filmiku jak skonstruować mocną procę.

srasshole

2015-03-01, 14:26
hehe Wacław, trochę się z fiutem kojarzy.

ta...........95

2015-03-01, 14:34
Koleś jest mistrzem ;)

FbeheFmothF

2015-03-01, 15:29
a mnie bardziej ciekawi czy to już koniec prac nad tym hełmem, nie powinno być tam jakiegoś dynksu do przymocowania go do bani, tak jak to jest w współczesnych konstrukcjach??

Daedra

2015-03-01, 15:44
Ładna robota w sumie, ale nosal mógł wykończyć papierem - nie ma to jak ślady po szlifierce na hełmie do rekonstrukcji historycznych.

koolowsky

2015-03-01, 17:06
Nie wiedziałem, że w X wieku powszechne było spawanie...

Kriski

2015-03-01, 17:20
Smutas napisał/a:

Dla sadoli bardziej edukacyjne byłoby pokazanie filmiku jak skonstruować mocną procę.



Proszę bardzo:


pinkie222

2015-03-01, 17:42
srasshole napisał/a:

hehe Wacław, trochę się z fiutem kojarzy.



Pedałom wszystko się z fiutem kojarzy :amused:

~CanesPL

2015-03-01, 18:22
ArchMag napisał/a:

ps. Sadole proszę o pomoc w rozpropagowaniu filmu ... udostępniajcie dalej
Wielkie dzięki!



Ni ch*ja, aż takim sadystą nie jestem. Osłona tarczy - gdzie?
:chainsaw:



Piwo. Za resztę.

ropol

2015-03-01, 20:08
W sumie tak z ciekawości ktoś wie, jak w tamtych czasach taki hełm robiono chodzi mi tu głównie o to spawanie. Jak kiedyś łączono te dwie połówki, zgrzewano je ze sobą czy jak?

clinton

2015-03-01, 21:02
ale świety waclaw nie mial migomatu. myslalem ze zobacze oryginalny proces. szkoda, ale piwko leci

ArchMag

2015-03-01, 21:56
za czasów Wacława nie mieli spawarki ( migomatu ) ... nie było też blachy o takich wymiarach ( dopiero kilka wieków późnej opracowano technologie tworzenia dużych blach )

z tego co się zorientowałem :
- małe kawałki metalu były rozklepywane na płaskie elementy ( małe blaszki ), które sklepywano razem na gorąco ... i w ten sposób uzyskiwano większą płaszczyznę - trwało to kilkadziesiąt godzin ...i na pewno nie udało się osiągnąć idealnej gładkości

Nie wiem ..czy hełm był składany z 2 połówek ...czy wyklepywano taki kształt z jednej "blachy"


Oryginał hełmu św.Wacława posiadał podobnież złoty "nochal" - a pod nim nochal żelazny ( złoto nie sprawdza się w konstrukcjach "pancernych" - to nie brzoza ! )




ps. za Wacława nie było też kamer :D

Daedra

2015-03-02, 00:26
@ps. za Wacława nie było też kamer :D

za Wacława nie było też nas, więc może zamknijmy już mordy ]:- >