18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Improwizowane Ładunki Wybuchowe (IED)

Salieri16000 • 2019-01-16, 18:53
IED- ang. Improvised Explosive Device, pol. Improwizowany Ładunek Wybuchowy, zwany też Fugasem to nic innego jak prowizoryczna mina lądowa, zakopana w ziemi, bądź skrzętnie zamaskowana przy drodze miedzy kamieniami, pod przepustem, w zwłokach zwierząt, etc. wybuchająca pod wpływem nacisku lub przez zdalne odpalenie, wykonana z materiałów zastępczych, takich jak: saperskie materiały wybuchowe, pociski artyleryjskie, bomby lotnicze, głowice torpedowe, granaty, różne niewybuchy lub niewypały itp.

Przykładowe IED



Skutki wybuchu są zależne od użytej ilości materiałów wybuchowych i czasu detonacji- od lekkich uszkodzeń:



po totalne zniszczenie pojazdu:



Poniższa kompilacja prezentuje moc "Ajdików" użytych podczas ataków na siły koalicji w Iraku i Afganistanie:



Jeśli temat się przyjmie to rozwinę go o VBIED, SVBIED, EFP, RKG, RPG, ATGM oraz pojazdy typu MRAP...

doopa

2019-01-16, 19:35
jest jakiś filmik instruktażowy ? nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać

Salieri16000

2019-01-16, 19:46
doopa napisał/a:

jest jakiś filmik instruktażowy ? nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać



Wskazówki do budowy prostego ładunku możesz znaleźć na stronach sklepów z materiałami pirotechnicznymi i forach dyskusyjnych, a nawet na YouTube - wystarczy wpisać "bomba domowej roboty".

Ow...........an

2019-01-16, 23:45
Salieri16000 napisał/a:

- wystarczy wpisać "bomba domowej roboty".


A o 6 rano...

Salieri16000

2019-01-17, 12:04
Salieri16000 napisał/a:

- wystarczy wpisać "bomba domowej roboty".



Owlman napisał/a:

A o 6 rano...



Policja w takim przypadku jest bezradna, bo przepisy nakazują udowodnić iż publikacja instrukcji lub jej pobranie/przeglądanie/posiadanie jest formą planowania przestępstwa... :P

Ow...........an

2019-01-17, 20:16
Salieri16000 napisał/a:

Policja w takim przypadku jest bezradna, bo przepisy nakazują udowodnić iż publikacja instrukcji lub jej pobranie/przeglądanie/posiadanie jest formą planowania przestępstwa...





tak to sobie tłumacz jak chcesz siedzieć bez wyroku parę lat w tzw areszcie wydobywczym.

Salieri16000

2019-01-17, 21:16
Owlman napisał/a:

tak to sobie tłumacz jak chcesz siedzieć bez wyroku parę lat w tzw areszcie wydobywczym.



Nie wiem czy mi uwierzysz czy nie, ale prawo, a dokładniej Dziennik Ustaw o broni i amunicji znam- nie pytaj po co i dlaczego. Dz. U. możesz sprawdzić w necie: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990530549

PS Polskie prawo działa na zasadzie- to "oni" mają udowodnić, że jestem winny, a nie ja, że winny nie jestem...

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania pozostałych moich tematów w dziale Historia i dokument.

Wiewór

2019-01-18, 07:56
Polska jest krajem bezprawia. Areszt tymczasowy stosuje się u nas jako karę dla ludzi, których chcą zamknąć ale nie potrafią im nic udowodnić.
Sądy bez wahania podpisują każde przedłużenie aresztu.
Możesz siedzieć bez wyroku do końca życia. Można próbować się skarżyć do Strasburga ale zanim oni to rozpatrzą to umrzesz ze starości.
Przypomnijcie sobie sprawę Bruona K. ile siedział w areszcie. Chyba k***a z 5 lat bo nie byli w stanie mu nic udowodnić. W końcu go skazali na podstawie jakiś sfabrykowanych dowodów...

Ow...........an

2019-01-18, 20:24
Abraxus napisał/a:

Polska jest krajem bezprawia. Areszt tymczasowy stosuje się u nas jako karę dla ludzi, których chcą zamknąć ale nie potrafią im nic udowodnić.

Przypomnijcie sobie sprawę Bruona K. ile siedział w areszcie. Chyba k***a z 5 lat bo nie byli w stanie mu nic udowodnić. W końcu go skazali na podstawie jakiś sfabrykowanych dowodów...





" ABW to KUPA GWNA"!
Że tak zacytuję SM

No i jeszcze klasyk gatunku